EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32014D0016(01)

2014/360/EU: Sklep Evropske centralne banke z dne 14. aprila 2014 o ustanovitvi Upravnega odbora za pregled in določitvi njegovih pravil za delovanje (ECB/2014/16)

UL L 175, 14.6.2014, str. 47–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta V veljavi: Ta akt je bil spremenjen. Trenutna prečiščena različica: 17/05/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/360/oj

14.6.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 175/47


SKLEP EVROPSKE CENTRALNE BANKE

z dne 14. aprila 2014

o ustanovitvi Upravnega odbora za pregled in določitvi njegovih pravil za delovanje

(ECB/2014/16)

(2014/360/EU)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE –

ob upoštevanju Uredbe Sveta (EU) št. 1024/2013 o prenosu posebnih nalog, ki se nanašajo na politike bonitetnega nadzora kreditnih institucij, na Evropsko centralno banko (1) ter zlasti člena 24 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 24(1) Uredbe (EU) št. 1024/2013 Upravni odbor za pregled izvaja notranji upravni pregled odločitev, ki jih sprejme Evropska centralna banka (ECB) pri izvajanju pooblastil, ki so nanjo prenesena z Uredbo (EU) št. 1024/2013, in sicer na podlagi zahteve za pregled, predložene v skladu s členom 24(5).

(2)

V skladu s členom 24(10) Uredbe (EU) št. 1024/2013 ECB sprejme pravila za delovanje Upravnega odbora za pregled, ki se objavijo.

(3)

V skladu s členom 24(11) Uredbe (EU) št. 1024/2013 ustanovitev Upravnega odbora za pregled ne posega v pravico do vložitve tožbe na Sodišče Evropske unije v skladu s Pogodbama.

(4)

Pregled s strani Upravnega odbora za pregled je neobvezen pregled, ki ga osebe, na katere je naslovljena odločitev ECB na podlagi Uredbe (EU) št. 1024/2013, ali osebe, na katere se taka odločitev neposredno in posamično nanaša, lahko zahtevajo, preden vložijo tožbo na Sodišče –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

UVODNO POGLAVJE

Člen 1

Dopolnilna narava

Ta sklep dopolnjuje Poslovnik Evropske centralne banke. Pojmi, uporabljeni v tem sklepu, imajo enak pomen kot pojmi, ki so opredeljeni v Poslovniku Evropske centralne banke.

POGLAVJE I

UPRAVNI ODBOR ZA PREGLED

Člen 2

Ustanovitev

Ustanovi se Upravni odbor za pregled (v nadaljnjem besedilu: Upravni odbor).

Člen 3

Sestava

1.   Upravni odbor sestavlja pet članov, ki jih pod pogoji iz odstavka 3 nadomestita dva nadomestna člana.

2.   Člani Upravnega odbora in nadomestna člana so ugledni posamezniki, ki so državljani držav članic ter so se že izkazali z ustreznim znanjem in strokovnimi izkušnjami, vključno z nadzorniškimi izkušnjami, na ustrezno visoki ravni s področja bančništva ali drugih finančnih storitev. Ne smejo biti trenutno zaposleni v ECB, v pristojnih nacionalnih organih ali v drugih nacionalnih institucijah, organih, uradih in agencijah ali institucijah, organih, uradih in agencijah Unije, ki so vključeni v naloge, ki jih izvaja ECB v skladu z Uredbo (EU) št. 1024/2013.

3.   Nadomestna člana začasno nadomestita člane Upravnega odbora v primeru začasne nezmožnosti za delo, smrti, odstopa ali razrešitve ali v primeru, če v zvezi z določeno zahtevo za pregled obstajajo utemeljeni razlogi za resno zaskrbljenost glede obstoja nasprotja interesov. Nasprotje interesov nastane, kadar ima član Upravnega odbora zasebne ali osebne interese, ki lahko vplivajo, ali za katere se zdi, da vplivajo, na nepristransko in objektivno opravljanje njegovih dolžnosti.

Člen 4

Imenovanje

1.   Člane Upravnega odbora in nadomestna člana imenuje Svet ECB, pri čemer med državami članicami doseže kar najustreznejšo geografsko uravnoteženost in uravnoteženo zastopanost obeh spolov.

2.   Izvršilni odbor po izvedbi javnega razpisa za prijavo interesa, ki se objavi v Uradnem listu Evropske unije, in po pridobitvi mnenja Nadzornega odbora predlaga člane Upravnega odbora in nadomestna člana Svetu ECB najpozneje en mesec pred začetkom seje Sveta ECB, na kateri se sprejme odločitev o imenovanju.

3.   Mandat članov Upravnega odbora in nadomestnih članov traja pet let in se lahko enkrat podaljša.

4.   Člani Upravnega odbora in nadomestna člana ravnajo neodvisno in v javnem interesu. Ne smejo sprejemati navodil ter dajo javno izjavo o zavezah in javno izjavo o interesih, v kateri navedejo vse neposredne ali posredne interese, ki bi jih bilo mogoče šteti kot nevarne za njihovo neodvisnost, oziroma da taki interesi niso podani.

5.   Pogoje za zaposlitev članov Upravnega odbora in nadomestnih članov določi Svet ECB.

Člen 5

Predsednik in podpredsednik

1.   Upravni odbor določi svojega predsednika in podpredsednika.

2.   Predsednik zagotavlja delovanje Upravnega odbora, učinkovito opravljanje pregledov in spoštovanje pravil za delovanje.

3.   Podpredsednik pomaga predsedniku pri opravljanju njegovih dolžnosti in nadomesti predsednika, kadar ta ne more delovati ali zaprosi za nadomeščanje, da se zagotovi delovanje Upravnega odbora.

Člen 6

Sekretar Upravnega odbora

1.   Sekretar Nadzornega odbora deluje kot sekretar Upravnega odbora (v nadaljnjem besedilu: sekretar).

2.   Sekretar je odgovoren za pripravo učinkovitega opravljanja pregledov, organiziranje predhodnih obravnav in obravnav Upravnega odbora, pripravo ustreznih zapisnikov, vodenje registra pregledov ter drugo pomoč v zvezi s pregledi.

3.   ECB zagotavlja Upravnemu odboru ustrezno podporo, vključno s podporo pravne stroke, v pomoč pri presoji izvajanja pooblastil ECB v skladu z Uredbo (EU) št. 1024/2013.

POGLAVJE II

ZAHTEVA ZA PREGLED

Člen 7

Vloga za pregled

1.   Vsaka fizična ali pravna oseba, na katero je naslovljena odločitev ECB na podlagi Uredbe (EU) št. 1024/2013 ali na katero se taka odločitev neposredno in posamično nanaša ter ki želi zahtevati notranji upravni pregled (v nadaljnjem besedilu: vložnik), to stori tako, da pri sekretarju vloži pisno vlogo, v kateri navede izpodbijano odločitev. Vloga za pregled se predloži v enem od uradnih jezikov Unije.

2.   Sekretar vložniku brez odlašanja potrdi prejem vloge za pregled.

3.   Vloga za pregled se vloži v enem mesecu po tem, ko je bil vložnik o odločitvi uradno obveščen, če takega uradnega obvestila ni, pa v enem mesecu po dnevu, ko je bil vložnik z odločitvijo seznanjen.

4.   Izpodbijana odločitev se priloži vlogi za pregled, ki: (a) navaja razloge, na katerih temelji; (b) če se zahteva odložilni učinek pregleda, navaja razloge za tako zahtevo; (c) so ji priložene kopije vseh dokumentov, na katere se namerava vložnik sklicevati; in (d) če vloga za pregled presega 10 strani, vključuje povzetek postavk (a) do (c).

5.   V vlogi za pregled se jasno navedejo popolni kontaktni podatki vložnika, tako da lahko sekretar pošilja sporočila vložniku oziroma njegovemu zastopniku. Sekretar pošlje vložniku potrdilo o prejemu, v katerem navede, ali je vloga za pregled popolna.

6.   Vložnik lahko vlogo za pregled kadar koli umakne tako, da o umiku obvesti sekretarja.

7.   Ko je vloga za pregled vložena pri sekretarju, se skupaj s priloženimi dokumenti brez odlašanja interno posreduje, da se omogoči, da je ECB zastopana v postopku.

Člen 8

Poročevalec

Po prejemu vloge za pregled predsednik izmed članov Upravnega odbora, vključno s predsednikom, določi poročevalca za pregled. Predsednik pri določitvi poročevalca upošteva posebno strokovno znanje vsakega od članov Upravnega odbora.

Člen 9

Odložilni učinek

1.   Vložitev vloge za pregled nima odložilnega učinka na izvršitev izpodbijane odločitve, ob upoštevanju odstavka 2.

2.   Brez poseganja v odstavek 1 lahko Svet ECB na predlog Upravnega odbora odloči, da odloži izvršitev izpodbijane odločitve, pod pogojem, da je zahteva za pregled dopustna in da ni očitno neutemeljena, Svet ECB pa presodi, da bi takojšnja izvršitev izpodbijane odločitve lahko povzročila nepopravljivo škodo. Svet ECB sprejme tako odločitev o odložitvi izvršitve izpodbijane odločitve po tem, ko po potrebi pridobi mnenje Nadzornega odbora.

3.   Pri odločanju o vseh vprašanjih glede odložitve se, kolikor je potrebno, uporabljajo postopki, določeni v teh pravilih za delovanje, vključno s postopki iz členov 12 in 14 v zvezi z navodili in obravnavami.

POGLAVJE III

PREGLED

Člen 10

Obseg pregleda Upravnega odbora

1.   V skladu s členom 24(1) Uredbe (EU) št. 1024/2013 obseg notranjega upravnega pregleda zajema postopkovno in vsebinsko skladnost zadevne odločitve z Uredbo (EU) št. 1024/2013.

2.   Pregled Upravnega odbora je omejen na preučitev razlogov, na katere se sklicuje vložnik in so navedeni v vlogi za pregled.

Člen 11

Dopustnost zahteve za pregled

1.   Upravni odbor ugotovi, ali in v katerem delu je zahteva za pregled dopustna, preden preuči, ali je pravno utemeljena. Če Upravni odbor oceni, da je zahteva za pregled v celoti ali delno nedopustna, se ta ocena zabeleži v mnenju Upravnega odbora v skladu s členom 17.

2.   Vloga za pregled, vložena v zvezi z novo odločitvijo Sveta ECB iz člena 24(7) Uredbe (EU) št. 1024/2013, ni dopustna.

Člen 12

Navodila

Predsednik lahko v imenu Upravnega odbora daje navodila za učinkovito izvajanje pregleda, ki vključujejo navodila za pripravo dokumentov ali dajanje informacij. Sekretar pošlje taka navodila zadevnim osebam. Predsednik se za ta namen lahko posvetuje z drugimi člani.

Člen 13

Neupoštevanje

1.   Če vložnik brez utemeljenega razloga ne upošteva navodila Upravnega odbora ali določbe teh pravil za delovanje, mu lahko Upravni odbor odredi plačilo morebitnih stroškov postopka, ki nastanejo zaradi zamude.

2.   Preden Upravni odbor izda odredbo v skladu z odstavkom 1, o tem obvesti vložnika in mu omogoči, da se izjavi glede izdaje take odredbe.

Člen 14

Obravnava

1.   Upravni odbor lahko skliče ustno obravnavo, kadar presodi, da je to potrebno za pošteno izvedbo pregleda. Zahteva se, da se na taki obravnavi ustno izjavita vložnik in ECB.

2.   Predsednik da navodila glede razporeda, oblike in datuma obravnave.

3.   Obravnava poteka v prostorih ECB. Prisoten je sekretar. Obravnava ni odprta za tretje osebe.

4.   V izjemnih primerih lahko predsednik preloži obravnavo na zahtevo vložnika ali ECB ali na lastno pobudo.

5.   Če je bila stranka uradno obveščena o ustni obravnavi in se je ne udeleži, lahko Upravni odbor nadaljuje postopek v njeni odsotnosti.

Člen 15

Dokazi

1.   Vložnik lahko zaprosi Upravni odbor za dovoljenje, da kot dokaz predloži pisno izjavo priče ali izvedenca.

2.   Vložnik lahko zaprosi Upravni odbor za dovoljenje, da povabi pričo ali izvedenca, ki je dal pisno izjavo, da ustno priča na obravnavi. Tudi ECB lahko zaprosi Upravni odbor za dovoljenje, da povabi pričo ali izvedenca, da ustno priča na obravnavi.

3.   Dovoljenje se izda samo, če Upravni odbor presodi, da je to potrebno za pravično izvedbo pregleda.

4.   Priče in izvedence zasliši Upravni odbor. Ti dokazi se izvedejo v času, ki je na razpolago. Vložnik ima pravico, da navzkrižno zasliši priče ali izvedence, ki jih je predlagala ECB, kadar je to potrebno za pravično izvedbo pregleda.

POGLAVJE IV

POSTOPEK ODLOČANJA

Člen 16

Mnenje o pregledu

1.   Upravni odbor sprejme mnenje o pregledu v roku, ki ustreza nujnosti zadeve, najpozneje pa dva meseca od datuma prejema vloge za pregled.

2.   V mnenju se predlaga, ali naj se prvotna odločitev razveljavi, nadomesti z odločitvijo enake vsebine ali nadomesti s spremenjeno odločitvijo. V slednjem primeru mnenje vsebuje predloge potrebnih sprememb.

3.   Mnenje je sprejeto, če zanj glasujejo najmanj trije člani Upravnega odbora.

4.   Mnenje je pisno in obrazloženo ter se brez odlašanja pošlje Nadzornemu odboru.

5.   Mnenje ne zavezuje Nadzornega odbora ali Sveta ECB.

Člen 17

Priprava novega osnutka odločitve

1.   Nadzorni odbor preuči mnenje Upravnega odbora in Svetu ECB predlaga nov osnutek odločitve. Nadzorni odbor pri presoji ni omejen na preučitev razlogov, na katere se sklicuje vložnik in so navedeni v vlogi za pregled, ampak lahko v predlogu novega osnutka odločitve upošteva tudi druge elemente.

2.   Nadzorni odbor predloži nov osnutek odločitve, ki nadomešča prvotno odločitev z odločitvijo enake vsebine, Svetu ECB v 10 delovnih dneh po prejemu mnenja Upravnega odbora. Nadzorni odbor predloži nov osnutek odločitve, ki razveljavlja ali spreminja prvotno odločitev, Svetu ECB v 20 delovnih dneh po prejemu mnenja Upravnega odbora.

Člen 18

Uradna obvestitev

O mnenju Upravnega odbora, novem osnutku odločitve, ki ga predloži Nadzorni odbor, in novi odločitvi, ki jo sprejme Svet ECB, vključno z ustrezno obrazložitvijo, sekretar Sveta ECB uradno obvesti stranke.

POGLAVJE V

SODNO VARSTVO

Člen 19

Postopek pred Sodiščem

Ta sklep ne posega v pravico do vložitve tožbe na Sodišče v skladu s Pogodbama.

POGLAVJE VI

SPLOŠNE DOLOČBE

Člen 20

Vpogled v spise

1.   V celoti je treba spoštovati pravico vložnika do obrambe. V ta namen je vložnik po tem, ko je vložil pisno vlogo za pregled, upravičen do vpogleda v spis ECB, ob upoštevanju zakonitih interesov pravnih in fizičnih oseb, ki niso vložnik, zaradi varovanja njihovih poslovnih skrivnosti.

2.   Spise sestavljajo vsi dokumenti, ki jih ECB pridobi, pripravi ali zbere v nadzorniškem postopku ECB, ne glede na medij, na katerem so shranjeni.

3.   Pravica do vpogleda v spis ne zajema zaupnih informacij.

4.   Za namen tega člena lahko zaupne informacije vključujejo interne dokumente ECB ali pristojnega nacionalnega organa ter korespondenco med ECB in pristojnim nacionalnim organom ali med pristojnimi nacionalnimi organi.

5.   Nobena določba v tem členu ne preprečuje ECB, da razkrije in uporabi informacije, ki so potrebne za dokazovanje kršitve.

6.   ECB lahko določi naslednje načine vpogleda v spis, pri čemer ustrezno upošteva tehnične zmogljivosti strank: (a) prek CD ROM-ov ali katerih koli drugih naprav za shranjevanje elektronskih podatkov, vključno s tistimi, ki bodo morda na razpolago v prihodnosti; (b) s fotokopijami dostopnega spisa, ki se jim pošljejo po pošti; (c) s pozivom, naj dostopni spis preučijo v prostorih ECB.

Člen 21

Odredbe o stroških

1.   Stroški pregleda zajemajo razumne stroške, ki nastanejo v zvezi s pregledom.

2.   Po uradnem obvestilu o novi odločitvi Sveta ECB ali po tem, ko vložnik umakne vlogo za pregled, Nadzorni odbor predlaga, kolikšen delež stroškov nosi vložnik. Vložnik ima pravico, da se o tem izjavi.

3.   Vložnik nosi vse nesorazmerne stroške, ki mu nastanejo pri predlaganju pisnih ali ustnih dokazov in v zvezi s pravnim zastopanjem.

4.   Kadar Svet ECB zaradi vloge za pregled razveljavi ali spremeni prvotno odločitev, vložnik ne nosi nobenih stroškov. To ne velja za kakršne koli nesorazmerne stroške, ki vložniku nastanejo pri predlaganju pisnih ali ustnih dokazov in v zvezi s pravnim zastopanjem, in te stroške nosi vložnik.

5.   Svet ECB odloči o razdelitvi stroškov v skladu s postopkom iz člena 13g.2 Poslovnika Evropske centralne banke.

6.   Če se odredi plačilo stroškov, morajo biti ti plačani v 20 delovnih dneh.

Člen 22

Zaupnost in poslovna skrivnost

1.   Za člane Upravnega odbora in nadomestna člana veljajo zahteve glede varovanja poslovne skrivnosti, določene v členu 37 Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke, tudi po prenehanju njihovih dolžnosti.

2.   Razprave Upravnega odbora so zaupne, razen če Svet ECB pooblasti predsednika ECB, da objavi izid razprave.

3.   Dokumenti, ki jih sestavi in hrani Upravni odbor, so dokumenti ECB ter se zato opredelijo za tajne in se z njimi ravna v skladu s členom 23.3 Poslovnika Evropske centralne banke (2).

Člen 23

Dopolnilna pravila

1.   Upravni odbor lahko sprejme dopolnilna pravila, s katerimi uredi svoje postopke in dejavnosti.

2.   Upravni odbor lahko izda obrazce in priročnike.

3.   O dopolnilnih pravilih, obrazcih in priročnikih, ki jih sprejme Upravni odbor, se poroča Nadzornemu odboru, objavijo pa se na spletni strani ECB.

Člen 24

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Frankfurtu na Majni, 14. aprila 2014

Predsednik ECB

Mario DRAGHI


(1)  UL L 287, 29.10.2013, str. 63.

(2)  UL L 80, 18.3.2004, str. 33.


Na vrh