EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32010O0030

2010/794/ЕС: Насоки на Европейската централна банка от 13 декември 2010 година за изменение на Насоки ЕЦБ/2000/7 относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата (ЕЦБ/2010/30)

OB L 336, 21.12.2010г., стр. 63—67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 31/12/2011; отменен от 32011O0014

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2010/794/oj

21.12.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 336/63


НАСОКИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 13 декември 2010 година

за изменение на Насоки ЕЦБ/2000/7 относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата

(ЕЦБ/2010/30)

(2010/794/ЕС)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 127, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 12.1 и 14.3, във връзка с първото тире от член 3.1, член 18.2 и първия параграф на член 20 от него,

като има предвид, че:

(1)

Постигането на единна парична политика налага дефинирането на инструментите и процедурите, които Евросистемата, включваща националните централни банки (НЦБ) на държавите-членки, чиято парична единица е евро (наричани по-долу „участващи държави-членки“), и Европейската централна банка (ЕЦБ), следва да използва при осъществяването на тази политика по един и същ начин във всички участващи държави-членки.

(2)

ЕЦБ има правомощието да приеме необходимите насоки за осъществяването на паричната политика на Евросистемата, а НЦБ имат задължението да работят в съответствие с тези насоки.

(3)

Насоки ЕЦБ/2000/7 от 31 август 2000 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата (1) следва да се изменят, за да отразяват измененията, свързани с рамката на паричната политика на Евросистемата, по-специално: а) въвеждане на критерии за допустимост за собствено използване на обезпечени банкови облигации, различни от тези по Директивата за ПКИПЦК с търговски ипотеки като базови активи; б) добавяне на срочни депозити като допустимо обезпечение за операции на паричната политика на Евросистемата и кредит в рамките на деня; и в) изменение на допълнение 5 към приложение I, за да отразява факта, че Естония ще приеме еврото на 1 януари 2011 г. и че името на Central Bank and Financial Services Authority of Ireland е променено,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Изменение на приложение I

Приложение I към Насоки ЕЦБ/2000/7 се изменя в съответствие с приложението към настоящите насоки.

Член 2

Проверка

1.   НЦБ изпращат на ЕЦБ подробна информация за текстовете и средствата, чрез които възнамеряват да изпълняват параграфи 1, 3 и 4 от приложението към настоящите насоки, най-късно до 31 декември 2010 г.

2.   НЦБ изпращат на ЕЦБ подробна информация за текстовете и средствата, чрез които те възнамеряват да изпълняват параграф 2 от приложението към настоящите насоки, най-късно до 8 януари 2011 г.

Член 3

Влизане в сила

1.   Настоящите насоки влизат в сила два дни след тяхното приемане.

2.   Параграфи 1, 3 и 4 от приложението към настоящите насоки се прилагат от 1 януари 2011 г.

3.   Параграф 2 от приложението към настоящите насоки се прилага от 1 февруари 2011 г.

Член 4

Адресати

Адресати на настоящите насоки са НЦБ на участващите държавите-членки.

Съставено във Франкфурт на Майн на 13 декември 2010 година.

За управителния съвет на ЕЦБ

Председател на ЕЦБ

Jean-Claude TRICHET


(1)  ОВ L 310, 11.12.2000 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение I към Насоки ЕЦБ/2000/7 се изменя, както следва:

1.

В раздел 6.2.2 първият параграф се заменя със следния текст:

„Три вида нетъргуеми активи са допустими като обезпечение при единната рамка за допустими активи: срочни депозити от допустими контрагенти, вземания по кредити и нетъргуеми потребителски дългови инструменти, обезпечени с ипотека (ПДИОИ) (1)

2.

Раздел 6.2.3 се изменя, както следва:

а)

Седмият параграф (петият параграф под заглавието „Правила за използването на допустимите активи“) се заменя със следния текст:

„Горепосочените разпоредби, касаещи тесни връзки, не се прилагат за: а) тесни връзки между контрагента и субект от публичния сектор от ЕИП, който има право да събира данъци, или в случая, когато дългов инструмент е гарантиран от субект от публичния сектор от ЕИП, имащ право да събира данъци; б) обезпечени банкови облигации, емитирани в съответствие с критериите, изложени в член 22, параграф 4 от Директивата за ПКИПЦК; или в) случаи, при които дълговите инструменти са защитени със специални правни защити, сравними с тези за инструментите по буква б) като например в случая на i) нетъргуеми потребителски дългови инструменти, обезпечени с ипотека (ПДИОИ), които не се ценни книжа; или ii) структурирани обезпечени банкови облигации, обезпечени с жилищни кредити или структурирани обезпечени банкови облигации, обезпечени с търговски ипотечни кредити (т.е. определени обезпечени банкови облигации, които не са обявени от Европейската комисия за отговарящи на изискванията на Директивата за ПКИПЦК), които изпълняват всички критерии, приложими за обезпечените с активи ценни книжа, както е посочено в раздели 6.2 и 6.3, и следните допълнителни критерии (2):

В случай на структурирани обезпечени банкови облигации, гарантирани с жилищни кредити:

Всички жилищни кредити, които са базови за структурираните обезпечени банкови облигации, трябва да са деноминирани в евро; емитентът (и длъжникът, и гарантът, ако са юридически лица) трябва да е учреден в държава-членка, базовите му активи трябва да се намират в държава-членка и приложимото за заема право трябва да бъде на държава-членка.

Жилищните кредити са допустими за пула от обезпечения на съответните структурирани банкови облигации, ако са гарантирани от допустим гарант или са обезпечени с ипотека. Допустимите гаранции трябва да бъдат платими в рамките на 24 месеца при неизпълнение. Допустимите гаранции за целите на тези гарантирани заеми могат да се предоставят с различни видове договори, включително застрахователни договори, при условие че се предоставят от субект от публичния сектор или финансова институция, която подлежи на публичен надзор. За целите на тези гарантирани заеми гарантът не може да има тесни връзки с емитента на обезпечените банкови облигации, и трябва да има рейтингова оценка поне A+/A1/AH от приета АВКО до приключването на транзакцията.

Взаимозаменяемите обезпечения с високо качество, представляващи максимум 10 % от пула от обезпечения, подлежат на приемане. Тази граница може да бъде превишена след задълбочен преглед от съответната НЦБ.

Максималният дял за всеки отделен допустим заем, който може да бъде финансиран чрез емитирането на структурирани обезпечени банкови облигации, е 80 % от съотношението заем-към-стойност (LVT). Изчисляването на това съотношение се базира на консервативната пазарна оценка.

Минималният размер на задължителното свръхобезпечение е 8 %.

Максималната стойност на жилищните кредити е 1 000 000 евро.

Отделната кредитна оценка на пула от обезпечения трябва да отговаря на вероятност за неизпълнение (PD), възлизаща на 10 базисни точки в рамките на една година и съответстваща на прага за кредитна оценка „едно А“ (виж раздел 6.3.1).

Прилага се дългосрочен минимален праг „едно А“ („A-“ от Fitch или Standard & Poor’s или „А3“ от Moody’s или „AL“ от DBRS) за емитента и свързаните лица, които са част от или са свързани с транзакцията по отношение на структурираната обезпечена банкова облигация.

В случай на структурирани обезпечени банкови облигации, обезпечени с търговски ипотечни кредити:

Всички търговски ипотечни кредити, които са базови за структурираните обезпечени банкови облигации, трябва да са деноминирани в евро; емитентът (и длъжникът, и гарантът, ако са юридически лица) трябва да е учреден в държава-членка, техните базови активи трябва да се намират в държава-членка и приложимото за заема право трябва да бъде на държава-членка.

Взаимозаменяемите обезпечения с високо качество, представляващи максимум 10 % от пула от обезпечения, подлежат на приемане. Тази граница може да бъде превишена след задълбочен преглед от съответната НЦБ.

Максималният дял за всеки отделен допустим заем, който може да бъде финансиран чрез емитирането на структурирани обезпечени банкови облигации, е 60 % от LVT. Изчисляването на това съотношение се базира на консервативната пазарна оценка.

Минималният размер на задължителното свръхобезпечение е 10 %.

Делът на всеки заемател в пула от обезпечения след агрегиране на всички суми на отделните заеми, които са непогасени от даден заемател, не може да надхвърля 5 % от общата стойност на пула от обезпечения.

Отделната кредитна оценка на пула от обезпечения трябва да отговаря на степен на кредитно качество 1 в съответствие с рейтинговата скала на Евросистемата (виж раздел 6.3.1).

Прилага се степен на кредитно качество 2 за емитента и свързаните лица, които са част от или са свързани с транзакцията по отношение на структурираната обезпечена банкова облигация.

Всички базови търговски ипотечни кредити се преоценяват поне веднъж годишно. Намаленията на цените на имотите трябва да бъдат изцяло отразени в преоценяването. В случай на намаления на цени се прилага допустимо отклонение в размер на 15 %. Заеми, които не отговарят на изискването на прага LTV трябва да бъдат заменени с нови заеми или трябва да бъдат свръхобезпечени при наличие на одобрение от НЦБ. Основната методология на оценка, която се прилага, е пазарната стойност, т.е. преценената цена, която би се получила, ако активите бъдат продадени на пазара при полагане на разумни усилия. Тази преценка се базира на най-консервативната пазарна оценка. Също така могат да се прилагат и статистически методи, но само като вторична методология на оценка.

Трябва винаги да бъде поддържан ликвиден резерв във формата на парични наличности в евро, депозирани в правоимащ контрагент, за обезпечаване на всички лихвени плащания, отнасящи се до обезпечени банкови облигации за следващия шестмесечен период.

Когато краткосрочният кредитен рейтинг на заемателя на базов търговски ипотечен кредит падне под степен на кредитно качество 2 през деветте месеца преди настъпването на падежа на обезпечената банкова облигация с твърдо еднократно погасяване (hard bullet), този заемател трябва да обяви определена сума парични наличности в евро, достатъчна за обезпечаване на съответната част от плащане на главницата на обезпечената банкова облигация, както и на свързаните с тях разходи, които са предвидени за плащане от емитента по обезпечената банкова облигация за ликвидния резерв.

В случай на ликвидна криза оригиналният матуритет може да бъде удължен до 12 месеца, за да се компенсират несъвпаденията в падежа между амортизируемите кредити в пула от обезпечения и еднократното погасяване на обезпечената банкова облигация. Обезпечената банкова облигация обаче ще стане недопустима за собствено използване след датата на оригиналния матуритет.

б)

Осмият параграф (шестият параграф под заглавието „Правила за използването на допустимите активи“) се заменя със следния текст:

„Освен това, за структурирани обезпечени банкови облигации, обезпечени с жилищни кредити или структурирани обезпечени банкови облигации, обезпечени с търговски ипотечни кредити, контрагентите предоставят правен документ от реномирана юридическа кантора, с който се потвърждават следните обстоятелства:

Емитентът на обезпечените банкови облигации е кредитна институция, учредена в държава-членка на ЕС, и не е дружество със специална цел, дори и ако тези обезпечени банкови облигации се гарантират от кредитна институция, учредена в държава-членка от ЕС.

Емитентът/емисията на обезпечените банкови облигации подлежи на специален публичен надзор за защита на притежателите на обезпечени банкови облигации съгласно правото на държавата-членка, в която е учреден емитентът или където са емитирани обезпечените банкови облигации.

В случай на неплатежоспособност на емитента, притежателят на обезпечените банкови облигации има право на приоритет по отношение на изплащането на главницата и лихвите по (базовите) допустими активи.

Сумите, които произтичат от емисията на обезпечените банкови облигации, подлежат на инвестиране (съгласно инвестиционните правила, съдържащи се в документите за емисията обезпечени банкови облигации) съобразно съответното национално законодателство за обезпечени банкови облигации или друго законодателство, приложимо към съответните активи. “

3.

В раздел 6.4.3 се добавя следният подраздел:

По отношение на срочните депозити не се прилагат допустими отклонения при оценяване.“

4.

Таблицата в допълнение 5 се заменя със следното:

Уебсайтове на евросистемата

Централна Банка

Уебсайт

Европейска централна банка

www.ecb.europa.eu

Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique

www.nbb.be или www.bnb.be

Deutsche Bundesbank

www.bundesbank.de

Eesti Pank

www.eestipank.ее

Banc Ceannais na hÉireann/Central Bank of Ireland

www.centralbank.ie

Bank of Greece

www.bankofgreece.gr

Banco de España

www.bde.es

Banque de France

www.banque-france.fr

Banca d’Italia

www.bancaditalia.it

Central Bank of Cyprus

www.centralbank.gov.cy

Banque centrale du Luxembourg

www.bcl.lu

Bank Ċentrali ta' Malta/Central Bank of Malta

www.centralbankmalta.org

De Nederlandsche Bank

www.dnb.nl

Oesterreichische Nationalbank

www.oenb.at

Banco de Portugal

www.bportugal.pt

Národná banka Slovenska

www.nbs.sk

Banka Slovenije

www.bsi.si

Suomen Pankki

www.bof.fi“


(1)  Между 1 януари 2007 г. и 31 декември 2011 г. се въвежда междинен режим за вземания по кредити, позволяващ на всяка НЦБ да избере минималния праг за размера на вземанията по кредити, допустим за целите на залозите, освен за трансгранично използване, и да реши дали трябва да бъде приложена такса за обработка. От 1 януари 2012 г. ще бъде въведен изцяло унифициран режим.“

(2)  Структурираните обезпечени банкови облигации, обезпечени с жилищни кредити, предоставени преди 10 октомври 2010 г., които не отговарят на тези критерии, може да продължат да бъдат използвани до 31 март 2011 г. Структурираните обезпечени банкови облигации, обезпечени с търговски ипотечни кредити, предоставени преди 1 февруари 2011 г., които не отговарят на тези критерии, може да продължат да бъдат използвани до 31 март 2011 г.“


Нагоре