EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32019O0034

Насоки (ЕС) 2019/2217на Европейската централна банка от 28 ноември 2019 година за изменение на Насоки (ЕС) 2016/2249 относно правната рамка за счетоводна и финансова отчетност в Европейската система на централните банки (ЕЦБ/2019/34)

OB L 332, 23.12.2019г., стр. 184—203 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа В сила

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2019/2217/oj

23.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 332/184


НАСОКИ (ЕС) 2019/2217НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 28 ноември 2019 година

за изменение на Насоки (ЕС) 2016/2249 относно правната рамка за счетоводна и финансова отчетност в Европейската система на централните банки (ЕЦБ/2019/34)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 12.1, 14.3 и 26.4 от него,

като взе предвид приноса на Генералния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) съгласно член 46.2, второ и трето тире от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка,

като има предвид, че:

(1)

С Насоки (ЕС) 2016/2249 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2016/34) (1) се определят правилата за стандартизиране на счетоводната и финансовата отчетност на операциите, извършвани от националните централни банки.

(2)

В Приложение IV към Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) е необходимо да се направи пояснение във връзка с финансовата отчетност на индексираните ценни книжа, за които индексационният компонент е включен в балансовата стойност в края на тримесечието и в края на годината, отчитането на обратните операции с финансовите институции, които не са кредитни институции, и в контекста на принципа на оценката, използван за провизиите във връзка с пенсии.

(3)

Приложното поле на провизията, която НЦБ могат да създадат съгласно член 8 от Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34), следва да се разшири, за да обхване всички финансови рискове.

(4)

Необходимо е в Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) да се създадат правила за оценка за търгуемите инвестиционни фондове, които се различават от правилата, които са приложими спрямо търгуемите акции.

(5)

Следва да се поясни финансовата отчетност на сделките с контрагенти, които получават спешна помощ за осигуряване на ликвидност под формата на обезпечени кредити, като тези операции изрично се посочат в приложение IV към Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34).

(6)

Поради това Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) следва да бъдат съответно изменени,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Изменения

Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) се изменят, както следва:

1.

В член 5 параграф 4 се заменя със следното:

„4.   С изключение на счетоводните корекции в края на тримесечието и в края на годината и на позициите, оповестени в „Други активи“ и „Други пасиви“, стойностите, представени като част от ежедневните финансови отчети за целите на финансовата отчетност в Евросистемата, показват само движението на паричните средства по балансовите позиции. В края на тримесечието и в края на годината в балансовата стойност на ценните книжа се включват също амортизацията и размерът на индексацията по индексираните облигации.“

2.

Член 8 се заменя със следното:

„Член 8

Провизия за финансови рискове

Като надлежно взема предвид характера на дейностите на националните централни банки, дадена НЦБ може да създаде в баланса си провизия за финансови рискове. Тази НЦБ взема решение относно размера и използването на провизията въз основа на мотивиран разчет на рисковата експозиция на НЦБ.“

3.

Член 11 се заменя със следното:

„Член 11

Търгуеми акции

1.   Настоящият член се прилага по отношение на търгуемите акции независимо от това дали сделките се извършват пряко от отчетната единица или от неин агент, с изключение на дейностите, извършвани за дялови участия, инвестиции в дъщерни дружества или значителни участия.

2.   Търгуемите акции, деноминирани в чуждестранни валути и оповестени в „Други активи“, не са част от общата валутна позиция, а са част от отделна валутна наличност. Изчисляването на свързаните с това валутни печалби и загуби може да се извършва по метода на нетнaта средна стойност или по метода на средната стойност.

3.   Преоценката на търгуемите акции се извършва в съответствие с член 9, параграф 3. Не се извършва нетиране между различните акции.

4.   Сделките се записват в баланса по цената на сделката.

5.   Брокерската комисиона се записва или като разход по сделката, който се включва в цената на придобиване на актива, или като разход в отчета за приходите и разходите.

6.   Стойността на закупения дивидент се включва в цената на придобиване на търгуемите акции. На датата, на която акцията се търгува без дивидент, стойността на закупения дивидент може да се третира като отделна позиция, докато се получи плащането на дивидента.

7.   Начисленията по дивиденти не могат да бъдат записвани в края на периода, тъй като те вече са отразени в пазарната цена на акциите с изключение на котираните без дивидент акции.

8.   Емисиите на права се третират като отделен актив при тяхното емитиране. Цената на придобиване се изчислява на база на съществуващата средна стойност на акциите, на страйк цената на новата емисия и на съотношението между старите и новите акции. Алтернативно цената на правото може да се базира на стойността му на пазара, на съществуващата средна стойност на акциите и на пазарната цена на акциите преди емисията на правата.“

4.

Вмъква се следният член 11а:

„Член 11а

Търгуеми инвестиционни фондове

1.   Настоящият член се прилага спрямо търгуемите инвестиционни фондове, които отговарят на следните критерии:

а)

придобити са единствено с инвестиционна цел без влияние върху ежедневните решения за купуване и продаване;

б)

инвестиционната стратегия и мандатът на фонда са предварително определени и всички условия са договорно уредени;

в)

възвращаемостта на инвестицията ще бъде оценявана като една инвестиция в съответствие с инвестиционната стратегия на фонда;

г)

фондът е отделен субект, независимо от правната му форма, и се управлява независимо, включително във връзка с ежедневните инвестиционни решения.

Като се спазват критериите, посочени в букви а)—г), настоящият член може да се прилага спрямо фондовете за дългосрочни доходи на наетите лица освен в случаите, когато се прилага различна счетоводна рамка.

Като се спазват критериите, посочени в букви а), б) и в), и в съответствие с набора от качествени характеристики, изложени в член 3, параграф 1, настоящият член може да се прилага и спрямо капиталовите портфейли, които не са самостоятелен правен субект, управляват се от външни лица и строго имитират възвращаемостта на индексен фонд. За целите на настоящия член такива капиталови портфейли се считат за търгуеми инвестиционни фондове.

2.   Търгуемите инвестиционни фондове, деноминирани в чуждестранни валути и оповестени в „Други активи“, не са част от общата валутна позиция, а са част от отделна валутна наличност. Изчисляването на свързаните с това валутни печалби и загуби може да се извършва по метода на нетнaта средна стойност или по метода на средната стойност.

3.   Преоценката на търгуемите инвестиционни фондове се извършва на нетна база, а не по базови активи. Не се извършва нетиране между различните търгуеми инвестиционни фондове.

4.   Сделките се записват в баланса по цената на сделката.

5.   Брокерската комисиона се записва или като разход по сделката, който се включва в цената на придобиване на актива, или като разход в отчета за приходите и разходите.

6.   Стойността на закупения дивидент се включва в цената на придобиване на търгуемия инвестиционен фонд. На датата, на която акцията се търгува без дивидент, стойността на закупения дивидент може да се третира като отделна позиция, докато се получи плащането на дивидента.

7.   Начисленията по дивиденти от търгуемите инвестиционни фондове не могат да бъдат записвани в края на периода, тъй като те вече са отразени в пазарната цена на търгуемите инвестиционни фондове с изключение на котираните без дивидент акции.“

5.

В речника в приложение II по азбучен ред се вмъква следният термин:

„—

Финансови рискове (financial risks )“: пазарен риск, ликвиден риск и кредитен риск.“

6.

В речника в приложение II дефиницията на термина „спешна помощ за осигуряване на ликвидност“ се заменя със следната дефиниция:

„—

Спешна помощ за осигуряване на ликвидност (emergency liquidity assistance): Помощ, предоставяна на платежоспособна финансова институция или на група от платежоспособни финансови институции, които имат временни ликвидни проблеми. Спешната помощ за осигуряване на ликвидност се предоставя от НЦБ освен в случаите, в които Управителният съвет установи, че съгласно член 14.4 от Устава на ЕСЦБ предоставянето ѝ е в противоречие с целите и задачите на ЕСЦБ.“

7.

В речника в приложение II дефиницията на термина „целеви портфейл“ се заменя със следната дефиниция:

„—

Целеви портфейл (earmarked portfolio): целева инвестиция, записана в актива на баланса като насрещни средства, която се състои от дългови ценни книжа, акции, инвестиционни фондове, срочни депозити и разплащателни сметки, дялови участия и/или инвестиции в дъщерни дружества. “ Тя съответства на установима позиция в пасива на баланса независимо от правни, законови или други ограничения.“

8.

В речника в приложение II дефиницията на термина „капиталови инструменти“ се заменя със следната дефиниция:

„—

Капиталови инструменти (equity instruments): носещи дивидент ценни книжа, т.е. корпоративни акции, и ценни книжа, удостоверяващи инвестиция в инвестиционен фонд.“

9.

Приложения IV и IX се заменят с приложения I и II към настоящите насоки.

Член 2

Действие и изпълнение

1.   Настоящите насоки пораждат действие на датата, на която НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото, бъдат уведомени за тях.

2.   НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото, са длъжни да изпълняват настоящите насоки от 31 декември 2019 г.

Член 3

Адресати

Адресати на настоящите насоки са всички централни банки от Евросистемата.

Съставено във Франкфурт на Майн на 28 ноември 2019 година.

За Управителния съвет на ЕЦБ

Председател на ЕЦБ

Christine LAGARDE


(1)  Насоки (ЕС) 2016/2249 на Европейската централна банка от 3 ноември 2016 г. относно правната рамка за счетоводна и финансова отчетност в Европейската система на централните банки (ЕЦБ/2016/34) (ОВ L 347, 20.12.2016 г., стр. 37 ).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложение IV към Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ПРАВИЛА ЗА СЪСТАВЯНЕ И ОЦЕНКА НА БАЛАНСА  (1)

АКТИВИ

Балансова позиция (2)

Категоризиране на съдържанието на балансовите позиции

Принцип на оценка

Приложно поле (3)

1

1

Злато и вземания в злато

Физическо злато, т.е. кюлчета, монети, слитъци, късове, на съхранение или „на път“. Монетарно злато като салда по сметките на виждане в злато (неразпределени сметки), срочни депозити и вземания в злато, произтичащи от следните сделки: а) сделки за повишаване или понижаване на пробата; и б) суапове, свързани с разположението или чистотата на златото, когато има разлика от повече от един работен ден между изписването и получаването

Пазарна стойност

Задължително

2

2

Вземания от резиденти извън еврозоната, деноминирани в чуждестранна валута

Вземания от контрагенти, които са резиденти извън еврозоната, включително от международни и наднационални институции и централни банки извън еврозоната, деноминирани в чуждестранна валута

 

 

2.1

2.1

Вземания от Международния валутен фонд (МВФ)

а)

Права на тираж в рамките на резервния транш (нето)

Национална квота минус салда в евро на разположение на МВФ. Сметка № 2 на МВФ (сметка в евро за административни разходи) може да бъде включена в тази позиция или в позиция „Задължения към резиденти извън еврозоната, деноминирани в евро“

а)

Права на тираж в рамките на резервния транш (нето)

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

б)

Специални права на тираж (СПТ)

Притежавани СПТ (бруто)

б)

СПТ

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

в)

Други вземания

Общи кредитни споразумения, заеми по специални кредитни споразумения, депозити на доверително управление в управляваните от МВФ фондове

в)

Други вземания

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

2.2

2.2

Салда в банки и инвестиции в ценни книжа, външни заеми и други външни активи

а)

Салда в банки извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Разплащателни сметки, срочни депозити, еднодневни депозити, обратни репо сделки

а)

Салда в банки извън еврозоната

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

б)

Инвестиции в ценни книжа извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Облигации, полици, облигации с нулев купон, книжа на паричния пазар, акции, инвестиционни фондове, държани като част от валутните резерви — всичките, емитирани от резиденти извън еврозоната

б)

 

i)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена и пазарен обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

ii)

Търгуеми дългови ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж

Цена на придобиване, като се вземат предвид обезценката и пазарният обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

iii)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземат предвид обезценката и пазарният обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

iv)

Търгуеми акции

Пазарна цена и пазарен обменен курс

v)

Търгуеми инвестиционни фондове

Пазарна цена и пазарен обменен курс

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

в)

Външни заеми (депозити) извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

в)

Външни заеми

Депозити по номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

г)

Други външни активи

Банкноти и монети, емитирани извън еврозоната

г)

Други външни активи

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

3

3

Вземания от резиденти в еврозоната, деноминирани в чуждестранна валута

а)

Инвестиции в ценни книжа в еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Облигации, полици, облигации с нулев купон, книжа на паричния пазар, акции, инвестиционни фондове, държани като част от валутните резерви — всичките, емитирани от резиденти от еврозоната

а)

 

i)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена и пазарен обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

ii)

Търгуеми дългови ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж

Цена на придобиване, като се вземат предвид обезценката и пазарният обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

iii)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземат предвид обезценката и пазарният обменен курс

Премиите или отстъпките се амортизират

iv)

Търгуеми акции

Пазарна цена и пазарен обменен курс

v)

Търгуеми инвестиционни фондове

Пазарна цена и пазарен обменен курс

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

б)

Други вземания от резиденти в еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Заеми, депозити, обратни репо сделки, други кредити

б)

Други вземания

Депозити и други кредити по номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

4

4

Вземания от резиденти извън еврозоната, деноминирани в евро

 

 

 

4.1

4.1

Салда в банки, инвестиции в ценни книжа и заеми

а)

Салда в банки извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Разплащателни сметки, срочни депозити, еднодневни депозити. Обратни репо сделки във връзка с управлението на ценни книжа, деноминирани в евро

а)

Салда в банки извън еврозоната

Номинална стойност

Задължително

б)

Инвестиции в ценни книжа извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

Акции, инвестиционни фондове, облигации, полици, облигации с нулев купон, книжа на паричния пазар — всичките, емитирани от резиденти извън еврозоната

б)

 

i)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена

Премиите или отстъпките се амортизират

ii)

Търгуеми дългови ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

iii)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

iv)

Търгуеми акции

Пазарна цена

v)

Търгуеми инвестиционни фондове

Пазарна цена

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

в)

Заеми извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива

в)

Заеми извън еврозоната

Депозити по номинална стойност

Задължително

г)

Ценни книжа, емитирани от лица извън еврозоната, различни от тези по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива или по позиция 7.1 „Ценни книжа, държани за целите на паричната политика“ от актива

Ценни книжа, емитирани от наднационални или международни организации, например Европейската инвестиционна банка, независимо от тяхното географско местоположение, които не са закупени за целите на паричната политика

г)

 

i)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена

Премиите или отстъпките се амортизират

ii)

Търгуеми дългови ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

iii)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

Задължително

Задължително

Задължително

4.2

4.2

Вземания, произтичащи от кредитното улеснение по валутен механизъм II

Кредитиране в съответствие с условията на валутен механизъм II

Номинална стойност

Задължително

5

5

Заеми за кредитни институции от еврозоната, свързани с операции по паричната политика, деноминирани в евро

Позиции 5.1—5.5: сделки в зависимост от съответните инструменти на паричната политика, описани в Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/60) (4)

 

 

5.1

5.1

Основни операции по рефинансиране

Редовни обратни сделки за предоставяне на ликвидност със седмична честота и обикновено със срок до падежа от една седмица

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

5.2

5.2

Дългосрочни операции по рефинансиране

Редовни обратни сделки за предоставяне на ликвидност с месечна честота, със срок до падежа, по-дълъг от срока до падежа на основните операции по рефинансиране

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

5.3

5.3

Обратни операции за фино регулиране

Обратни сделки, осъществявани ad hoc за целите на финото регулиране

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

5.4

5.4

Структурни обратни операции

Обратни сделки, с които се коригира структурната позиция на Евросистемата спрямо финансовия сектор

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

5.5

5.5

Пределно кредитно улеснение

Улеснение за предоставяне на овърнайт ликвидност с предварително определен лихвен процент срещу допустими активи (ликвидно улеснение с постоянен достъп)

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

5.6

5.6

Кредити, свързани с искания за допълнително обезпечение

Допълнителен кредит към кредитни институции, произтичащ от нарастването на стойността на базовите активи по отношение на друг кредит за тези кредитни институции

Номинална стойност или цена на придобиване

Задължително

6

6

Други вземания от кредитни институции в еврозоната, деноминирани в евро

Разплащателни сметки, срочни депозити, еднодневни депозити, обратни репо сделки във връзка с управлението на портфейли от ценни книжа по позиция 7 „Ценни книжа на резиденти в еврозоната, деноминирани в евро“ от актива, включително сделки, произтичащи от трансформирането на предишни резерви в чуждестранна валута на еврозоната и други вземания. Кореспондентски сметки при неместни кредитни институции от еврозоната. Други вземания и операции, които не са свързани с операциите по паричната политика на Евросистемата, включително спешна помощ за осигуряване на ликвидност под формата на обезпечени заеми. Всякакви вземания, произтичащи от операции по паричната политика, инициирани от НЦБ преди присъединяването към Евросистемата

Номинална стойност или цена на придобиване

Задължително

7

7

Ценни книжа на резиденти в еврозоната, деноминирани в евро

 

 

 

7.1

7.1

Ценни книжа, държани за целите на паричната политика

Ценни книжа, държани за целите на паричната политика (включително ценни книжа, закупени за целите на паричната политика, които са емитирани от наднационални или международни организации или от многостранни банки за развитие независимо от тяхното географско местоположение). Дългови сертификати на Европейската централна банка (ЕЦБ), закупени за целите на финото регулиране

а)

Търгуеми дългови ценни книжа

Осчетоводени в зависимост от съображенията на паричната политика:

i)

Пазарна цена

Премиите или отстъпките се амортизират

ii)

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката (само цената на придобиване, когато обезценката е покрита с провизия по позиция 13 б) „Провизии“ от пасива)

Премиите или отстъпките се амортизират

б)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

Задължително

Задължително

7.2

7.2

Други ценни книжа

Ценни книжа, различни от тези по позиция 7.1 „Ценни книжа, държани за целите на паричната политика“ от актива и по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива; облигации, полици, облигации с нулев купон, окончателно придобити книжа на паричния пазар, включително държавни ценни книжа отпреди създаването на икономическия и паричен съюз (ИПС), деноминирани в евро. Акции и инвестиционни фондове

а)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена

Премиите или отстъпките се амортизират

б)

Търгуеми дългови ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

в)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

г)

Търгуеми акции

Пазарна цена

д)

Търгуеми инвестиционни фондове

Пазарна цена

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

Задължително

8

8

Дълг на сектор „Държавно управление“, деноминиран в евро

Вземания от правителството отпреди създаването на ИПС (нетъргуеми ценни книжа, заеми)

Депозити/заеми по номинална стойност, нетъргуеми ценни книжа по цена на придобиване

Задължително

9

Вземания в рамките на Евросистемата+)

 

 

 

9.1

Дялово участие в ЕЦБ+)

Балансова позиция само за НЦБ

Капиталовият дял на всяка НЦБ в ЕЦБ съгласно Договора и съответния алгоритъм за записване на капитала и вноските съгласно член 48.2 от Устава на ЕСЦБ

Цена на придобиване

Задължително

9.2

Вземания, еквивалентни на прехвърляне на валутни резерви+)

Балансова позиция само за НЦБ

Деноминирани в евро вземания от ЕЦБ във връзка с първоначалното и допълнително прехвърляне на валутни резерви по член 30 от Устава на ЕСЦБ

Номинална стойност

Задължително

9.3

Вземания във връзка с емитирането на дългови сертификати на ЕЦБ+)

Балансова позиция само за ЕЦБ

Вземания в рамките на Евросистемата спрямо НЦБ в резултат от емитирането на дългови сертификати на ЕЦБ

Цена на придобиване

Задължително

9.4

Нетни вземания във връзка с разпределянето на евробанкноти в рамките на Евросистемата+),  (*1)

За НЦБ: нетно вземане, свързано с прилагането на алгоритъма за разпределяне на банкнотите, т.е. включително свързаните с емитирането на банкноти от ЕЦБ салда в рамките на Евросистемата, компенсационната сума и нейният изравняващ счетоводен запис съгласно Решение (ЕС) 2016/2248 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2016/36) (5)

За ЕЦБ: вземания във връзка с емитирането на банкноти от ЕЦБ съгласно Решение ЕЦБ/2010/29

Номинална стойност

Задължително

9.5

Други вземания в рамките на Евросистемата (нето)+)

Нетна позиция със следните подпозиции:

 

 

а)

нетни вземания, произтичащи от салдата по сметките в TARGET2 и кореспондентските сметки на НЦБ, т.е. нетната стойност на вземанията и задълженията — вижте също позиция 10.4 „Други задължения в рамките на Евросистемата (нето)“ от пасива

а)

Номинална стойност

Задължително

б)

вземане, произтичащо от разликата между паричния доход, който се консолидира, и паричния доход, който се преразпределя. От значение само за периода между осчетоводяването на паричния доход като част от процедурите в края на годината и неговия сетълмент на последния работен ден от месец януари всяка година

б)

Номинална стойност

Задължително

в)

други деноминирани в евро вземания в рамките на Евросистемата, които могат да възникнат, включително междинно разпределяне на дохода на ЕЦБ (*1)

в)

Номинална стойност

Задължително

9

10

Позиции в процес на сетълмент

Салда по сетълмент сметки (вземания), включително чекове в процес на осребряване

Номинална стойност

Задължително

9

11

Други активи

 

 

 

9

11.1

Монети от еврозоната

Евромонети, ако НЦБ не е законният емитент

Номинална стойност

Задължително

9

11.2

Материални и нематериални дълготрайни активи

Земя и сгради, обзавеждане и оборудване, включително компютърно оборудване, софтуер

Цена на придобиване минус амортизация

Период на амортизация:

компютри и свързан с тях хардуер/ софтуер и моторни превозни средства: 4 години

оборудване, обзавеждане и инсталации в сградите: 10 години

сгради и капитализирани разходи за основни ремонти: 25 години

Капитализиране на разходите: ограничено (под 10 000 евро без ДДС: няма капитализиране)

Препоръчително

9

11.3

Други финансови активи

Дялови участия и инвестиции в дъщерни дружества, акции и инвестиционни фондове, държани по причини, свързани със стратегията или провежданата политика

Ценни книжа, включително акции и инвестиционни фондове, и други финансови инструменти и салда, например срочни депозити и разплащателни сметки, държани като целеви портфейл

Обратни репо сделки с финансови институции във връзка с управлението на портфейли от ценни книжа по тази позиция в актива

Деноминирани в евро обратни репо сделки с финансови институции от еврозоната, които не са кредитни институции, във връзка с управлението на портфолиа от ценни книжа, различни от държаните по настоящата позиция

а)

Търгуеми акции

Пазарна цена

б)

Търгуеми инвестиционни фондове

Пазарна цена

в)

Дялови участия и нетъргуеми акции, както и всякакви други капиталови инструменти, държани като постоянни инвестиции

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

г)

Инвестиция в дъщерни дружества или значителни участия

Нетна стойност на актива

д)

Търгуеми дългови ценни книжа, различни от ценни книжа, държани до падеж

Пазарна цена

Премиите или отстъпките се амортизират

е)

Търгуеми ценни книжа, класифицирани като ценни книжа, държани до падеж или като държани като постоянна инвестиция

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

ж)

Нетъргуеми дългови ценни книжа

Цена на придобиване, като се вземе предвид обезценката

Премиите или отстъпките се амортизират

з)

Салда в банки и заеми

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс, ако салдата или депозитите са деноминирани в чуждестранни валути

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

Препоръчително

9

11.4

Разлики от преоценка на задбалансови инструменти

Резултати от преоценката на валутни форуърди, валутни суапове, лихвени суапове (освен ако се прилага ежедневният марж на отклонение), споразумения за лихвен форуърд, форуърдни сделки с ценни книжа, валутни спот сделки от датата на сделката до датата на сетълмента

Нетна позиция между форуърд и спот, по пазарен обменен курс

Задължително

9

11.5

Начисления и разходи за бъдещи периоди

Доход, който все още не е дължим, но може да бъде отнесен към отчетния период. Разходи за бъдещи периоди и платени начислени лихви, т.е. начислени лихви, закупени с ценна книга

Номинална стойност, чуждестранна валута, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

9

11.6

Други

а)

Аванси, заеми и други второстепенни позиции. Заеми на доверителна основа. Монети, деноминирани в националните парични единици на еврозоната. Текущи разходи (нетна натрупана загуба), загуба от предходната година преди покриването ѝ.

а)

Номинална стойност или цена на придобиване

Препоръчително

б)

Временни сметки за преоценка (само балансова позиция през годината: нереализирани загуби към датите на преоценка през годината, които не са отразени в съответните сметки за преоценка по позиция „Сметки за преоценка“ от пасива).

б)

Разлика от преоценка между средната стойност и пазарната стойност, чуждестранна валута, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

в)

Инвестиции, свързани с депозити на клиенти в злато

в)

Пазарна стойност

Задължително

г)

Нетни пенсионни активи.

г)

Съгласно член 28, параграф 2

Препоръчително

Задължително

д)

Неуредени вземания, възникнали от неизпълнение на контрагенти на Евросистемата в контекста на кредитните операции на Евросистемата.

д)

Номинална/възстановима стойност (преди/след покриване на загубите)

 

е)

Активи или вземания (спрямо трети лица), придобити във връзка с изпълнението върху обезпечение, предоставено от контрагенти на Евросистемата, които се намират в неизпълнение

е)

Цена на придобиване (преизчислена по пазарния обменен курс към момента на придобиване, ако финансовите активи са деноминирани в чуждестранна валута)

Задължително

-

12

Загуба за годината

 

Номинална стойност

Задължително


Пасиви

Балансова позиция (6)

Категоризиране на съдържанието на балансовите позиции

Принцип на оценка

Приложно поле(2)

1

1

Банкноти в обращение (7)

а)

Евробанкноти плюс/минус корекции във връзка с прилагането на алгоритъма за разпределяне на банкнотите съгласно Решение (ЕС) 2016/2248 (ЕЦБ/2016/36) и Решение ЕЦБ/2010/29

а)

Номинална стойност

Задължително

б)

Банкноти, деноминирани в националните парични единици на еврозоната през годината на преминаване към парична наличност

б)

Номинална стойност

Задължително

2

2

Задължения към кредитни институции от еврозоната, свързани с операции по паричната политика, деноминирани в евро

Позиции 2.1, 2.2, 2.3 и 2.5: депозити в евро съгласно Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60)

 

 

2.1

2.1

Разплащателни сметки (покриващи системата за минимални резерви)

Сметки в евро на кредитни институции, включени в списъка с финансовите институции, към които се прилагат изисквания за поддържане на минимални резерви в съответствие с Устава на ЕСЦБ. Тази позиция съдържа главно сметки, използвани за поддържане на минимални резерви

Номинална стойност

Задължително

2.2

2.2

Депозитно улеснение

Овърнайт депозити с предварително определена лихва (ликвидно улеснение с постоянен достъп)

Номинална стойност

Задължително

2.3

2.3

Срочни депозити

Инкасиране с цел изтегляне на ликвидност при операции за фино регулиране

Номинална стойност

Задължително

2.4

2.4

Обратни операции за фино регулиране

Сделки, свързани с паричната политика, с цел да бъде изтеглена ликвидност

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

2.5

2.5

Депозити, свързани с искания за допълнително обезпечение

Депозити на кредитни институции, произтичащи от намаляване на стойността на базовите активи по отношение на кредити за тези кредитни институции

Номинална стойност

Задължително

3

3

Други задължения към кредитни институции от еврозоната, деноминирани в евро

Репо сделки с кредитни институции за управлението на портфейли от ценни книжа по позиция 7 „Ценни книжа на резиденти в еврозоната, деноминирани в евро“ от актива. Други операции, които не са свързани с операциите по паричната политика на Евросистемата. Не се включват разплащателни сметки на кредитни институции. Всякакви задължения/депозити, произтичащи от операции по паричната политика, инициирани от централна банка преди присъединяването към Евросистемата

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

4

4

Емитирани дългови сертификати

Балансова позиция само за ЕЦБ — за НЦБ това е позиция от преходния баланс.

Дългови сертификати, както са описани в Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60). Сконтови книжа, издадени с цел да бъде изтеглена ликвидност

Цена на придобиване

Отстъпките се амортизират

Задължително

5

5

Задължения към други резиденти в еврозоната, деноминирани в евро

 

 

 

5.1

5.1

Сектор „Държавно управление“

Разплащателни сметки, срочни депозити, депозити, платими при поискване

Номинална стойност

Задължително

5.2

5.2

Други задължения

Разплащателни сметки на персонала, дружества и клиенти, включително финансови институции, които са освободени от задължението да поддържат минимални резерви (вижте позиция 2.1 „Разплащателни сметки“ от пасива); репо сделки с финансови институции, които не са кредитни институции, за управлението на ценни книжа, различни от ценните книжа по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива; срочни депозити, депозити, платими при поискване

Номинална стойност

Задължително

6

6

Задължения към резиденти извън еврозоната, деноминирани в евро

Разплащателни сметки, срочни депозити, депозити, платими при поискване, включително сметки за платежни цели и сметки за целите на управлението на резервите: на други банки, централни банки, международни/наднационални институции, включително Европейската комисия; разплащателни сметки на други вложители. Репо сделки за управлението на ценни книжа, деноминирани в евро

Салда по сметки в TARGET2 на централните банки на държави членки, чиято парична единица не е еврото

Номинална стойност или цена на придобиване при репо сделка

Задължително

7

7

Задължения към резиденти в еврозоната, деноминирани в чуждестранна валута

Разплащателни сметки. Задължения по репо сделки; обикновено инвестиционни сделки с използване на активи в чуждестранна валута или злато

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

8

8

Задължения към резиденти извън еврозоната, деноминирани в чуждестранна валута

 

 

 

8.1

8.1

Депозити, салда и други задължения

Разплащателни сметки. Задължения по репо сделки; обикновено инвестиционни сделки с използване на активи в чуждестранна валута или злато

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

8.2

8.2

Задължения, произтичащи от кредитното улеснение по валутен механизъм II

Получени заеми в съответствие с условията на валутен механизъм II

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

9

9

Кореспондираща позиция на специални права на тираж, предоставени от МВФ

Деноминирана в СПТ позиция, която показва сумата на СПТ, които са били първоначално предоставени на съответната страна/НЦБ

Номинална стойност, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

10

Задължения в рамките на Евросистемата+)

 

 

 

10.1

Задължения, еквивалентни на прехвърляне на валутни резерви+)

Балансова позиция само за ЕЦБ, деноминирана в евро

Номинална стойност

Задължително

10.2

Задължения, свързани с емитирането на дългови сертификати на ЕЦБ+)

Балансова позиция само за НЦБ

Задължение в рамките на Евросистемата към ЕЦБ в резултат на емитирането на дългови сертификати на ЕЦБ

Цена на придобиване

Задължително

10.3

Нетни задължения във връзка с разпределянето на евробанкноти в рамките на Евросистемата+),  (*2)

Балансова позиция само за НЦБ.

За НЦБ: нетно задължение, свързано с прилагането на алгоритъма за разпределяне на банкнотите, т.е. включително свързаните с емитирането на банкноти от ЕЦБ салда в рамките на Евросистемата, компесационната сума и нейният изравняващ счетоводен запис съгласно Решение (ЕС) 2016/2248 (ЕЦБ/2016/36)

Номинална стойност

Задължително

10.4

Други задължения в рамките на Евросистемата (нето)+)

Нетна позиция със следните подпозиции:

 

 

а)

нетни задължения, произтичащи от салдата по сметките в TARGET2 и кореспондентските сметки на НЦБ, т.е. нетната стойност на вземанията и задълженията — вижте също позиция 9.5 „Други вземания в рамките на Евросистемата (нето)“ от актива

а)

Номинална стойност

Задължително

б)

задължение, произтичащо от разликата между паричния доход, който се консолидира, и паричния доход, който се преразпределя. От значение само за периода между осчетоводяването на паричния доход като част от процедурите в края на годината и неговия сетълмент в последния работен ден на месец януари всяка година

б)

Номинална стойност

Задължително

в)

други деноминирани в евро задължения в рамките на Евросистемата, които могат да възникнат, включително междинно разпределяне на дохода на ЕЦБ (*2)

в)

Номинална стойност

Задължително

10

11

Позиции в процес на сетълмент

Салда по сетълмент сметки (задължения), включително размера на незавършения сетълмент по джиро преводи

Номинална стойност

Задължително

10

12

Други задължения

 

 

 

10

12.1

Разлики от преоценка на задбалансови инструменти

Резултати от преоценката на валутни форуърди, валутни суапове, лихвени суапове (освен ако се прилага ежедневният марж на отклонение), споразумения за лихвен форуърд, форуърдни сделки с ценни книжа, валутни спот сделки от датата на сделката до датата на сетълмента

Нетна позиция между форуърд и спот, по пазарен обменен курс

Задължително

10

12.2

Начисления и доход за бъдещи периоди

Разходи, които стават дължими през бъдещ период, но се отнасят за отчетния период. Доходи, получени през отчетния период, но отнасящи се за бъдещ период

Номинална стойност, чуждестранна валута, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

10

12.3

Други

а)

Данъчни временни сметки. Сметки за обезпечаване на кредити или гаранции в чуждестранна валута. Репо сделки с финансови институции за управление на портфейли от ценни книжа по позиция 11.3 „Други финансови активи“ от актива. Задължителни депозити извън депозитите по резервите. Други второстепенни позиции. Текущ доход (нетна акумулирана печалба), печалба от предходната година преди разпределяне. Задължения на доверителна основа. Монети в обращение, ако НЦБ е законният емитент. Банкноти в обращение, деноминирани в национални парични единици на еврозоната, които са престанали да бъдат законно платежно средство, но са все още в обращение след годината на преминаване към парична наличност, ако не са записани в позиция „Провизии“ от пасива

а)

Номинална стойност или цена на придобиване (при репо сделка)

Препоръчително

б)

Депозити на клиенти в злато

б)

Пазарна стойност

Задължително

в)

Нетни пенсионни задължения

в)

Съгласно член 28, параграф 2

Препоръчително

10

13

Провизии

а)

За пенсии, за финансови рискове и за други цели, например очаквани бъдещи разходи, провизии за националните парични единици на еврозоната, които са престанали да бъдат законно платежно средство, но са все още в обращение след годината на преминаване към парична наличност, ако тези банкноти не са записани в позиция 12.3 „Други задължения/други“ от пасива

Вноските от НЦБ за ЕЦБ в съответствие с член 48.2 от Устава на ЕСЦБ се консолидират със съответните суми, посочени в позиция 9.1 „Дялово участие в ЕЦБ +)“от актива

а)

Цена на придобиване/номинална/дисконтирана стойност

Препоръчител

б)

За кредитни рискове или рискове от контрагентите, възникващи от операции по паричната политика

б)

Номинална стойност

Задължително

11

14

Сметки за преоценка

Сметки за преоценка, свързани с движението на цената за златото, за всеки вид ценни книжа, деноминирани в евро, за всеки вид ценни книжа, деноминирани в чуждестранна валута, за опции; разлики от пазарна оценка при деривати с лихвен риск; сметки за преоценка, свързани с движението на обменните курсове за всяка държана нетна валутна позиция, включително валутни суапове/форуърди и СПТ

Вноските на НЦБ в съответствие с член 48.2 от Устава на ЕСЦБ за ЕЦБ се консолидират със съответните суми, посочени в позиция 9.1 от актива „Дялово участие в ЕЦБ“+)

Разлика от преоценка между средната стойност и пазарната стойност, чуждестранна валута, преизчислена по пазарен обменен курс

Задължително

12

15

Капитал и резерви

 

 

 

12

15.1

Капитал

Внесен капитал — капиталът на ЕЦБ е консолидиран с капиталовите дялове на НЦБ

Номинална стойност

Задължително

12

15.2

Резерви

Законови резерви и други резерви. Неразпределена печалба

Вноските от НЦБ за ЕЦБ в съответствие с член 48.2 от Устава на ЕСЦБ се консолидират със съответните суми, посочени в позиция 9.1 „Дялово участие в ЕЦБ +)“ от актива

Номинална стойност

Задължително

10

16

Печалба за годината

 

Номинална стойност

Задължително


(*1)  Позиции, които ще се хармонизират.

(1)  Оповестяването на информация относно евробанкнотите в обращение, относно олихвяването на нетни вземания/задължения в рамките на Евросистемата от разпределянето на евробанкноти в рамките на Евросистемата и относно паричния доход следва да бъде хармонизирано в публикуваните годишни финансови отчети на НЦБ. Позициите, които подлежат на хармонизиране, са обозначени със звездичка в приложения IV, VIII и IХ.

(2)  Номерирането в първата колона е свързано с формите на балансите, представени в приложения V, VI и VII (седмични финансови отчети и консолидиран годишен баланс на Евросистемата). Номерирането във втората колона е свързано с формата на баланса, представена в приложение VIII (годишен баланс на централна банка). Позициите, обозначени със „+)“, са консолидирани в седмичните финансови отчети на Евросистемата.

(3)  Правилата за съставяне и оценка, изброени в настоящото приложение, се считат за задължителни за сметките на ЕЦБ и за всички съществени активи и пасиви по сметките на НЦБ за целите на Евросистемата, т.е. съществени за операциите на Евросистемата.

(4)  Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка от 19 декември 2014 г. относно прилагането на рамката на паричната политика на Евросистемата (ЕЦБ/2014/60) (ОВ L 91, 2.4.2015 г., стр. 3).

(5)  Решение (ЕС) 2016/2248 на Европейската централна банка от 3 ноември 2016 г. относно разпределянето на паричния доход на националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (ЕЦБ/2016/36) (ОВ L 347, 20.12.2016 г., стр. 26).

(*2)  Позиции, които ще се хармонизират. Вж. съображение 5.

(6)  Номерирането в първата колона е свързано с формите на балансите в приложения V, VI и VII (седмични финансови отчети и консолидиран годишен баланс на Евросистемата). Номерирането във втората колона е свързано с формата на баланса в приложение VIII (годишен баланс на централна банка). Позициите, обозначени с „+)“, са консолидирани в седмичните финансови отчети на Евросистемата.

(7)  Правилата за съставяне и оценка, изброени в настоящото приложение, се считат за задължителни за сметките на ЕЦБ и за всички съществени активи и пасиви по сметките на НЦБ за целите на Евросистемата, т.е. съществени за операциите на Евросистемата.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Приложение IX към Насоки (ЕС) 2016/2249 (ЕЦБ/2016/34) се заменя със следното:

‘ПРИЛОЖЕНИЕ IX

ПУБЛИКУВАН ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ НА ЦЕНТРАЛНА БАНКА  (1)  (2)

(в милиони евро

Отчет за приходите и разходите към 31 декември …

Отчетна

година

Предходна

година

1.1.

Доход от лихви
 (*1)

 

 

1.2.

Разходи за лихви  (*1)

 

 

1

Нетен доход от лихви

 

 

2.1.

Реализирани печалби/загуби от финансови операции

 

 

2.2.

Намаляване на стойността на финансови активи и позиции

 

 

2.3.

Прехвърляне към/от провизии за финансови рискове

 

 

2

Нетен резултат от финансовите операции, намаляване на стойността и провизии за рискове

 

 

3.1.

Доход от такси и комисиони

 

 

3.2.

Разходи за такси и комисиони

 

 

3

Нетен доход/разходи от такси и комисиони

 

 

4

Доход от акции и дялови участия (*1)

 

 

5

Нетен резултат от обединяване на парични доходи (*1)

 

 

6

Други доходи

 

 

Общ нетен доход

 

 

7

Разходи за персонал  (4)

 

 

8

Административни разходи (4)

 

 

9

Амортизация на материални и нематериални дълготрайни активи

 

 

10

Услуги по производство на банкноти (5)

 

 

11

Други разходи

 

 

12

Данък върху дохода и други държавни такси върху дохода

 

 

(Загуба)/печалба за годината

 

 


(*1)  Позиции, които ще се хармонизират. Вж. съображение 5.

(1)  Отчетът за приходите и разходите на ЕЦБ е с по-различна форма. Вж. приложение III към Решение (ЕС) 2016/2247 на Европейската централна банка от 3 ноември 2016 г. относно годишните отчети на Европейската централна банка (ЕЦБ/2016/35) (ОВ L 347, 20.12.2016 г., стр. 1).

(2)  Оповестяването на информация относно евробанкнотите в обращение, относно олихвяването на нетни вземания/задължения в рамките на Евросистемата от разпределянето на евробанкноти в рамките на Евросистемата и относно паричния доход следва да бъде хармонизирано в публикуваните годишни финансови отчети на НЦБ. Позициите, които подлежат на хармонизиране, са обозначени със звездичка в приложения IV, VIII и IХ.

(3)  Като алтернатива централните банки могат да публикуват точните суми в евро или суми, закръглени по различен начин.

(4)  Включително административните провизии.

(5)  Тази позиция се използва, когато производството на банкноти се възлага на външни изпълнители (за стойността на услугите, предоставени от външните дружествата, които отговарят за производството от името на централните банки). Препоръчва се разходите, възникнали във връзка с емитирането на национални банкноти и евробанкноти, да се вписват в отчета за приходи и разходи, когато е издадена фактурата за тях или са възникнали по друг начин.


Нагоре