EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32016D0014

Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2016/868 (2016. gada 18. maijs), ar ko groza Lēmumu ECB/2014/6 par sagatavošanās pasākumu organizēšanu kredītu mikrodatu vākšanai, ko veic Eiropas Centrālo banku sistēma (ECB/2016/14)

OV L 144, 1.6.2016., 99./105. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokumenta juridiskais statuss Spēkā

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/868/oj

1.6.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 144/99


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS LĒMUMS (ES) 2016/868

(2016. gada 18. maijs),

ar ko groza Lēmumu ECB/2014/6 par sagatavošanās pasākumu organizēšanu kredītu mikrodatu vākšanai, ko veic Eiropas Centrālo banku sistēma (ECB/2016/14)

EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas statūtus un jo īpaši to 5. pantu un 46.2. pantu,

ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 2533/98 (1998. gada 23. novembris) par statistiskās informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka (1), un jo īpaši tās 8. panta 5. punktu,

ņemot vērā Ģenerālpadomes atzinumu,

tā kā:

(1)

Ar Lēmumu ECB/2014/6 (2) noteikti sagatavošanās pasākumi, kas Eurosistēmas centrālajām bankām jāveic, lai sagatavotos kredītu mikrodatu vākšanai, ko veic Eiropas Centrālo banku sistēma (ECBS).

(2)

Kopš Lēmuma ECB/2014/6 pieņemšanas panākts ievērojams progress, lai izveidotu ilgtermiņa regulējumu kredītu mikrodatu vākšanai, pamatojoties uz saskaņotām statistikas pārskatu sniegšanas prasībām.

(3)

Ņemot vērā iecerēto statistikas pārskatu sniegšanas prasību skaitu un sarežģītību, Lēmumā ECB/2014/6 noteiktais īstenošanas termiņš jāpagarina, lai ECBS dotu pietiekamu laiku pienācīgi sagatavoties kredītu mikrodatu vākšanai. Ņemot vērā, ka paies ievērojami ilgs laiks, pirms faktiski tiks sākta pārskatu sniegšana, Lēmuma ECB/2014/6 1. pantā noteiktais grafiks sagatavošanās posma pabeigšanai jāaizstāj ar termiņu, kas nodrošina, ka sagatavošanās posms beidzas, sākot pārskatu sniegšanu saskaņā ar kredītu mikrodatu vākšanas ilgtermiņa regulējumu.

(4)

Pārskatītais attieksies arī uz dalībvalstu, kuru valūta nav euro, nacionālajām centrālajām bankām (NCB), ja šīs NCB sadarbojas ar Eurosistēmas centrālajām bankām, pamatojoties uz Ieteikumu ECB/2014/7 (3).

(5)

Saskaņā ar Lēmuma ECB/2014/6 3. panta 2. punktu Statistikas komiteja (turpmāk – “STK”) reizi gadā sniedz pārskatu ECB Padomei par ECB un NCB sasniegto progresu sagatavošanās pasākumu ieviešanā. Šajā gada pārskatā iekļauj informāciju, kuru STK saņēmusi no visām NCB, t. sk. informāciju par progresu, ko sasniegušas NCB, kurām piešķirts atbrīvojums saskaņā ar minētā lēmuma 3. panta 3. punktu. Lēmuma ECB/2014/6 3. panta 3. punktā noteiktie atsevišķie pārskati vairs netiek uzskatīti par vajadzīgiem.

(6)

Tādēļ attiecīgi jāgroza Lēmums ECB/2014/6,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Grozījumi

Lēmumu ECB/2014/6 groza šādi:

1)

ar šādu teikumu aizstāj 1. panta otro teikumu:

“Šis ilgtermiņa regulējums, sākoties pirmajai faktiskajai kredītu mikrodatu nosūtīšanai no NCB uz ECB saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Regulu (ES) 2016/867 (ECB/2016/13) (*), ietver: a) nacionālās kredītu mikrodatu datubāzes, kuru pārvalda visas Eurosistēmas NCB; un b) kredītu mikrodatu kopēju datubāzi, kura ir kopēja Eurosistēmas dalībniekiem un kurā iekļauj kredītu mikrodatus par visām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro.

(*)  Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) 2016/867 (2016. gada 18. maijs) par kredītu un kredītriska mikrodatu vākšanu (ECB/2016/13) (OV L 144, 1.6.2016., 44. lpp.);”"

2)

ar šādu punktu aizstāj 3. panta 2. punktu:

“2.   STK, ņemot vērā citu attiecīgo ECBS komiteju konsultācijas, izstrādā lēmumus, kas vajadzīgi 1. punktā izklāstīto sagatavošanās pasākumu īstenošanai, un iesniedz tos pieņemšanai ECB Padomē. STK reizi gadā sniedz pārskatu ECB Padomei par ECB un NCB, t. sk. NCB, kurām piešķirts atbrīvojums saskaņā ar 3. panta 3. punktu, sasniegto progresu.”;

3)

ar šādu punktu aizstāj 3. panta 3. punktu:

“3.   NCB, kurām sagatavošanās posmā vajadzīgs ilgāks pārejas periods kredītu mikrodatu datubāzu izveidei vai piekļuves nodrošināšanai, ECB Padome sagatavošanās posmā var piešķirt individuālus pagaidu atbrīvojumus no pienākuma īstenot kādus no 1. punktā noteiktajiem sagatavošanās pasākumiem. Katra individuālā atbrīvojuma periods ir stingri ierobežots, nepārsniedzot mazāko laiku, kāds attiecīgajai NCB vajadzīgs, lai sagatavošanās posmā atbilstu sagatavošanās pasākumiem, uz kuriem attiecas atbrīvojums, jebkurā gadījumā šādu periodu nosakot veidā, kas ļauj 1. pantā noteiktos mērķus sasniegt attiecībā uz visām Eurosistēmas NCB. Attiecībā uz NCB, kurai piešķirts pagaidu atbrīvojums no kāda sagatavošanās pasākuma, atceļ tiesības piekļūt konfidenciālai statistiskajai informācijai, kas iegūta no kredītu mikrodatiem, kuri ECB nosūtīti šā sagatavošanās pasākuma ietvaros. ECB Padome var nolemt piemērot papildu ierobežojumus NCB, kurai piešķirts pagaidu atbrīvojums saskaņā ar šo punktu.”;

4)

ar šādu punktu aizstāj 4. panta 1. punktu:

“1.   Lai nodrošinātu ilgtermiņā vācamo kredītu mikrodatu pienācīgu atbilstību ECBS lietotāju paredzamajām statistikas vajadzībām, STK sagatavošanās posmā organizē to, ka NCB reizi gadā marta beigās uz ECB nosūta jau pieejamos kredītu mikrodatus attiecībā uz datiem par iepriekšējā gada 30. jūniju un 31. decembri, izmantojot pienācīgu anonimitātes un apkopojuma līmeni attiecībā uz informāciju par aizņēmējiem, lai nodrošinātu, ka individuāli aizņēmēji nevar tikt identificēti. Pirmā datu nosūtīšana notiek 2014. gada martā, nosūtot datus par 2013. gada 30. jūniju un 31. decembri un pamatojoties uz pielikumā izklāstīto pārskatu sniegšanas shēmu. Jebkuras turpmākas ad hoc nosūtīšanas STK organizē, pamatojoties uz brīvprātības principu un uz pārskatu sniegšanas shēmu, kurā ņems vērā jau pieejamo kredītu mikrodatu pastāvēšanu un to raksturlielumus un nodrošinās, ka savāktie dati ir proporcionāli nosūtīšanas laikā pabeigto sagatavošanās darbu statusam. Datus par institucionālo sektoru aizņēmējiem, izņemot nefinanšu sabiedrības, sagatavošanās posmā var sniegt apkopotā veidā ar nosacījumu, ka NCB iesniedz attiecīgo metodoloģisko informāciju.”;

5)

lēmuma ECB/2014/6 pielikumu groza saskaņā ar šā lēmuma pielikumu.

2. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā dienā, kurā to paziņo adresātiem.

3. pants

Adresāti

Šis lēmums ir adresēts NCB dalībvalstīm, kuru valūta ir euro.

Frankfurtē pie Mainas, 2016. gada 18. maijā

ECB prezidents

Mario DRAGHI


(1)  OV L 318, 27.11.1998., 8. lpp.

(2)  Lēmums ECB/2014/6 (2014. gada 24. februāris) par sagatavošanās pasākumu organizēšanu kredītu mikrodatu vākšanai, ko veic Eiropas Centrālo banku sistēma (OV L 104, 8.4.2014., 72. lpp.).

(3)  Ieteikums ECB/2014/7 (2014. gada 24. februāris) par sagatavošanās pasākumu organizēšanu kredītu mikrodatu vākšanai, ko veic Eiropas Centrālo banku sistēma (OV C 103, 8.4.2014., 1. lpp.).


PIELIKUMS

Lēmuma ECB/2014/6 pielikuma tabulu aizstāj ar šādu:

“Veids

Raksturlielumi

Apraksts

Anonimitātes garantijas

Aizdevēja raksturlielumi

Aizdevēja identifikators

Aizdevēju identificē saskaņā ar ECBS Iestāžu un filiāļu datubāzu reģistrā (RIAD) izmantoto kodifikācijas sistēmu (*)

Anonimitāte nav nepieciešama

Aizņēmēja raksturlielumi

Aizņēmēja identifikators

Aizņēmēju burtciparu identifikators, kas nepieciešams, lai nebūtu iespējama aizņēmēju identificēšana

Jānodrošina anonimitāte

Rezidences valsts

Aizņēmēja rezidences valsts atbilstoši ISO 3166 standartam (**)

Institucionālais sektors

Aizņēmēja institucionālais sektors vai apakšsektors atbilstoši EKS 2010 klasifikācijai. Jānorāda šādi sektori vai apakšsektori:

Nefinanšu sabiedrības (S.11)

Centrālā banka (S.121)

Noguldījumus pieņemošas sabiedrības, izņemot centrālo banku (S.122)

Naudas tirgus fondi (S.123)

Ieguldījumu fondi, izņemot NTF (S.124)

Citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus (S.125)

Finanšu palīgsabiedrības (S.126)

Piesaistītās finanšu iestādes un naudas aizdevēji (S.127)

Apdrošināšanas sabiedrības (S.128)

Pensiju fondi (S.129)

Vispārējā valdība (S.13)

Mājsaimniecības un mājsaimniecības apkalpojošās bezpeļņas organizācijas (S.14 + S.15)

Saimnieciskās darbības sektors

Ar finanšu sektoru saistītu vai nesaistītu aizņēmēju klasifikācija pēc to saimnieciskās darbības sektora atbilstoši NACE 2. red. statistiskajai klasifikācijai (***). NACE kodus norāda ar divu līmeņu precizitāti (pēc dalījuma)

Lielums

Aizņēmēju klasifikācija pēc to lieluma: mikro, mazs, vidējs un liels

Kredīta datu mainīgās pazīmes

Kredīta identifikators

Kredītu burtciparu identifikators, kuru izmanto kredītiestādes nacionālajā līmenī

Valūta

Kredīta valūtas apzīmējums, kas norādīts saskaņā ar ISO 4217 standartu (**)

Kredīta veids

Kredītu klasifikācija pēc to veida:

pieprasījuma (pirkuma) un īstermiņa (tekošā konta)

norēķinu karšu kredīts

ar tirdzniecību saistītie debitoru parādi

finanšu līzingi

reversā repo kredīti

citi terminētie kredīti

Nodrošinājuma veids

Izsniegtā kredīta nodrošinājuma veids; nodrošinājums ar nekustamo īpašumu, pārējie nodrošinājuma veidi (t. sk. zelts un vērtspapīri), bez nodrošinājuma

Sākotnējais termiņš

Kredīta noteiktais termiņš tā izsniegšanas brīdī vai pēc vēlākas pārskatīšanas; līdz vienam gadam ieskaitot vai ilgāks par vienu gadu

Atlikušais termiņš

Noteiktais kredīta dzēšanas termiņš; līdz vienam gadam ieskaitot vai ilgāks par vienu gadu

Ieņēmumus nenesoša kredīta statuss

Kredīti, kuru aizņēmēji nepilda saistības

Sindicētie kredīti

Viena kredīta līgumi, kuros kā aizdevēji piedalās vairākas iestādes

Pakārtotie parādi

Pakārtotajiem parāda instrumentiem ir dažas “akciju un pārējā pašu kapitāla” pazīmes, jo tie rada pakārtotas prasījuma tiesības pret emitentu, kuras var realizēt pēc tam, kad apmierināti augstāka ranga prasījumi (piem., noguldījumi/kredīti)

Kredīta datu kvantitatīvās pazīmes

Izmantotais kredīts

Kredīta kopējā neatmaksātā summa (pamatsumma, neskaitot daļēji norakstītās summas) pirms kredītriska korekciju veikšanas, izņemot pilnībā norakstītos kredītu zaudējumus

Kredītlīnijas

Izsniegto kredītu neizmantotās summas

Kavētie kredīti

Kredīta maksājumi (summa), kuri kavēti ilgāk par 90 dienām

Nodrošinājuma vērtība

Nodrošinājuma vērtība pārskata sniegšana brīdī

Atsevišķas kredītrisku korekcijas

Atsevišķi uzkrājumi ar kredītrisku saistītiem kredītu zaudējumiem saskaņā ar piemērojamo pārskatu sistēmu. Jāsniedz vienīgi par ieņēmumus nenesošiem kredītiem

Riska svērtie aktīvi

Riska svērtās vērtības saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/48/EK (****) vai turpmākiem tiesību aktiem

Saistību nepildīšanas varbūtība (vienīgi kredītiestādēm, kas piemēro iekšējā reitinga sistēmu)

Varbūtība, ka darījuma partneris nepildīs savas saistības gada laikā, saskaņā ar Direktīvu 2006/48/EK vai turpmākiem tiesību aktiem. Sniedzot datus individuālu aizņēmēju līmenī, norāda vidējo svērto vērtību

Zaudējumi saistību nepildīšanas gadījumā (vienīgi kredītiestādēm, kas piemēro iekšējā reitinga sistēmu (IRB))

Zaudējuma riska, kas rastos, darījuma partnerim nepildot saistības, attiecība pret nenokārtotajām saistībām brīdī, kad pārtraukta saistību izpilde, kā tas noteikts Direktīvā 2006/48/EK vai turpmākos tiesību aktos. Sniedzot datus individuālu aizņēmēju līmenī, norāda vidējo svērto vērtību

Procentu likme

Summas, kas debitoram jāmaksā kreditoram noteiktā laika posmā, un kredīta, noguldījuma vai parāda vērtspapīru pamatsummas attiecība, ko izsaka kā gada likmi, saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Regulu (EK) Nr. 63/2002 (*****) vai turpmākiem tiesību aktiem. Sniedzot datus individuālu aizņēmēju līmenī, norāda vidējo svērto vērtību


(*)  Monetāro finanšu iestāžu (MFI) saraksts publicēts ECB tīmekļa vietnē www.ecb.europa.eu.

(**)  Saskaņā ar Starptautiskās Standartizācijas organizācijas (ISO) tīmekļa vietnē www.iso.org publicēto.

(***)  Saskaņā ar Eiropas Komisijas (Eurostat) tīmekļa vietnē www.ec.europa.eu/eurostat publicēto.

(****)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2006/48/EK (2006. gada 14. jūnijs) par kredītiestāžu darbības sākšanu un veikšanu (OV L 177, 30.6.2006., 1. lpp.).

(*****)  Eiropas Centrālās bankas Regula (EK) Nr. 63/2002 (2001. gada 20. decembris) par statistiku attiecībā uz procentu likmēm, ko monetārās finanšu iestādes piemēro mājsaimniecību un nefinanšu sabiedrību noguldījumiem un aizdevumiem (ECB/2001/18) (OV L 10, 12.1.2002., 24. lpp.).”


Augša