EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32015O0044

Насоки (ЕС) 2016/450 на Европейската централна банка от 4 декември 2015 година за изменение на Насоки ЕЦБ/2014/15 относно паричната и финансовата статистика (EЦБ/2015/44)

OB L 86, 1.4.2016г., стр. 42—96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 31/01/2022; отменен от 32021O0835

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2016/450/oj

1.4.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 86/42


НАСОКИ (ЕС) 2016/450 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 4 декември 2015 година

за изменение на Насоки ЕЦБ/2014/15 относно паричната и финансовата статистика (EЦБ/2015/44)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 5.1, 12.1 и 14.3 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2533/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (1),

като има предвид, че:

(1)

Необходимо е да се актуализира съставянето на паричната и финансовата статистика, тъй като съгласно Регламент (ЕС) № 1374/2014 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/50) (2) от началото на референтния период „Първо тримесечие на 2016 г.“ спрямо застрахователните (осигурителните) дружества ще се прилагат изисквания за статистическа отчетност. Поради това е необходимо да започне съставянето на статистика на застрахователните (осигурителните) дружества (ЗОД) в пределите на рамката, предвидена в Насоки ЕЦБ/2014/15 (3).

(2)

Насоки ЕЦБ/2014/15 следва да бъдат съответно изменени,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Изменения

Насоки ЕЦБ/2014/15 се изменят, както следва:

1.

В член 1 параграф 2 се заменя със следното:

НЦБ отчитат посочените в членове 3—26а показатели в съответствие със схемите, съдържащи се в приложение II, и в съответствие със стандартите за електронно отчитане, съдържащи се в приложение III. До края на месец септември всяка година ЕЦБ съобщава на НЦБ точните дати за предаване под формата на календар за отчетност за следващата година.“

2.

В член 25, параграф 1 се добавя следната алинея:

„За да се осъществи изготвянето и поддържането на посочения в член 3 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/50) (*) списък със ЗОД за статистически цели, е необходимо в RIAD да се съберат на предвидените интервали от време променливите, посочени в части 1 и 2 от приложение V. НЦБ отчитат актуализациите на тези променливи, особено когато дадена институция се присъедини към съвкупността от ЗОД или я напусне. НЦБ предават пълните референтни данни, посочени в приложение V, части 1 и 2, за резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества, за всички резидентни клонове, независимо от това къде се намират предприятията майки, както и за клоновете на резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества, които са резиденти извън икономическата територия на Съюза. Този набор от информация се допълва с пълните референтни данни, посочени в приложение V, части 1 и 2, за клоновете на резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества, които са резиденти в неотчетна, неучастваща държава членка. Това отчитане може да се основава на по-широко събиране на данни, което обхваща всички клонове на резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества, независимо от държавата им по резидентност.

(*)  Регламент (ЕС) № 1374/2014 на Европейската централна банка от 28 ноември 2014 г. относно изисквания за статистическа отчетност за застрахователни (осигурителни) дружества (ЕЦБ/2014/50) (ОВ L 366, 20.12.2014 г., стр. 36).“"

3.

В член 25, параграф 2 се добавя следната алинея:

„При първото предоставяне на списъка със ЗОД НЦБ предават на ЕЦБ не по-късно от 31 март 2016 г. пълните тримесечни референтни данни, посочени в приложение V, част 1, за резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества. НЦБ обаче се приканват да предадат тази информация в срок до 31 декември 2015 г. Не по-късно от 31 юли 2016 г. НЦБ предават на ЕЦБ пълните референтни данни, посочени в приложение V, части 1 и 2, за всички резидентни клонове, независимо от това къде се намират предприятията майки, както и за клоновете на резидентните застрахователни (осигурителни) предприятия майки и дъщерни дружества, които са резиденти извън икономическата територия на Съюза и в неотчетна, неучастваща държава членка. Изискуемите на годишна база атрибути се отчитат за всички институции в срок до 31 юли 2016 г.

При последващите предавания на данни НЦБ предават на ЕЦБ актуализации на посочените за ЗОД тримесечни променливи поне на тримесечна база в срок от два месеца след референтната дата. Годишните променливи се актуализират за всички ЗОД на годишна база със забава от най-много шест месеца след референтната дата 31 декември.“

4.

В член 25, параграф 3 се добавя следната алинея:

„До 18.00 ч. централноевропейско време на четвъртия работен ден след изтичането на крайния срок за предаването на актуализации ЕЦБ прави препис на набора от данни относно ЗОД и го предоставя на НЦБ. След това ЕЦБ публикува списъка със ЗОД на уебсайта си.“

5.

В член 26 параграф 2 се заменя със следното:

Периодичността на отчитане пред ЕЦБ е тримесечна. Статистическите данни за пенсионните фондове, описани в параграф 1, буква а), се отчитат на ЕЦБ в рамките на период, който не надхвърля 80 календарни дни от края на референтното тримесечие. Конкретните дати на предаване се съобщават на НЦБ предварително под формата на календар за отчетността, който ЕЦБ предоставя до месец септември всяка година.“

6.

Вмъква се следният член 26а:

„Член 26а

Статистика на ЗОД

НЦБ отчитат статистическа информация относно активите и пасивите на ЗОД, както и информация относно премиите, претенциите и комисионните в съответствие с приложение II, част 23. Ще бъде предоставена информация за всеки един от следните видове ЗОД: животозастрахователни, общозастрахователни, смесени и презастрахователни. Тези изисквания обхващат салдата в края на тримесечието и тримесечните корекции на потоците за активите и пасивите на ЗОД, както и годишната информация относно премиите, претенциите и комисионните.

В съответствие с приложение II, част 23 допълнителна информация под формата на поясняващи позиции се предава от държавите, за които тази информация е налична, включително въз основа на най-добрата приблизителна оценка.

НЦБ отчитат на ЕЦБ отделни данни за корекциите от преоценки (които обхващат промените в цените и в обменните курсове) и за корекциите от прекласификации, посочени в приложение II, част 23 и в съответствие с приложение IV.

Финансовите трансакции, включително корекциите, се извличат в съответствие с ЕСС 2010.

НЦБ могат да се отклоняват от ЕСС 2010 поради различаващи се национални практики в съответствие с Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50). Когато съществува информация за салда актив по актив, корекциите от преоценки могат да се извличат в съответствие с общия метод на Евросистемата, т.е. метода за извличане на потоци, посочен в приложение IV, част 6.

Приближенията за финансовите трансакции в „Пасиви“ могат да бъдат извличани в съответствие с приложение IV, част 6.

НЦБ отчитат на ЕЦБ тримесечни данни за ЗОД до края на работното време на 10-ия работен ден след изтичането на крайния срок, предвиден в член 8 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) за тримесечните данни. За преходен период, който обхваща отчитането на първите три тримесечия на 2016 г., този краен срок се удължава до 30-ия работен ден след изтичането на горепосочения краен срок за референтния период „Първо тримесечие на 2016 г.“, до 25-ия работен ден след изтичането на горепосочения краен срок за референтния период „Второ тримесечие на 2016 г.“ и до 20-ия работен ден след изтичането на горепосочения краен срок за референтния период „Трето тримесечие на 2016 г.“

НЦБ отчитат на ЕЦБ годишни данни за ЗОД до края на работното време на 10-ия работен ден след изтичането на крайния срок за годишните данни, предвиден в член 8 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50).

Конкретните дати на предаване се съобщават на НЦБ предварително под формата на календар за отчетността, който ЕЦБ предоставя до месец септември всяка година.

При първото отчитане на тримесечни данни за ЗОД на ЕЦБ от НЦБ се изисква да предоставят данни за непогасените суми. Корекциите на потоците се предават на базата на полагане на максимални усилия.

За ревизиите на тримесечните и годишните данни се прилагат следните общи правила:

а)

по време на редовните тримесечни периоди за изготвяне на статистика, т. е. за даден референтен период, от предвидения в параграф 2 краен срок до деня, в който данните се изпращат обратно на НЦБ, НЦБ могат да ревизират данните, които обхващат предишното референтно тримесечие;

б)

по време на редовните годишни периоди за изготвяне на статистика, т. е. за дадена референтна година, от предвидения в параграф 2 краен срок до деня, в който данните се изпращат обратно на НЦБ, НЦБ могат да ревизират данните, които обхващат предишната референтна година;

в)

извън редовните периоди за изготвяне на статистика НЦБ могат да ревизират и данни, които обхващат предишни референтни периоди.

За да се осигури качеството на статистиката на ЗОД от еврозоната, в случаите, в които съгласно член 7, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) НЦБ предоставят дерогации на най-малките ЗОД, те оценяват генералната съвкупност до 100-процентен обхват на база на извадката от отчетените на ЕЦБ тримесечни данни за ЗОД.

НЦБ могат да изберат процедурата за оценяване на генералната съвкупност на база на извадката до 100-процентен обхват въз основа на данните, събрани в съответствие с член 7, параграф 1, букви б) и в) от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), при положение че приблизителните оценки се основават на съответния вид ЗОД (т.е. животозастрахователни, общозастрахователни, презастрахователни, смесени).

НЦБ са длъжни също да осигурят отчетените на ЕЦБ данни за референтните тримесечия на 2016 г. да представляват 100 % от съвкупността от отчетни единици. НЦБ, които възнамеряват да предоставят дерогации на най-малките ЗОД съгласно член 7, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), събират цялата необходима информация, за да осигурят, че предаваните на ЕЦБ данни са с високо качество. НЦБ, които извличат изискуемите данни от данни, събрани за надзорни цели съгласно Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (**), могат за тази цел: i) да разширят събраните данни за първия ден, считано от референтна дата 1 януари 2016 г. (вж. параграф 5); ii) да увеличат обхвата на съвкупността от отчетни единици за първото референтно тримесечие/първите референтни тримесечия; или iii) да използват алтернативни източници на данни, от които могат да бъдат извлечени данни със същото високо качество, оценени като генерална съвкупност на база на извадката.

НЦБ предават на ЕЦБ данни за салдата в края на 2015 г., които, ако е необходимо, могат да включват приближения за основните агрегати съгласно предвиденото в приложение II, част 23. За тази цел НЦБ могат да използват данните, отнасящи се за 1 януари 2016 г., събрани за надзорни цели съгласно Директива 2009/138/ЕО. Тези данни се предават на ЕЦБ заедно с данните за първото тримесечие на 2016 г.

НЦБ извличат агрегираните тримесечни данни относно активите и пасивите за всеки вид ЗОД в съответствие с приложение II, част 23, таблици 2а и 2б, както следва:

а)

за ценни книжа с ISIN кодове НЦБ свързват информацията, предоставена на база ценна книга по ценна книга, с информацията, извлечена от централизираната база данни за ценни книжа (ЦБДЦК) в качеството ѝ на референтна база данни. Така свързаната информация ценна книга по ценна книга се използва, за да се състави стойността на активите и пасивите в евро и за да се извлекат необходимите разбивки поотделно за всяка ценна книга, държана или емитирана от ЗОД. Ако идентификаторите на ценните книжа не могат да бъдат намерени в ЦБДЦК или ако информацията, необходима за съставянето на активите и пасивите в съответствие с приложение II, част 23, таблици 2а и 2б, не е налична в ЦБДЦК, НЦБ правят приблизителна оценка на липсващите данни;

б)

НЦБ агрегират данните за ценните книжа, извлечени съгласно буква а), и ги добавят към информацията, която е отчетена за ценните книжа без ISIN кодове, за изготвянето на агрегати за: i) дългови ценни книжа, разбити според матуритета (първоначален и остатъчен) и контрагента (сектор и постоянно пребиваване); ii) собствен капитал, разбит според инструмента и контрагента (сектор и постоянно пребиваване); и iii) акции/дялови единици в инвестиционни фондове, разбити според вида инвестиционен фонд и постоянното пребиваване на контрагента.

НЦБ предават на ЕЦБ приблизителни оценки за държаните от ЗОД акции/дялови единици в инвестиционни фондове, разбити според основната инвестиционна цел (т.е. облигационни фондове, фондове, инвестиращи в капиталови инструменти, смесени фондове, фондове за недвижими имоти, хедж фондове и други фондове). Тези данни могат да бъдат извлечени, като информацията, предоставена на база ценна книга по ценна книга в съответствие с Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), се свърже с информацията, извлечена от ЦБДЦК в качеството ѝ на референтна база данни.

Ако акциите/дяловите единици в инвестиционни фондове не са налични в ЦБДЦК, НЦБ правят приблизителна оценка на липсващите данни или използват алтернативни източници, за да извлекат данните.

Като преходна мярка НЦБ могат да предават тези данни на ЕЦБ за пръв път, когато предават данни за второто тримесечие на 2016 г., като обхващат и данните за първото тримесечие на 2016 г.

В съответствие с член 4, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) НЦБ събират данни на годишна база относно техническите резерви по общо застраховане, разбити според вида дейност и географската област. НЦБ предават на ЕЦБ тримесечни данни, на които може да бъде направена приблизителна оценка въз основа на събираните годишно данни.

Методите за оценяване и/или счетоводните правила в Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) се прилагат и когато НЦБ отчитат на ЕЦБ данни за ЗОД.

НЦБ предоставят пояснителни бележки, в които се разясняват причините за значителни ревизии и за ревизии, извършени извън редовните периоди за изготвяне на статистика в съответствие с член 26а, параграф 3, буква в). Освен това НЦБ предоставят на ЕЦБ пояснителни бележки относно корекции от прекласификации.

НЦБ могат да събират данни от всички застрахователни (осигурителни) дружества, които са резиденти в държавата („подход на приемащата държава“) съгласно член 2, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), или те могат да извличат данните, необходими за целите на ЕСЦБ, от данни, събрани за надзорни цели съгласно Директива 2009/138/ЕО, в съответствие с член 2, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) („подход на държавата по произход“).

По принцип данните, предавани на ЕЦБ в съответствие с настоящите насоки, представляват подхода на приемащата държава. НЦБ, които извличат необходимите за целите на ЕСЦБ данни от събирането на надзорни данни, могат да предадат данните, като следват подхода на държавата по произход, стига разликата между подхода на приемащата държава и подхода на държавата по произход да не се счита за значителна.

Въпросът дали разликата между подхода на приемащата държава и подхода на държавата по произход е значителна се преценява въз основа на данни относно премиите, отчетени в съответствие с приложение II, част 23, таблица 3 от настоящите насоки. След като направи тази преценка, ЕЦБ в тясно сътрудничество с НЦБ ще определи подхода, който ще бъде следван по отношение на предаването на ЕЦБ на данни, съставени съгласно подхода на приемащата държава. До определянето на този подход НЦБ се освобождават от коригиране на данните си.

НЦБ, които желаят да коригират данните си, могат на доброволни начала и на базата на полагане на максимални усилия да извличат данни, съставени съгласно подхода на приемащата държава, от данни, събрани в съответствие с подхода на държавата по произход. За тази цел между съответните НЦБ могат да се осъществяват двустранни договори и обмен на данни.

(**)  Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 335, 17.12.2009 г., стр. 1).“"

7.

Приложения II, III, IV и V се изменят в съответствие с приложението към настоящите насоки.

Член 2

Действие и изпълнение

Настоящите насоки пораждат действие на датата, на която НЦБ на държавите членки бъдат уведомени за тях. НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото, са длъжни да изпълняват настоящите насоки от 1 януари 2016 г.

Член 3

Адресати

Адресати на настоящите насоки са НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото.

Съставено във Франкфурт на Майн на 4 декември 2015 година.

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 8.

(2)  Регламент (ЕС) № 1374/2014 на Европейската централна банка от 28 ноември 2014 г. относно изисквания за статистическа отчетност за застрахователни (осигурителни) дружества (EЦБ/2014/50) (ОВ L 366, 20.12.2014 г., стр. 36).

(3)  Насоки ЕЦБ/2014/15 от 4 април 2014 г. относно паричната и финансовата статистика (ОВ L 340, 26.11.2014 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II, III, IV и V се изменят, както следва:

1.

В приложение II таблицата за статистиката на пенсионните фондове в част 22 се заменя със следната таблица:

Активи на пенсионни фондове

 

Общо

 

Местни

Общо

ПФИ (S.121 + S.122 + S.123)

 

НПФИ

Общо

Държавно управление (S.13)

 

НПФИ без държавно управление

Общо

Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

ДФП + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

ЗОД (S.128)

ПФ (S.129)

НФП (S.11)

Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14 + S.15)

Валута и депозити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: Прехвърлими депозити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансови деривати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч. котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици във ФПП

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Застрахователните технически резерви и свързани с тях претенции  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Други активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо финансови активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Държави членки от еврозоната, различни от местни

Останал свят

Общо

ПФИ (S.121 + S.122 + S.123)

 

НПФИ

Общо

Държавно управление (S.13)

 

НПФИ без държавно управление

Общо

Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

ДФП + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

ЗОД (S.128)

ПФ (S.129)

НФП (S.11)

Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14 + S.15)

Валута и депозити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: Прехвърлими депозити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 2 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансови деривати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч. котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици във ФПП

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Застрахователните технически резерви и свързани с тях претенции  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Други активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо финансови активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви на пенсионни фондове

 

Общо

 

Местни

Общо

ПФИ (S.121+S.122+ S.123)

 

НПФИ

Общо

Държавно управление (S.13)

 

НПФИ без държавно управление

Общо

Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

ДФП (S.125 + S.126 + S.127)

ЗОД (S.128)

ПФ (S.129)

НФП (S.11)

Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14 + S.15)

Емитирани дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансови деривати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч. котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Застрахователни технически резерви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: пенсионни права (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пенсионни плащания в зависимост от постигната доходност

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Предварително определен размер на пенсията

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хибридни схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Други пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Държави членки от еврозоната, различни от местни

Останал свят

Общо

ПФИ (S.121 + S.122 + S.123)

 

НПФИ

Общо

Държавно управление (S.13)

 

НПФИ без държавно управление

Общо

Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

ДФП (S.125 + S.126 + S.127)

ЗОД (S.128)

ПФ (S.129)

НФП (S.11)

Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14 + S.15)

Емитирани дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансови деривати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година до 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

над 5 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч. котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Застрахователни технически резерви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: пенсионни права (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пенсионни плащания в зависимост от постигната доходност

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Предварително определен размер на пенсията

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хибридни схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Други пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

В приложение II се добавя следната част 23:

„ЧАСТ 23

Статистика на ЗОД

Таблица 1

Данни относно активите и пасивите, които се предоставят за четвъртото тримесечие на 2015 г.: салда  (3)

 

Общо

АКТИВИ (F)

1.

Валута и депозити (ЕСС 2010: F.21 + F.22 + F.29) — справедлива стойност

 

1x.

Валута и депозити в т.ч. прехвърлими депозити (F.22)

 

2.

Дългови ценни книжа (ЕСС 2010: F.3)

 

3.

Кредити (ЕСС 2010): F.4) — справедлива стойност

 

3x.

Кредити в т.ч. депозитни гаранции във връзка с презастрахователна дейност — справедлива стойност

 

4.

Собствен капитал (ЕСС 2010: F.51)

 

4a.

Собствен капитал в т.ч. котирани акции

 

5.

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове (ЕСС 2010: F.52)

 

6.

Финансови деривати (ЕСС 2010: F.7)

 

7.

Технически резерви по общо застраховане (ЕСС 2010: F.61)

 

8.

Нефинансови активи (ЕСС 2010: AN)

 

9.

Други активи

 

ПАСИВИ (F)

1.

Емитирани дългови ценни книжа и кредити (ЕСС 2010: F.3 + F.4)

 

1.х.

в т.ч. депозитни гаранции във връзка с презастрахователна дейност

 

2.

Собствен капитал (ЕСС 2010: F.51)

 

2a.

Собствен капитал в т.ч. котирани акции

 

2б.

Собствен капитал в т.ч. некотирани акции

 

2в.

Собствен капитал в т.ч. други видове собствен капитал

 

3.

Застрахователни технически резерви (ЕСС 2010: F.6)

 

3.1.

Технически резерви по животозастраховане

 

в т.ч. обвързани с дялове в инвестиционен фонд

 

в т.ч. необвързани с дялове в инвестиционен фонд

 

3.2.

Технически резерви по общо застраховане

 

4.

Финансови деривати (ЕСС 2010: F.7)

 

5.

Други пасиви

 


Таблица 2a

Данни относно активите, които се предоставят на тримесечна база: салда и корекции на потоците

 

Общо

Еврозона

Останал свят

Местни

Държави членки от еврозоната, различни от местни

Държави членки от еврозоната, различни от местни

(информация държава по държава)

Общо

Неучастващи държави членки

(информация държава по държава)

Основни контрагенти извън Европейския съюз (информация държава по държава за Бразилия, Канада, Китай, Хонконг, Индия, Япония, Русия, Швейцария, САЩ)

АКТИВИ (F)

1.

Валута и депозити (ЕСС 2010: F.21 + F.22 + F.29) — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

над 1 година (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

1x.

Валута и депозити в т.ч. прехвърлими депозити (F.22)

 

 

 

 

 

 

 

1.

Валута и депозити (ЕСС 2010: F.21 + F.22 + F.29) — номинална стойност

 

 

 

 

 

 

 

2.

Дългови ценни книжа (ЕСС 2010: F.3)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година (първоначален матуритет)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

1—2 години (първоначален матуритет)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

матуритет над 2 години (първоначален матуритет)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

1—2 години (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

2—5 години (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

Над 5 години (остатъчен срок до падежа)

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

3.

Кредити (ЕСС 2010): F.4) — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет до 1 година — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДУ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ИФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на НФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет 1—5 години — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДУ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ИФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на НФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет над 5 години — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДУ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ИФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ДФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на ПФ

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на НФП

 

 

 

 

 

 

 

отпуснати на Домакинства и НТООД

 

 

 

 

 

 

 

до 1 година остатъчен срок до падежа — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

1—2 години остатъчен срок до падежа — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

2—5 години остатъчен срок до падежа — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

над 5 години остатъчен срок до падежа — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

3x.

Кредити в т.ч. депозитни гаранции във връзка с презастрахователна дейност — справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

 

3.

Кредити (ЕСС 2010): F.4) — номинална стойност

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет до 1 година — номинална стойност

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет 1—5 години — номинална стойност

 

 

 

 

 

 

 

първоначален матуритет над 5 години — номинална стойност

 

 

 

 

 

 

 

4.

Собствен капитал (ЕСС 2010: F.51)

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Собствен капитал в т.ч. котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

4б.

Собствен капитал в т.ч. некотирани акции

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

4в.

Собствен капитал в т.ч. други видове собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

емитиран от ПФИ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДУ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ДФП

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ЗОД

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от ПФ

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НФП

 

 

 

 

 

 

 

5.

Акции/дялови единици в инвестиционни фондове (ЕСС 2010: F.52)

 

 

 

 

 

 

 

5a.

Акции/дялови единици във ФПП

 

 

 

 

 

 

 

5б.

Акции/дялови единици във ФПП

 

 

 

 

 

 

 

Фондове, инвестиращи в капиталови инструменти

 

 

 

 

 

 

 

Облигационни фондове

 

 

 

 

 

 

 

Смесени фондове

 

 

 

 

 

 

 

Фондове за недвижими имоти

 

 

 

 

 

 

 

Хедж фондове

 

 

 

 

 

 

 

Други фондове

 

 

 

 

 

 

 

6.

Финансови деривати (ЕСС 2010: F.7)

 

 

 

 

 

 

 

7.

Застрахователните технически резерви и свързани с тях претенции  (4)

 

 

 

 

 

 

 

8.

Нефинансови активи (ЕСС 2010: AN)

 

 

 

 

 

 

 

9.

Други активи

 

 

 

 

 

 

 

10.

Общи активи

 

 

 

 

 

 

 

Съкращения, използвани в настоящата таблица: в т.ч. = в това число; ПФИ = парично-финансови институции; ДУ = държавно управление; ИФ = инвестиционни фондове; ДФП = други финансови посредници; ЗОД = застрахователни (осигурителни) дружества; ПФ = пенсионни фондове; НФП = нефинансови предприятия, НТООД = нетърговски организации, обслужващи домакинства; ФПП = фондове на паричния пазар.


Таблица 2б

Данни относно пасивите, които се предоставят на тримесечна база: салда и корекции на потоците

 

Общо

Еврозона

Останал свят

Местни

Държави членки от еврозоната, различни от местни

Държави членки от еврозоната, различни от местни (информация държава по държава)

Общо

Неучастващи държави членки (информация държава по държава)

Основни контрагенти извън Европейския съюз (информация държава по държава за Бразилия, Канада, Китай, Хонконг, Индия, Япония, Русия, Швейцария, САЩ)

ПАСИВИ (F)

1.

Емитирани дългови ценни книжа (ЕСС 2010: F.3)

 

 

 

 

 

 

 

2.

Кредити (ЕСС 2010: F.4)

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от парично-финансови институции (ПФИ) (5)

 

 

 

 

 

 

 

емитирани от НПФИ (5)

 

 

 

 

 

 

 

2.x.

Кредити в т.ч. депозитни гаранции във връзка с презастрахователна дейност

 

 

 

 

 

 

 

3.

Собствен капитал (ЕСС 2010: F.51)

 

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

Некотирани акции

 

 

 

 

 

 

 

Други капиталови инструменти

 

 

 

 

 

 

 

4.

Застрахователни технически резерви (ЕСС 2010: F.6)

 

 

 

 

 

 

 

4.1.

Технически резерви по животозастраховане

 

 

 

 

 

 

 

обвързани с дялове в инвестиционен фонд

 

 

 

 

 

 

 

необвързани с дялове в инвестиционен фонд (6)

 

 

 

 

 

 

 

4.1.a.

Технически резерви по животозастраховане в т.ч. Пенсионни права  (7)

 

 

 

 

 

 

 

Схеми за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност

 

 

 

 

 

 

 

Схеми с предварително определен размер на пенсията

 

 

 

 

 

 

 

Хибридни схеми

 

 

 

 

 

 

 

4.1.б.

Технически резерви по животозастраховане в т.ч. прието презастраховане

 

 

 

 

 

 

 

4.2.

Технически резерви по общо застраховане  (8)

 

 

 

 

 

 

 

според вида дейност

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане във връзка с медицински разходи

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане във връзка със защита на доходите

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане във връзка с обезщетение на работниците

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане на гражданска отговорност във връзка с моторни превозни средства

 

 

 

 

 

 

 

Други видове застраховане във връзка с моторни превозни средства

 

 

 

 

 

 

 

Морско, авиационно и транспортно застраховане

 

 

 

 

 

 

 

Имуществено застраховане срещу пожар и други бедствия

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане във връзка с обща гражданска отговорност

 

 

 

 

 

 

 

Кредитно и гаранционно застраховане

 

 

 

 

 

 

 

Застраховане във връзка с правни разноски

 

 

 

 

 

 

 

Оказване на помощ

 

 

 

 

 

 

 

Разни финансови загуби

 

 

 

 

 

 

 

Презастраховане

 

 

 

 

 

 

 

5.

Финансови деривати (ЕСС 2010: F.7)

 

 

 

 

 

 

 

6.

Други пасиви

 

 

 

 

 

 

 

Съкращениe, използванo в настоящата таблица: в т.ч. = в това число.


Таблица 3

Данни относно премиите, претенциите и комисионните, които се предоставят на годишна база

 

Общо

 

Местни

Клонове в ЕИП (информация държава по държава)

Клонове извън ЕИП (общо)

1.

Премии

 

 

 

 

2.

Претенции

 

 

 

 

3.

Комисиони“

 

 

 

 

3.

В приложение III части 2, 3 и 4 се заменят със следното:

„ЧАСТ 2

Определения за структура на данни (DSD) и набори от данни

1.   В обменените SDMX съобщения статистическите понятия могат да се използват или като измерения (при съставянето на ”идентификаторите”, определящи динамичните редове), или като атрибути (предоставящи информация за данните). Кодираните измерения и атрибути получават стойностите си от предварително зададени номенклатури. С определенията за структура на данните се определя структурата на обменените идентификатори на редове от гледна точка на понятията и свързаните номенклатури. Освен това с тях се определя връзката им със съответните атрибути. Същата структура може да се използва за няколко потока данни, които се разграничават според информацията относно набора от данни.

2.   В контекста на паричната и финансова статистика ЕЦБ определи 12 определения за структура на данните, използвани понастоящем за обмена на статистически данни с ЕСЦБ и други международни организации. За мнозинството от тези определения за структура на данните един набор от данни, който използва тази структура, се обменя и като последица идентификаторът на определението за структура на данните и свързаният идентификатор на набор от данни (DSI), използван при съобщенията за данни SDMX, са едни и същи. За целите на третирането, своевременното доставяне и отговорността, на ниво идентификатор за набор от данни се определят и разграничават два различни набора от данни, които следват определението за структура на данни ”ECB_BSI1”. По сходен начин, на ниво идентификатор за набор от данни се определят и разграничават два различни набора от данни, които следват определението за структура на данни ”ECB_ICPF1”. Използват се следните характеристики на потоците данни:

балансови показатели, идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_BSI1”;

балансови показатели в контекста на Синята книга (BSP), идентификатор на определение за структура на данните ”ECB_BSI1” и идентификатор на набор от данни ”ECB_BSP”;

банкови структурни финансови индикатори (SSI), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_SSI1”;

банкови структурни финансови индикатори в контекста на Синята книга (SSP), идентификатор на определение за структура на данните ”ECB_SS1” и идентификатор на набор от данни ”ECB_SSP”;

лихвени проценти на ПФИ (MIR), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_MIR1”;

други финансови посредници (OFI), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_OFI1”;

емисии ценни книжа (SEC), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_SEC1”;

платежни системи и системи за сетълмент (PSS), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_PSS1”;

инвестиционни фондове (IVF), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_IVF1”;

финансови предприятия за секюритизация (FVC), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_FVC1”;

консолидирани банкови данни (CBD), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_CBD1”;

международна консолидирана банкова статистика (CBS), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”BIS_CBS1”;

активи и пасиви на застрахователните (осигурителни) дружества (ICB), идентификатор на определение за структура на данните ”ECB_ICPF1” и идентификатор на набор от данни ”ECB_ICB”;

операции на застрахователните (осигурителни) дружества (премии, комисионни и претенции) (ICO), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни ”ECB_ICO1”;

активи и пасиви на пенсионни фондове (PFB), идентификатор на определение за структура на данните ”ECB_ICPF1” и идентификатор на набор от данни ”ECB_PFB”.

2.1.   Идентификаторът на набор от данни ”ECB_BSI1” се използва, за да се определят идентификаторите на редове за данни относно:

балансова статистика на ПФИ;

електронни пари;

балансова статистика на кредитни институции;

балансова статистика на ФПП;

пасиви по депозити и държани пари в брой и ценни книжа на ”Централно държавно управление”;

поясняващи позиции;

допълнителни данни за балансови показатели, отчитани от НЦБ на Международния валутен фонд чрез използване на услугите на ЕЦБ за достъп до други системи (gateway services);

секюритизирани и продадени кредити на ПФИ към трети лица,

статистика за резервната база;

макросъотношение;

кредити за нефинансови предприятия, разбити по отраслова дейност;

кредитни линии.

2.2.   За целите на застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове (ICPF) идентификаторът на набор от данни ”ECB_ICPF1” се използва, за да се определят идентификаторите на редове за данни относно активите и пасивите на застрахователните (осигурителни) дружества и на пенсионните фондове.

ЧАСТ 3

Измерения

В таблицата по-долу са посочени измеренията, съставящи изброените в част 2 идентификатори на редове на специфичната парична и финансова статистика, форматът им и номенклатурите, от които получават кодовите си стойности.

Определение за структура на данните (DSD)

Понятие

Наименование на понятието

Стойност

Номенклатура

Наименование на номенклатурата

BSI (Балансови показатели)

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

MIR (Лихвени проценти на ПФИ)

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

SEC (Емисии ценни книжа)

PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)

IVF (Инвестиционни фондове)

FVC (Финансови предприятия за секюритизация)

CBD (Консолидирани банкови данни)

CBS (Международна консолидирана банкова статистика) (9)

ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)

ICO (Операции на застрахователните (осигурителни) дружества)

(идентификатор)

 

формат (10)

 

 

ПОЗИЦИЯ НА ИЗМЕРЕНИЯТА В ИДЕНТИФИКАТОРА

ИЗМЕРЕНИЯ

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

FREQ

Периодичност

AN1

CL_FREQ

Номенклатура на периодичността

2

2

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

REF_AREA

Референтна област

AN2

CL_AREA_EE

Номенклатура на областите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

REF_AREA

Референтна област

AN2

CL_AREA (11)

Номенклатура на областите

3

 

 

3

 

 

3

3

 

 

 

 

ADJUSTMENT

Показател за корекция

AN1

CL_ADJUSTMENT

Номенклатура на показателя за корекция

4

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS_REP_SECTOR

Разбивка на баланса по референтен сектор

AN..2

CL_BS_REP_SECTOR

Номенклатура на разбивката на баланса по референтен сектор

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REF_SECTOR

Разбивка по референтен сектор

AN4

CL_ESA95_SECTOR

Номенклатура на разбивката по референтен сектор по ЕСС 95

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

SEC_ISSUING SECTOR

Сектор на емитентите на ценни книжа

AN4

CL_ESA95_SECTOR

Номенклатура на разбивката по референтен сектор по ЕСС 95

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

PSS_INFO_TYPE

Вид информация за платежните системи и системите за сетълмент

AN4

CL_PSS_INFO_TYPE

Номенклатура на вида информация за платежните системи и системите за сетълмент

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

PSS_INSTRUMENT

Инструмент на платежните системи и системите за сетълмент

AN4

CL_PSS_INSTRUMENT

Номенклатура на инструментите на платежните системи и системите за сетълмент

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

PSS_SYSTEM

Входяща точка на платежните системи и системите за сетълмент

AN4

CL_PSS_SYSTEM

Номенклатура на входящите точки на платежните системи и системите за сетълмент

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_PSS

Вид данни за платежните системи и системите за сетълмент

AN2

CL_DATA_TYPE_PSS

Номенклатура на вида данни за платежните системи и системите за сетълмент

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

COMP_APPROACH

Показател за подхода за съставяне

AN1

CL_COMP_APPROACH

Номенклатура на показателя за подхода за съставяне

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

OFI_REP_SECTOR

Отчетен сектор ”Други финансови посредници”

AN2

CL_OFI_REP_SECTOR

Номенклатура на разбивката на други финансови посредници по референтен сектор

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

IVF_REP_SECTOR

Отчетен сектор ”Инвестиционни фондове”

AN2

CL_IVF_REP_SECTOR

Номенклатура на разбивката на инвестиционни фондове по референтен сектор

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

FVC_REP_SECTOR

Отчетен сектор ”Финансови предприятия за секюритизация”

AN1

CL_FVC_REP_SECTOR

Номенклатура на разбивката на финансови предприятия за секюритизация по референтен сектор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3

REPORTING_SECTOR

Отчетен сектор

AN..6

CL_SECTOR (11)

Номенклатура на институционалните сектори

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

CB_REP_SECTOR

Разбивка на ”Консолидирани банкови данни” по референтен сектор

AN2

CL_CB_REP_SECTOR

Номенклатура на разбивката на ”Консолидирани банкови данни” по референтен сектор

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

CB_SECTOR_SIZE

Размер на референтен сектор ”Консолидирани банкови данни”

AN1

CL_CB_SECTOR_SIZE

Номенклатура на размера на референтен сектор ”Консолидирани банкови данни”

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SSI_INDICATOR

Структурен финансов индикатор

AN3

CL_SSI_INDICATOR

Номенклатура на структурния финансов индикатор

5

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS_ITEM

Балансов показател

AN..7

CL_BS_ITEM

Номенклатура на балансовите показатели

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

OFI_ITEM

Балансов показател ”Други финансови посредници”

AN3

CL_OFI_ITEM

Номенклатура на балансов показател ”Други финансови посредници”

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

SEC_ITEM

Показател ”Ценни книжа”

AN6

CL_ESA95_ACCOUNT

Номенклатура на сметките по ЕСС 95

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

IF_ITEM

Активи и пасиви на инвестиционните фондове

AN3

CL_IF_ITEM

Номенклатура на балансов показател ”Инвестиционни фондове”

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

FVC_ITEM

Активи и пасиви на финансови предприятия за секюритизация

AN3

CL_FVC_ITEM

Номенклатура на балансов показател ”Финансови предприятия за секюритизация”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

ICPF_ITEM

Активи и пасиви на застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

AN..4

CL_ICPF_ITEM

Номенклатура на активите и пасивите на застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

ICO_PAY_ITEM

Показател ”Операции на застрахователните (осигурителните) дружества”

AN1

CL_ICO_PAY

Номенклатура на показател ”Операции на застрахователните (осигурителните) дружества”

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

CB_ITEM

Показател по ”Консолидирани банкови данни”

AN5

CL_CB_ITEM

Номенклатура на показателите по ”Консолидирани банкови данни”

6

 

5

6

 

 

6

6

6

 

 

 

MATURITY_ORIG

Първоначален матуритет

AN..3

CL_MATURITY_ORIG

Номенклатура на първоначалните матуритети

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

MATURITY

Падеж

AN..6

CL_MATURITY (11)

Номенклатура на падежите

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

SEC_VALUATION

Оценяване на ценни книжа

AN1

CL_MUFA_VALUATION

Номенклатура на оценяването в контекста на финансовите сметки на паричния съюз (MUFA)

7

5

 

7

 

 

7

7

7

 

7

 

DATA_TYPE

Вид данни

AN1

CL_DATA_TYPE

Номенклатура на видовете парични и банкови данни, потоци и позиции

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_MIR

Вид данни за лихвените проценти на ПФИ

AN1

CL_DATA_TYPE_MIR

Номенклатура на видовете данни за лихвени проценти на ПФИ

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_SEC

Вид данни за ценните книжа

AN1

CL_DATA_TYPE_SEC

Номенклатура на видовете данни за ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

L_MEASURE

Салдо, поток

AN1

CL_STOCK_FLOW

Салдо, поток

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

L_REP_CTY

Код на референтна област за международната финансова статистика на БМР (BIS-IFS)

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

Код на референтна област за международна финансова статистика на БМР (BIS-IFS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

CBS_BANK_TYPE

Вид банка по Международната консолидирана банкова статистика

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

Вид банка по Международната консолидирана банкова статистика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

CBS_BASIS

Отчетна база по Международната консолидирана банкова статистика

AN1

CL_CBS_BASIS

Отчетна база по Международната консолидирана банкова статистика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

L_POSITION

Вид позиция по Международната консолидирана банкова статистика

AN1

CL_L_POSITION

Вид позиция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

L_INSTR

Вид инструмент по Международната консолидирана банкова статистика

AN1

CL_L_INSTR

Вид инструмент

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

REM_MATURITY

Остатъчни матуритети по Международната консолидирана банкова статистика

AN1

CL_ISSUE_MAT

Номенклатура на падежите на емисии

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

CURR_TYPE_BOOK

Вид валута на мястото на отчитане по Международната консолидирана банкова статистика

AN3

CL_CURRENCY_3POS

Вид валута на мястото на отчитане

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

L_CP_SECTOR

Сектор на контрагента по Международната консолидирана банкова статистика

AN1

CL_L_SECTOR

Сектор на контрагента по Международната консолидирана банкова статистика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

L_CP_COUNTRY

Област на контрагента по Международната консолидирана банкова статистика

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

Код на референтна област за международна финансова статистика на БМР (BIS-IFS)

8

6

 

8

 

7

8

8

8

 

 

 

COUNT_AREA

Област на контрагента

AN2

CL_AREA_EE

Номенклатура на областите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

5

COUNTERPART_AREA

Област на контрагента

AN2

CL_AREA

Номенклатура на областите

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMOUNT_CAT

Количествена категория

AN1

CL_AMOUNT_CAT

Номенклатура на количествените категории

9

 

8

9

 

 

9

9

9

 

 

 

BS_COUNT_SECTOR

Сектор на контрагента в баланса

AN..7

CL_BS_COUNT_SECTOR

Номенклатура на секторите на контрагента в баланса

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

COUNTERPART_SECTOR

Сектор на контрагента

AN..6

CL_SECTOR

Номенклатура на институционалните сектори

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

COUNTERPART_SECTOR

Сектор на контрагента

AN2

CL_PS_COUNT_SECTOR

Сектор по получаване/придобиване на платежната система и системата за сетълмент

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

FVC_ORI_SECTOR

Сектор на инициатора на ”Финансови предприятия за секюритизация”

AN2

CL_FVC_ORI_SECTOR

Номенклатура на секторите на инициатора на ”Финансови предприятия за секюритизация”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

ICO_UNIT

Поделение на застрахователни (осигурителни) дружества

AN1

CL_ICO_UNIT

Номенклатура на поделенията на застрахователните (осигурителните) дружества

10

7

9

10

7

9

10

11

10

 

10

 

CURRENCY_TRANS

Валута на трансакцията

AN3

CL_CURRENCY

Номенклатура на валутите

 

8

 

11

8

10

11

 

11

 

 

 

SERIES_DENOM

Деноминация на редовете или специално изчисление

AN1

CL_SERIES_DENOM

Номенклатура за деноминация на редовете или специално изчисление

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

7

CURRENCY_DENOM

Валутна единица

AN..15

CL_UNIT

Номенклатура на единиците

11

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

BS_SUFFIX

Допълнение към баланса

AN..3

CL_BS_SUFFIX

Номенклатура на допълнение към баланса

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

SEC_SUFFIX

Допълнение към редовете в контекста на ценни книжа

AN1

CL_SEC_SUFFIX

Номенклатура на допълнение към ценни книжа

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IR_BUS_COV

Обхват на лихвените проценти по дейности

AN1

CL_IR_BUS_COV

Номенклатура на обхвата на лихвените проценти по дейности

Периодичност. Това измерение показва периодичността на отчитаните динамични редове. Конкретните изисквания за обмен на данни са, както следва:

за определението на структура на данните ”ECB_OFI1”: когато националните данни са налични единствено при по-рядка периодичност, т.е. на две години или годишно, НЦБ оценяват приблизително тримесечните данни. Когато тримесечните приблизителни оценки не са възможни, данните въпреки това се предоставят като тримесечни динамични редове, т.е. годишните данни се предоставят като ”yyyyQ4”, а двугодишните данни се предоставят като ”yyyyQ2” и ”yyyyQ4”, като останалите тримесечия или не се отчитат, или се отчитат като липсващи със статус на наблюдение ”L”;

за определението на структура на данните ”ECB_SEC1”: ако не са налични изискуемите месечни данни и не може да се направят приблизителни оценки, тогава могат да се изпратят тримесечни или годишни данни.

Референтна област. Това измерение се отнася за държавата, в която отчетната институция е резидент. В определението за структура на данните ”ECB_SEC1” се посочва държавата по резидентност на сектора на емитентите (*).

Показател за корекция. Това измерение показва дали се прилага сезонно изглаждане и/или корекция по работни дни.

Разбивка на баланса по референтен сектор. Това измерение се отнася за отчетния сектор съгласно разбивката, определена в свързаната номенклатура.

Разбивка по референтен сектор. Това измерение показва референтния сектор за структурните финансови индикатори (в определението за структура на данните ”ECB_SSI1”).

Сектор на емитентите на ценни книжа. Това измерение се отнася за сектора на емитентите на ценни книжа (в определението за структура на данните ”ECB_SEC1”).

Вид информация за платежните системи и системите за сетълмент. Това измерение представя общия вид информация, предоставяна в контекста на определението за структура на данните ”ECB_PSS1”.

Инструмент на платежните системи и системите за сетълмент. Това измерение, използвано в определението за структура на данните ”ECB_PSS1”, посочва конкретния вид инструмент/устройство, използвано за платежните трансакции, например карти с функция ”теглене на пари в брой” или кредитни преводи и пр.

Входяща точка на платежните системи и системите за сетълмент. Това измерение е свързано с вида на терминалното устройство или система, чрез които е извършена базисната платежна трансакция. За съответствието на платежните системи и кодовите стойности на входящите точки на платежните системи и системите за сетълмент вижте приложение II, част 16.

Вид данни за платежните системи и системите за сетълмент. В контекста на платежните системи и системите за сетълмент това измерение дава мерната единица за наблюдението, т.е. дали даден брой или стойност подлежат на отчитане за статията (например брой трансакции на една карта, стойност на трансакциите на една карта и др.).

Подход за съставяне. Това измерване показва дали данните представят подхода на държавата по произход или подхода на приемащата държава.

Отчетен сектор ”Други финансови посредници”. Това измерение показва сектора на отчетната институция в рамките на сектор ”Други финансови посредници”.

Отчетен сектор ”Инвестиционни фондове”. Това измерение показва сектора на отчетната институция в рамките на сектор ”Инвестиционни фондове”.

Отчетен сектор ”Финансови предприятия за секюритизация”. Това измерение показва сектора на отчетната институция в рамките на сектор ”Финансови предприятия за секюритизация”.

Отчетен сектор. Това измерение показва дали отчетната институция е пенсионен фонд или вид ЗОД.

Разбивка на ”Консолидирани банкови данни” по референтен сектор. Това измерение показва собствеността върху отчетната институция и нейния вид (местни кредитни институции спрямо дъщерни дружества или клонове под чуждестранен контрол).

Размер на сектор ”Консолидирани банкови данни”. Това измерение показва размера на отчетната институция по отношение на общите ѝ активи. Прилага се само за местните кредитни институции.

Структурен финансов индикатор. Това измерение е специфично за определението за структура на данните ”ECB_SSI1” и представя вида на структурния финансов индикатор.

Балансов показател. Това измерение показва показателя от баланса на ПФИ, както е определено в Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33).

Балансов показател ”Други финансови посредници”. Това измерение показва даден показател от баланса на ”Други финансови посредници”. ”Други финансови посредници” обхваща различни финансови дейности в зависимост от вида на институцията, като не всички балансови показатели се прилагат за всички видове посредници. Поради това, макар повечето балансови показатели да са общи за всички видове други финансови посредници, показателите ”Други активи” и ”Други пасиви” могат да имат различни определения за различните видове посредници. В активите са приети две различни определения за показател ”Други активи”: а) за посредниците на ценни книжа и деривати този показател включва кредити; и б) за финансовите предприятия, занимаващи се с кредитиране, показателят включва депозити, пари в брой, акции в инвестиционни фондове, дълготрайни активи и финансови деривати. По отношение на показателя ”Други пасиви”: а) за посредниците на ценни книжа и деривати този показател изключва дългови ценни книжа, капитал и резерви и финансови деривати; и б) за финансовите предприятия, занимаващи се с кредитиране, този показател включва финансови деривати.

Показател ”Ценни книжа”. Това измерение се отнася за показателите, взети от списъка с показатели, установен за финансовите сметки на паричния съюз (MUFA) в съответствие с понятията на Европейската система от сметки. То се използва единствено за определението за структура на данните ”ECB_SEC1”.

Активи и пасиви на инвестиционните фондове. Това измерение се отнася за показателя ”Активи и пасиви на инвестиционните фондове”, както е определено в Регламент (ЕС) № 1073/2013 (ЕЦБ/2013/38).

Активи и пасиви на финансовите предприятия за секюритизация. Това измерение се отнася за показателя ”Активи и пасиви на финансовите предприятия за секюритизация”, както е определено в Регламент (ЕС) № 1075/2013 (ЕЦБ/2013/40).

Активи и пасиви на застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове. Това измерение показва показател от активите и пасивите на ЗОД и пенсионните фондове. За ЗОД показателите са определени в Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50). За пенсионните фондове показателите са определени в ЕСС 2010.

Показател ”Операции на застрахователните (осигурителните) дружества”. Това измерение се отнася за показателите за операциите на ЗОД, т.е. премиите, претенциите и комисионните, както е определено в Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50).

Показател по ”Консолидирани банкови данни”. Това измерение показва показателя по отчетната схема ”Консолидирани банкови данни”, който подлежи на отчитане (от отчета за доходите, баланса и отчетите за капиталова адекватност на банките).

Първоначален матуритет. За определенията за структура на данните ”ECB_BSI1”, ”ECB_FVC1”, ”ECB_IVF1”, ”ECB_CBD1” и ”ECB_OFI1” това измерение показва първоначалния матуритет на балансовите показатели. За определението за структура на данните ”ECB_MIR1” това измерение показва, по отношение на показателите за непогасените суми, разбивката по първоначален матуритет или срок на предизвестие за депозитите или кредитите; по отношение на показателите за нова дейност то показва разбивката по първоначален матуритет или срок на предизвестие за депозитите и първоначалния период на фиксиране за кредитите.

Падеж. Това измерение показва първоначалния и остатъчния матуритет на инструмента в определението за структура на данните ”ECB_ICPF1”.

Оценяване на ценни книжа. Това измерение описва метода за оценяване, използван за статистиката на емисиите ценни книжа, в определението за структура на данните ”ECB_SEC1”.

Вид данни. Това измерение описва вида данни, отчитани в определенията за структура на данните ”ECB_BSI1”, ”ECB_SSI1”, ”ECB_OFI1”, ”ECB_IVF1”, ”ECB_FVC1”, ”ECB_CBD1”, ”ECB_ICPF1” и ”ECB_ICO1”.

Вид данни за лихвените проценти на ПФИ. В определението за структура на данните ”ECB_MIR1” това измерение разграничава статистиката на лихвените проценти на ПФИ от статистиката, свързана с обемите нова дейност или непогасени суми.

Вид данни за ценните книжа. Това измерение показва вида данни, съдържащи се в статистиката на емисиите ценни книжа в определението за структура на данните ”ECB_SEC1”. Нетни емисии се предоставят само ако емисиите и обратните изкупувания не могат да се идентифицират поотделно.

Салдо, поток. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, описва вида на данни за салдо или потока от данни, които се отчитат.

Код на референтна област за международната финансова статистика на БМР (BIS-IFS). Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, представя областта на резидентност на отчетните институции.

Вид банка по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, се отнася за групата на съответстващия отчетен сектор. За предаване на ЕЦБ се използва кодът ”4P”, а именно, следва да се отчитат данни само за местни банкови офиси по отношение на големи банкови групи от ”Консолидирани банкови данни”.

Отчетна база по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, представя базата за записване на вземания или експозиции.

Вид позиция по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, представя вида финансова позиция, записана чрез данните.

Остатъчен матуритет по Международна консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, представя остатъчния матуритет на записаните вземания или експозиции.

Вид валута на мястото на отчитане по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, представя вида валута на записаните вземания.

Сектор на контрагента по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, е свързано със секторната разбивка на контрагента за записаните вземания или експозиции.

Област на контрагента по Международната консолидирана банкова статистика. Това измерение, което е специфично за ”BIS_CBS”, посочва държавата по резидентност на контрагента по съответния показател.

Област на контрагента. Това измерение посочва областта на резидентност на контрагента по съответния показател.

Количествена категория. Това измерение представя категорията на обема от нови кредити за нефинансовите предприятия; новите кредити се отчитат и според размера им. То се използва единствено за определението за структура на данните ”ECB_MIR1”.

Сектор на контрагента в баланса. Това измерение е свързано със секторната разбивка на контрагентите по балансовите показатели. В определението за структура на данните ”ECB_ICPF1” то показва сектора на контрагента по съответния показател.

Сектор на контрагента. Това измерение, определено в определението за структура на данните ”ECB_PSS1”, представя секторната разбивка по вида бенефициер (контрагент), който участва в платежната трансакция.

Сектор на инициатора на ”Финансови предприятия за секюритизация”. Това измерение, определено в определението за структура на данните ”ECB_FVC1”, представя сектора на прехвърлителя (инициатора) на активите или на съвкупността от активи и/или на кредитния риск на активите или на съвкупността от активи към секюритизационната структура.

Поделение на застрахователни (осигурителни) дружества. Това измерение показва съответното търговско поделение на ЗОД.

Валута на трансакцията. Това измерение описва валутата, в която са емитирани ценните книжа (за определението за структура на данните ”ECB_SEC1”) или в която са деноминирани следните потоци данни: а) балансовите показатели на ПФИ (за определението за структура на данните ”ECB_BSI1”); б) структурните финансови индикатори (в определението за структура на данните ”ECB_SSI1”); в) депозитите и кредитите (за определението за структура на данните ”ECB_MIR1”); г) активите и пасивите на инвестиционните фондове (за определението за структура на данните ”ECB_IVF1”); д) платежните трансакции (за определението за структура на данните ”ECB_PSS1”); е) активите и пасивите на финансови предприятия за секюритизация (за определението за структура на данните ”ECB_FVC1”); ж) балансовите показатели на другите финансови посредници (за определението за структура на данните ”ECB_OFI1”); з) показателите по ”Консолидирани банкови данни” (за определението за структура на данните ”ECB_CBD1”); и и) трансакциите с активи и пасиви на ЗОД и пенсионните фондове (за определението за структура на данните ”ECB_ICPF1”).

Валутна единица. Това измерение описва валутата, в която са деноминирани: а) активите и пасивите на ЗОД и пенсионните фондове (за определението за структура на данните ”ECB_ICPF1”); и б) операциите на ЗОД (за определението за структура на данните ”ECB_ICO1”).

Деноминация на редовете или специално изчисление. Това измерение показва валутната единица, в която са отразени наблюденията в динамичните редове, или уточнява базисното изчисление.

Допълнение към баланса. Това измерение, намиращо се в определението за структура на данните ”ECB_BSI1”, показва валутната единица, в която са изразени наблюденията в динамичните редове или уточнява базисното изчисление.

Допълнение към редовете в контекста на ценните книжа. Това измерение съдържа допълнителни видове данни за извлечените редове. То се използва единствено за определението за структура на данните ”ECB_SEC1”.

Обхват на лихвените проценти по дейности. Това измерение, което е специфично за определението за структура на данните ”ECB_MIR1”, показва дали статистиката на лихвените проценти на ПФИ се отнася за непогасени суми или за нова дейност.

ЧАСТ 4

Атрибути

В разделите по-долу се разясняват подробно атрибутите, свързани с обменените данни. В раздел 1 се определят атрибутите за всяко определение за структура на данните, включително техния формат и ниво на причисляване. В раздел 2 са уредени задълженията на участниците в обмена на данни в ЕСЦБ по отношение на създаването и поддържането на атрибутите, както и във връзка със статуса им. В раздели 3, 4 и 5 е описано съдържанието на атрибутите, подредени по ниво на причисляване, а именно ниво на група динамични редове, ниво на динамични редове и ниво на наблюдение.

Раздел 1: Кодирани и некодирани атрибути, определени в определения за структура на данни ”ECB_BSI1”, ”ECB_SSI1”, ”ECB_MIR1”, ”ECB_OFI1”, ”ECB_SEC1”, ”ECB_PSS1”, ”ECB_IVF1”, ”ECB_FVC1”, ”ECB_CBD1”, ”BIS_CBS”, ”ECB_ICPF1” и ”ECB_ICO1”

Наред с измеренията, определящи идентификаторите на редове, се определя и набор от атрибути. Атрибутите се причисляват към различни нива на обменяната информация: на ниво на група динамични редове, на ниво на динамични редове или на ниво на наблюдение. Както е показано по-долу, те или вземат своите стойности от предварително определени кодови номенклатури, или са некодирани, и се използват, за да добавят текстови обяснения относно съответните аспекти на данните.

Стойностите на атрибутите се обменят само когато се определят за първи път и винаги когато се променят, с изключение на причислените към ниво на наблюдение задължителни атрибути, които се причисляват към всяко наблюдение и се отчитат при всяко предаване на данни.

В таблицата по-долу е представена информация относно атрибутите, определени за всяко разглеждано определение за структура на данните, нивото, към което те са причислени, формата им и наименованието на номенклатурата, от която кодираните атрибути вземат своите стойности.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Статистическо понятие

Формат (12)

Номенклатура

BSI (Балансови показатели)

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

MIR (Лихвени проценти на ПФИ)

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

SEC (Емисии ценни книжа)

PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)

IVF (Инвестиционни фондове)

FVC (Финансови предприятия за секюритизация)

CBD (Консолидирани банкови данни)

CBS (Международна консолидирана банкова статистика)

ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)

ICO (Операции на застрахователните (осигурителни) дружества)

АТРИБУТИ НА НИВО ГРУПА ДИНАМИЧНИ РЕДОВЕ

(обменяни чрез група FNS)

 

 

 

 

TITLE

Наименование

AN..70

некодиран

 

UNIT

Единица

AN..12

CL_UNIT

Номенклатура на единиците

UNIT_MULT

Множител на единица

AN..2

CL_UNIT_MULT

Номенклатура на множителите на единици

DECIMALS

Десетични знаци

N1

CL_DECIMALS

Номенклатура на десетичните знаци

TITLE_COMPL

Допълнение към наименованието

AN..1050

некодиран

 

 

 

 

 

 

NAT_TITLE

Наименование на националния език

AN..350

некодиран

 

COMPILATION

Съставяне

AN..1050

некодиран

 

 

 

 

 

 

 

COVERAGE

Обхват

AN..350

некодиран

 

SOURCE_AGENCY

Агенция-източник

AN3

CL_ORGANISATION

Номенклатура на организациите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METHOD_REF

Отнасяне към методология

AN..1050

некодиран

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АТРИБУТИ НА НИВО ДИНАМИЧНИ РЕДОВЕ

(обменяни чрез група FNS)

COLLECTION

Показател за събиране

AN1

CL_COLLECTION

Номенклатура на показателите за събиране

 

DOM_SER_IDS

Показател за местни редове

AN..70

некодиран

 

 

 

 

 

BREAKS

Прекъсвания

AN..350

некодиран

 

 

 

 

 

 

UNIT_INDEX_BASE

База на индекса на единиците

AN..35

некодиран

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AVAILABILITY

Наличност

AN1

CL_AVAILABILITY

Номенклатура на наличността

 

 

 

PUBL_PUBLIC

Източник на публикуване

AN..1050

некодиран

 

 

 

PUBL_MU

Източник на публикуване (само за еврозоната)

AN..1050

некодиран

 

 

 

 

 

 

 

PUBL_ECB

Източник на публикуване (само за ЕЦБ)

AN..1050

некодиран

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АТРИБУТИ НА НИВО НА НАБЛЮДЕНИЕ

(обменяни заедно с данните в основния ARR сегмент, с изключение на OBS_COM, който се обменя в рамките на групата FNS)

OBS_STATUS

Статус на наблюдение

AN1

CL_OBS_STATUS

Номенклатура на статуса на наблюдение

OBS_CONF

Поверителност на наблюдението

AN1

CL_OBS_CONF

Номенклатура на поверителността на наблюдението

OBS_PRE_BREAK

Стойност на наблюдението преди прекъсване

AN..15

некодиран

 

OBS_COM

Коментар към наблюдение

AN..1050

некодиран

 

Раздел 2: Общи характеристики на атрибутите за определенията за структура на данните ”ECB_BSI1”, ”ECB_SSI1”, ”ECB_MIR1”, ”ECB_OFI1”, ”ECB_SEC1”, ”ECB_PSS1”, ”ECB_IVF1”, ”ECB_FVC1”, ”ECB_CBD1”, ”BIS_CBS”, ”ECB_ICPF1” и ”ECB_ICO1”: НЦБ, отчитащи се на ЕЦБ  (15)

Всеки атрибут се характеризира с определени технически характеристики, които са посочени в таблицата по-долу.


 

Статус

Първа стойност, определена, съхранена и разпространена от … (13)

Подлежи на изменение от НЦБ

TITLE_COMPL

M

ЕЦБ

Не (**)

NAT_TITLE

C

НЦБ

Да

COMPILATION

C

НЦБ

Да (***)

COVERAGE

C

НЦБ

Да (***)

METHOD_REF

M

НЦБ

Да

DOM_SER_IDS (14)

C

НЦБ

Да

BREAKS

C

НЦБ

Да

OBS_STATUS

M

НЦБ

Да

OBS_CONF

C

НЦБ

Да

OBS_PRE_BREAK

C

НЦБ

Да

OBS_COM

C

НЦБ

Да

Определянето на набор от атрибути, които се обменят заедно с данните, позволява да се предостави допълнителна информация относно обменените динамичните редове. Подробности във връзка с информацията, предоставена чрез разглежданите атрибути за статистическите набори от данни на ЕЦБ, се отчитат по-долу.

Раздел 3: Атрибути на ниво група динамични редове

Задължителни

TITLE_COMPL (допълнение към наименованието). В сравнение с атрибута ”TITLE” този атрибут позволява по-голям брой символи и поради тази причина замества ”TITLE” в качеството му на задължителен атрибут за съхраняване на наименованието на редовете.

UNIT (единица)

BSI (Балансови показатели)

За държави членки от еврозоната: EUR

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

За държави членки от еврозоната: EUR

За редове, отчитани като абсолютни стойности и за индекси: PURE_NUMB

За редове, отчитани като проценти: PCT

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

За държави членки от еврозоната: EUR

MIR (Лихвени проценти на ПФИ)

За обеми на дейността: EUR

За лихвени проценти: PCPA

SEC (Емисии ценни книжа)

За държави членки от еврозоната: EUR

PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)

За редове относно първоначални единици (приложение II, част 16, таблица 5), брой трансакции (приложение II, част 16, таблици 3, 4, 6 и 7) и редове относно съотношения на концентрация (приложение II, част 16, таблица 6): PURE_NUMB

За редове относно стойността на трансакциите (приложение II, част 16, таблици 3, 4, 6 и 7): EUR

IVF (Инвестиционни фондове)

За държави членки от еврозоната: EUR

FVC (Финансови предприятия за секюритизация)

За държави членки от еврозоната: EUR

CBD (Консолидирани банкови данни)

За държави членки от еврозоната: EUR или PURE_NUMB (когато липсва съответната валутна деноминация)

CBS (Международна консолидирана банкова статистика)

За данните, отчитани от всички страни в щатски долари: USD; за данните, за които липсва съответната валутна деноминация: PURE_NUMB.

ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)

За държави членки от еврозоната: EUR

ICO (Операции на застрахователните (осигурителните) дружества)

За държави членки от еврозоната: EUR


UNIT_MULT (множител на единицата)

BSI (Балансови показатели)

6

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

0

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

6

MIR (Лихвени проценти на ПФИ) (16)

За обеми на дейността: 6

За лихвени проценти: 0

SEC (Емисии ценни книжа)

6

PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)

За редове относно първоначални единици, с изключение на редове относно трансакции (приложение II, част 16, таблица 5): 0

За редове относно трансакции (приложение II, част 16, таблици 3, 4, 6 и 7, с изключение на съотношенията на концентрация): 6

За редове относно съотношения на концентрация (приложение II, част 16, таблица 6): 0

IVF (Инвестиционни фондове)

6

FVC (Финансови предприятия за секюритизация)

6

CBD (Консолидирани банкови данни)

3

CBS (Международна консолидирана банкова статистика)

6

ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)

6

ICO (Операции на застрахователните (осигурителните) дружества)

6


DECIMALS (десетични знаци)

BSI (Балансови показатели)

0

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

За абсолютни стойности: 0

За редове с индекси и проценти: 4

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

0

MIR (Лихвени проценти на ПФИ)

За обеми на дейността: 0

За лихвени проценти: 4

SEC (Емисии ценни книжа)

0

PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)

За редове относно първоначални единици, с изключение на трансакции и съотношения на концентрация (приложение II, част 16, таблица 5): 0

За редове относно трансакции и съотношения на концентрация (приложение II, част 16, таблици 3, 4, 6 и 7): 3

IVF (Инвестиционни фондове)

0

FVC (Финансови предприятия за секюритизация)

0

CBD (Консолидирани банкови данни)

0

CBS (Международна консолидирана банкова статистика)

0

ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)

0

ICO (Операции на застрахователните (осигурителни) дружества)

0

METHOD_REF (отнасяне към методология). Този атрибут се използва единствено за набора от данни ”PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)” и показва дали за всеки динамичен ред или за част от него се използва ”подобреното” определение от 2005 г. или друго предходно определение. Определени са две стойности:

Атрибутът следва да показва и периода, за който се прилага всяко определение. Например ”Дефинициите от 2005 г. — за целия ред”, ”Дефинициите от 2005 г. — за данни, отнасящи се за 2003 г., предишните дефиниции — за останалите” или ”Предишните дефиниции — за данни, отнасящи се за 2004 г.”

Условни

TITLE (наименование). НЦБ могат да използват атрибута ”TITLE” за създаване на кратки наименования.

NAT_TITLE (наименование на националния език). НЦБ могат да използват атрибута NAT_TITLE, за да предоставят точно описание и други допълнителни или разграничителни спецификации на техния национален език. Въпреки че използването на главни и малки букви не причинява проблеми, от НЦБ се изисква да се ограничат до използването на символната таблица Latin-1. Най-общо е необходимо обменът на символи с ударения и буквено-цифрови символи от разширените буквено-цифрови таблици да се тества преди редовната му употреба.

COMPILATION (съставяне). За набори от данни ”BSI (Балансови показатели)”, ”IVF (Инвестиционни фондове)”, ”FVC (Финансови предприятия за секюритизация)”, ”ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)”, ”ICO (Операции на застрахователните (осигурителни) дружества)” и ”MIR (Лихвени проценти на ПФИ)” този атрибут може да се използва за допълнително текстово обяснение на методите за съставяне, схемите на претегляне и статистическите процедури, използвани за съставяне на базисните редове, особено ако те се отклоняват от правилата и стандартите на ЕЦБ. Най-общо, структурата на изискуемите национални пояснителни бележки е следната:

източници на данни/система за събиране на данни;

процедури за съставяне на данни (включително описание на направените приблизителни оценки/предположения);

отклонения от инструкциите за отчитане на ЕЦБ (географска/секторна класификация и/или методи за оценяване);

информация, свързана с националната правна рамка.

За набора от данни ”SSI (Банкови структурни финансови индикатори)” атрибутът ”compilation (съставяне)” включва информация за връзките с регулаторната рамка на Съюза по отношение на посредници, различни от кредитни институции.

За набора от данни ”OFI (ДФП, Други финансови посредници)” в точки 1—5 от националните пояснителни бележки (вж. приложение II, част 11) е представено подробно описание на информацията, която се включва в този атрибут.

По сходен начин за набора от данни ”SEC (Емисии ценни книжа)” в точки 1, 2, 4, 5, 8, 9 и 10 от националните пояснителни бележки (вж. приложение II, част 12) е представено подробно описание на информацията, която се включва в този атрибут.

COVERAGE (обхват)

Информация за

Бележки

SSI (Банкови структурни финансови индикатори)

обхвата на различни категории посредници

вида посредник за различните показатели

дали е използвана приблизителна оценка в случай на частичен обхват

посочване на оценяването на генералната съвкупност на база на извадката (ако е налично)

OFI (ДФП, Други финансови посредници)

обхвата на редовете общи активи/пасиви

вида други финансови посредници, обхванати в главните категории

дали е използвана приблизителна оценка в случай на частичен обхват

посочване на оценяването на генералната съвкупност на база на извадката (ако е налично)

вж. също приложение II, част 11 (вж. точка 6 от националните пояснителни бележки)

MIR (Лихвени проценти на ПФИ)

критериите за стратификация, процедурата за подбор (еднаква вероятност/вероятност, пропорционална на размера на институцията/избор на най-големите институции) при формирането на извадката

 

SEC (Емисии ценни книжа)

класификацията на емисиите

вж. също приложение II, част 12 (раздел 2, точка 4 и раздел 3, точка 6)

CBD (Консолидирани банкови данни)

описание на съвкупността от отчетни единици

дали конкретни институции са изключени от събирането

причините за изключването

SOURCE_AGENCY (агенция-източник). Този атрибут се определя от ЕЦБ със стойност, съответстваща на името на НЦБ, предоставяща данните.

Раздел 4: Атрибути на ниво на динамични редове

Задължителни

COLLECTION (показател за събирането). Този атрибут дава информация за периода или момента, в който даден динамичен ред е измерен (например началото, средата или края на периода) или указание за това дали данните са осреднени.

Условни

DOM_SER_IDS (показател за местни редове). Този атрибут позволява да се направи препратка към идентификатора, използван в националните бази данни, за да се идентифицират съответстващите редове (могат да се определят и формули, в които се използват национални референтни идентификатори).

UNIT_INDEX_BASE (база на индекса на единиците). Този атрибут е задължителен, когато е свързан с идентификатор на редове, който отразява индекс. Той показва базовия момент и базовата стойност за индексите и се използва само за редовете на индекса на условните салда, извлечени от ЕЦБ и разпратени до ЕСЦБ.

BREAKS (прекъсвания). Този атрибут описва прекъсванията и големите промени във времето при събирането, обхвата на отчетността и съставянето на редовете. В случай на прекъсвания се посочва, където е възможно, степента, до която старите и новите данни могат да се считат за съпоставими.

PUBL_PUBLIC, PUBL_MU, PUBL_ECB (източник на публикуване, източник на публикуване (само за еврозоната), източник на публикуване (само за ЕЦБ)). Тези атрибути се определят от ЕЦБ, ако данните се публикуват в издания на ЕЦБ, независимо дали те са публични или поверителни издания. Те съдържат препратка (т.е. публикации, показатели и т.н.) към публикуваните данни.

Раздел 5: Атрибути на ниво на наблюдение

Ако НЦБ желае да ревизира атрибут, причислен към ниво на наблюдение, съответното(ите) наблюдение(я) трябва да се предостави(ят) отново по същото време. Ако НЦБ ревизира дадено наблюдение, без да предостави съответните стойности на атрибута, съществуващите стойности се заменят със стойности по подразбиране (стандартни стойности).

Задължителни

OBS_STATUS (статус на наблюдението). НЦБ отчитат стойност за статуса на наблюдение заедно с всяко обменено наблюдение. Този атрибут е задължителен и трябва да се предоставя при всяко предаване на данни за всяко отделно наблюдение. Когато НЦБ ревизират стойността на този атрибут, както стойността за наблюдение (дори ако е непроменена), така и новото обозначение на статуса на наблюдение следва да се предават отново.

В списъка по-долу са описани очакваните стойности за този атрибут съгласно договорената йерархия за целите на настоящата статистика:

”A”= нормална стойност (подразбираща се за нелипсващи наблюдения);

”B”= стойност на прекъсванията за следните набори от данни: ”SSI (Банкови структурни финансови индикатори)”, ”MIR (Лихвени проценти на ПФИ)”, ”CBD (Консолидирани банкови данни)” и ”PSS (Платежни системи и системи за сетълмент)” (****);

”M”= липсваща стойност, данните не съществуват;

”L”= липсваща стойност, данните съществуват, но не са събрани;

”E”= приблизително оценена стойност (*****);

”P”= предварителна стойност (тази стойност може да се използва при всяко предаване на данни с препратка към последното налично наблюдение, ако то се счита за предварително).

При нормални обстоятелства числовите стойности следва да се отчитат с приложен статус на наблюдение ”A” (нормална стойност). В противен случай се дава стойност, различна от ”А”, в съответствие със списъка по-горе. Ако дадено наблюдение се определя от две характеристики, се отчита най-важната в съответствие с представената по-горе йерархия.

При всяко предаване на данни последните налични наблюдения могат да се отчитат като предварителни и да се обозначат със стойност на статус на наблюдение ”Р”. Тези наблюдения присвояват определени стойности и се отчитат със статус на наблюдение ”А” на по-късен етап, когато новите ревизирани стойности и обозначения на статуса на наблюдение заменят предварителните такива.

Липсващи стойности (”–”) се отчитат, когато не е възможно да се отчете числова стойност (например поради несъществуващи данни или защото не са събрани данни). Липсващо наблюдение никога не следва да се отчита като ”нула”, тъй като нулата е нормална цифрова стойност, която показва точна и валидна сума. Ако НЦБ не са в състояние да установят причината за дадена липсваща стойност или не могат да използват пълния обхват на стойностите, представени в номенклатурата CL_OBS_STATUS за отчитане на липсващи наблюдения (”L” или ”M”), следва да се използва стойността ”M”.

Когато поради местните статистически условия данните за даден динамичен ред не са събрани или за конкретни дати, или за общата продължителност на динамичните редове (базисното икономическо събитие е налице, но не се наблюдава статистически), се отчита липсваща стойност (”–”) със статус на наблюдение ”L” за всеки период.

Когато поради особеностите на местния пазар или правната/икономическа рамка даден динамичен ред (или част от него) не се прилага (базисното събитие не съществува), се отчита липсваща стойност (”–”) със статус на наблюдение ”M”.

Условни

OBS_CONF (поверителност на наблюдението). НЦБ отчитат стойност за поверителност на наблюдението заедно с всяко обменено наблюдение. Въпреки че този атрибут е определен като условен във файла за структурни определения на ЕЦБ, той следва да се предоставя при всяко предаване на данни за всяко отделно наблюдение, тъй като всяко поверително наблюдение трябва да бъде надлежно обозначено. Когато НЦБ ревизират стойността на този атрибут, както свързаната стойност на наблюдение, така и обозначението на статуса на наблюдение (дори ако е непроменено), следва да се предават отново.

В списъка по-долу са описани очакваните стойности за този атрибут за целите на настоящата статистика:

”F”= разрешено за свободно публикуване;

”N”= не подлежи на публикуване, ограничено само за вътрешно използване;

”С”= поверителна статистическа информация по смисъла на член 8 от Регламент (ЕО) № 2533/98;

”S”= вторична поверителност, посочена и управлявана от получателя, не подлежи на публикуване;

”D”= вторична поверителност, посочена от подателя, не подлежи на публикуване. Този код може да се използва от НЦБ, които вече прилагат разграничение между първична и вторична поверителност в техните системи за отчитане. В противен случай отчитащата НЦБ трябва да използва ”C” за обозначаване на вторичната поверителност.

OBS_PRE_BREAK (стойност на наблюдението преди прекъсване). Този атрибут съдържа стойността на наблюдението преди прекъсване, която е цифрово поле като наблюдението (******). По принцип се предоставя, когато настъпи прекъсване; в този случай статусът на наблюдение трябва да се определи като „В“ (стойност на прекъсване).

За целта на наборите от данни „BSI (Балансови показатели)“, „IVF (Инвестиционни фондове)“, „FVC (Финансови предприятия за секюритизация)“, „OFI (ДФП, Други финансови посредници)“, „ICPF (Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове)“ и „ICO (Операции на застрахователните (осигурителни) дружества)“ този атрибут не се изисква, тъй като съответната информация вече е получена от редовете за прекласификации или от редовете, изразяващи финансови трансакции. Той е добавен към списъка с атрибути, тъй като е част от общата подгрупа от атрибути за всички набори от данни.

OBS_COM (коментар към наблюдението). Този атрибут може да се използва за предоставяне на текстови коментари на ниво на наблюдение (например описание на приблизителната оценка, направена за конкретно наблюдение поради липса на данни, обяснение на причината за възможно необичайно наблюдение или предоставяне на подробности за промяна в отчетените динамични редове).

(*)  За НЦБ страната по резидентност на сектора на емитентите е държавата по резидентност на съответната НЦБ."

(****)  Ако OBS_STATUS е отчетен като”В”, стойността се отчита съгласно атрибут OBS_PRE_BREAK."

(*****)  Статусът на наблюдението ”Е” се използва за всички наблюдения или периоди на данни, които са резултат от приблизителни оценки и не могат да се разглеждат като нормални стойности."

(******)  Четирите обекта — стойността на наблюдението плюс OBS_STATUS, OBS_CONF и OBS_PRE_BREAK — се разглеждат като едно цяло. Това означава, че НЦБ са длъжни да изпращат цялата допълнителна информация за дадено наблюдение. (Когато не се отчитат атрибути, техните предишни стойности се заместват със стойности по подразбиране.)“"

4.

Приложение IV се изменя, както следва:

а)

заглавието се заменя със следното:

„ИЗВЛИЧАНЕ НА ТРАНСАКЦИИ В КОНТЕКСТА НА СТАТИСТИКАТА НА БАЛАНСОВИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ НА ПАРИЧНО-ФИНАНСОВИТЕ ИНСТИТУЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ФОНДОВЕ, ФИНАНСОВИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ЗА СЕКЮРИТИЗАЦИЯ И ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ (ОСИГУРИТЕЛНИТЕ) ДРУЖЕСТВА“;

б)

част 1 се заменя със следното:

„ЧАСТ 1

Общо описание на процедурата за извличане на трансакции

Раздел 1: Рамка

1.

Рамката за извличане на трансакции за статистиката на балансовите показатели на парично-финансовите институции (ПФИ), статистиката на активите и пасивите на инвестиционните фондове (ИФ), статистиката на активите и пасивите на финансовите предприятия за секюритизация (ФПС) и за статистиката на застрахователните (осигурителните) дружества (ЗОД) е основана на Европейската система от сметки (наричана по-долу ”ЕСС 2010”). Ако е необходимо, се правят отклонения от този международен стандарт по отношение както на съдържанието на данните, така и на деноминацията на статистическите понятия. Настоящото приложение се тълкува в съответствие с ЕСС 2010, освен ако Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33), Регламент (ЕС) № 1073/2013 (ЕЦБ/2013/38), Регламент (ЕС) № 1075/2013 (ЕЦБ/2013/40), Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) или настоящите насоки изрично или мълчаливо имат предимство пред нейните разпоредби.

2.

В съответствие с ЕСС 2010 финансовите трансакции се определят като нетно придобиване на финансови активи или нетното натрупване на пасиви за всеки вид финансов инструмент, т.е. сумата на всички финансови трансакции, които се извършват през съответния отчетен период (*******). Трансакциите, обхващащи всеки показател в Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33), Регламент (ЕС) № 1073/2013 (ЕЦБ/2013/38), Регламент (ЕС) № 1075/2013 (ЕЦБ/2013/40), Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), се изчисляват на нетна база, т.е. няма изискване за установяване на брутните финансови трансакции или оборота (********). Методът на оценяване на всяка трансакция изисква да се взема стойността, на която активите са придобити/отчуждени и/или пасивите са поети, погасени или разменени. Независимо от това са разрешени отклонения от ЕСС 2010.

3.

В настоящото приложение се прави преглед на методологията за извличане на трансакции в контекста на статистиката на балансовите показатели, ИФ, ФПС и ЗОД. В настоящата част се разглеждат изчисляването на данните за трансакции от Европейската централна банка (ЕЦБ) и отчитането на базисната информация от НЦБ, а в част 2 се разглеждат понятията за корекции на потоците. В части 3, 4, 5 и 6 се предоставя специфична информация, свързана с рамките за съставяне на статистиката съответно на балансовите показатели, ИФ, ФПС и ЗОД.

Допълнителни подробности и числови примери са предоставени в ръководствата за тези статистики, публикувани на уебсайта на ЕЦБ.

Раздел 2: Изчисляване на данни за трансакции от ЕЦБ и отчитане от НЦБ на ЕЦБ

1.   Въведение

1.

За статистиката на балансовите показатели, ИФ и ЗОД ЕЦБ изчислява трансакциите, като за всеки показател в активите и пасивите взема разликата между позициите на салдата на отчетните дати в края на периода и после отстранява ефекта от промените, които не са резултат от трансакции, т.е. ”други промени”. ”Другите промени” са групирани в две основни категории: ”Прекласификации и други корекции” и ”Корекции от преоценки”, като последната обхваща преоценки, които се дължат на промени както в цените, така и в обменните курсове (*********). Националните централни банки (НЦБ) отчитат ”Прекласификации и други корекции” и ”Корекции от преоценки” на ЕЦБ, така че тези ефекти, които не произтичат от трансакцията, могат да бъдат премахнати при изчисляването на статистиката на потоците.

За статистиката на балансовите показатели НЦБ отчитат данните за корекции на ЕЦБ в съответствие с приложение II, част 1. ”Корекциите от преоценки”, отчитани от НЦБ, се състоят от отписвания/намалявания на кредити и корекции от преоценки поради промени в цените. Корекциите от преоценки поради промени в обменните курсове обикновено се изчисляват от ЕЦБ, но когато НЦБ са в състояние да съставят по-точни корекции, те също могат да предадат тези корекции пряко на ЕЦБ (**********).

За статистиката на инвестиционните фондове НЦБ отчитат данните за корекции на ЕЦБ в съответствие с приложение II, част 17. „Корекциите от преоценки“, отчетени от НЦБ, се състоят от корекции от преоценки поради промени в цените и обменния курс.

За статистиката на ЗОД НЦБ отчитат данните за корекции на ЕЦБ в съответствие с приложение II, част 23. „Корекциите от преоценки“, отчетени от НЦБ, се състоят от корекции от преоценки поради промени в цените и обменния курс.

2.

В контекста на статистиката на финансовите предприятия за секюритизация НЦБ отчитат пряко на ЕЦБ трансакциите, а не корекциите на потоците. Изчисляването на трансакциите (или пряко от отчетните единици, или от НЦБ) следва да бъде в съответствие с общия подход спрямо прекласификациите и другите корекции и преоценки, предвидени в настоящото приложение.

2.   Прекласификации и други корекции

1.

НЦБ съставят данни за „Прекласификации и други корекции“ съгласно настоящите насоки, като използват надзорна информация, проверки за достоверност, ad hoc проучвания (например свързани със специални случаи), национални статистически изисквания, информация за влизащите в съвкупността от отчетни единици и за напускащите я, както и всеки друг достъпен за тях източник. От ЕЦБ не се очаква да извършва последващи корекции, освен ако НЦБ констатират резки промени в окончателните данни.

2.

НЦБ констатират промени в салдата, които се дължат на прекласификации, и записват констатираната нетна стойност в „Прекласификации и други корекции“. Нетното увеличение на салдата в резултат на прекласификации се записва с положителен знак, докато нетното намаление — с отрицателен знак.

3.

По принцип НЦБ изпълняват всички изисквания, свързани с „Прекласификации и други корекции“, посочени в настоящите насоки. НЦБ изпращат като минимум всички „Прекласификации и други корекции“ на стойност над 50 милиона евро. С този праг се цели да се помогне на НЦБ да решат дали да извършат дадена корекция или не. Когато обаче информацията не е налична или е с ниско качество, може да се вземе решение или да не се предприема нищо, или да се направят приблизителни оценки. Поради това е необходима гъвкавост при прилагането на такъв праг, най-малкото заради хетерогенността на съществуващите процедури за изчисляване на корекциите. Например, когато е събрана относително подробна информация независимо от прага, прилагането на такъв праг може да бъде непродуктивно.

3.   Корекции от преоценки

1.

За да се изпълнят предвидените в настоящите насоки изисквания, свързани с „Корекции от преоценки“, на НЦБ може да се наложи да изчислят корекциите от трансакции, данни ценна книга по ценна книга или други данни, отчитани от съвкупността от отчетни единици, и/или да извършат приблизителна оценка на корекциите във връзка с някои разбивки, неотчитани от съвкупността от отчетни единици, тъй като не се считат за „Минимални изисквания“.

2.

„Корекциите от преоценки“ обикновено се съставят от НЦБ въз основа на данни, отчетени пряко от съвкупността от отчетни единици. НЦБ могат обаче да изпълнят тези изисквания за отчетност и непряко (например чрез събиране на данни за трансакции пряко) и във всеки случай им е разрешено да събират допълнителни данни от отчетните единици. Който и подход да се използва на национално равнище, от НЦБ се изисква да предоставят на ЕЦБ пълен набор от данни в съответствие с приложение II, част 1 за статистиката на балансовите показатели, приложение II, част 17 за статистиката на ИФ и приложение II, част 23 за статистиката на ЗОД.

(*******)  Това е в съответствие с ЕСС 2010 и други международни статистически стандарти."

(********)  Независимо от това за статистиката на инвестиционните фондове в Регламент (ЕС) № 1073/2013 (ЕЦБ/2013/38) се изисква отделно отчитане на новото емитиране и обратното изкупване на акции/дялови единици в инвестиционни фондове през отчетния месец."

(*********)  Определението и класификацията на ”Други промени” са в съответствие главно с ЕСС 2010. ”Прекласификации и други корекции” съответства най-общо на ”Други изменения в обема на активите и пасивите” (К.1—К.6, вж. параграфи 6.03—6.25), докато ”Преоценки” може да се отнесе към ”Номинални холдингови печалби и загуби” (К.7, вж. параграфи 6.26—6.64). За статистиката на балансовите показатели едно важно отклонение се отнася до включването на ”Отписвания на кредити” в рамките на ”Преоценки” (и специално като преоценки, дължащи се на промени в цените), докато в ЕСС 2010 те се разглеждат обичайно като ”Други изменения в обема” (параграф 6.14), с изключението на загуби, реализирани при продажбата на кредити; тези загуби, които са равни на разликата между цената на трансакцията и балансовата стойност на кредитите, следва да бъдат записани като преоценка (параграф 6.58). Включването на ”Отписвания на кредити” в рамките на ”Преоценки” също се отклонява от правилата на международната инвестиционна позиция (МИП). В МИП те се разглеждат като ”Други корекции”, а не като ”Промени в цените или обменния курс”. За статистиката на инвестиционните фондове не се изискват ”отписвания/намалявания”."

(**********)  Корекциите, отнасящи се за баланса на ЕЦБ, се отчитат от генерална дирекция ”Администрация” на ЕЦБ.“;"

в)

добавя се следната част 6:

„ЧАСТ 6

Корекции на потоците: специални характеристики на статистиката на ЗОД

Раздел 1: Въведение

1.

За статистиката на ЗОД НЦБ предоставят корекции от преоценки, обхващащи както преоценки, които се дължат на промени в цената и обменния курс, така и корекции от прекласификации за всички показатели на баланса на ЗОД в съответствие с периодичността, посочена в член 26а. В рамките на този процес може да е необходимо НЦБ да изчислят и/или направят приблизителни оценки на корекциите, неотчитани от ЗОД. Те включват данните, при които съответстващите редове на салдата се отчитат на база показател по показател, данните, които не се считат за ”Минимални изисквания” съгласно приложение III, таблици 3а и 3б от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50), и данните за застрахователните технически резерви.

Раздел 2: Корекции от преоценки

1.

Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50) позволява гъвкавост по отношение на вида данни, които са необходими за изчисляване на корекциите от преоценки на активите и пасивите, и формата, в която тези данни се събират и съставят. НЦБ са свободни да вземат решение относно метода.

2.

Съществуват следните две възможности за извличане на корекции от преоценки за ценни книжа, събирани на база ценна книга по ценна книга. Когато събират данни показател по показател, НЦБ могат да възприемат подобен подход за активите, които не са ценни книжа:

ЗОД отчитат ценна книга по ценна книга информация, която позволява на НЦБ да извличат корекции от преоценки. ЗОД отчитат на НЦБ на база ценна книга по ценна книга информацията, изисквана съгласно приложение I, част 3, таблици 2.1 и 2.2, параграфи 1, 2 и 4 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50). Тази информация позволява на НЦБ да получат точна информация за ”Корекциите от преоценки”, която се предоставя на ЕЦБ. Когато упражняват тази възможност, НЦБ могат да извличат ”Корекции от преоценки” в съответствие с общия за Евросистемата метод, т.е. ”метода за извличане на потоци”, описан в ръководството за ЗОД, което съпровожда регламента и настоящите насоки;

ЗОД отчитат пряко на НЦБ трансакциите на база ценна книга по ценна книга. ЗОД отчитат на база ценна книга по ценна книга общите суми на покупките и продажбите на ценни книжа, които са извършени през отчетния период, както е посочено в приложение I, част 3, таблици 2.1 и 2.2, параграфи 1 и 3 от Регламент (ЕС) № 1374/2014 (ЕЦБ/2014/50). НЦБ изчисляват ”Корекциите от преоценки”, като вземат разликата между салдата в края на периода и изключват трансакциите, и предоставят корекциите от преоценки на ЕЦБ в съответствие с настоящите насоки.

3.

За поддържаните от ЗОД застрахователни технически резерви съществуват следните две възможности за извличане на приближения за корекции от преоценки:

ЗОД отчитат агрегирани корекции или трансакции съгласно инструкциите на НЦБ. НЦБ, които изберат този метод, агрегират корекциите, отчетени от ЗОД, с оглед на предоставянето на данни на ЕЦБ;

НЦБ извличат приближения въз основа на данни, предоставени от ЗОД.

4.

За активите и пасивите, различни от събираните на база показател по показател и от поддържаните от ЗОД технически резерви, съществуват следните три възможности за извличане на корекции от преоценки:

ЗОД отчитат агрегирани корекции. ЗОД отчитат корекциите, приложими за всеки показател, като отразяват промените в оценяването, дължащи се на промени в цените и обменния курс. НЦБ, които изберат този метод, агрегират корекциите, отчетени от ЗОД, с оглед на предоставянето на данни на ЕЦБ;

ЗОД отчитат агрегирани трансакции. ЗОД сумират трансакциите през тримесечието и предават на НЦБ данни за стойността на покупките и продажбите. НЦБ, които получават данни за трансакциите, изчисляват ”Корекции от преоценки” като резултат от разликата между салдата и трансакциите и предоставят корекцията от преоценки на ЕЦБ в съответствие с настоящите насоки; или

НЦБ извличат приближения въз основа на данни, предоставени от ЗОД.“

5.

Приложение V се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ V

СПИСЪК С ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ЕДИНИЦИ ЗА СТАТИСТИЧЕСКИ ЦЕЛИ

ЧАСТ 1

Съотнасяне на списъка с атрибутите на базата данни ”Регистър на институциите и филиалите” (RIAD) спрямо специфични набори от данни, поддържани за статистически цели

Наименование на атрибута (1)

Приложим в контекста на списъка с

Парично-финансови институции

Инвестиционни фондове

Финансови предприятия за секюритизация

Институции от значение за статистиката на плащанията (2)

Застрахователни (осигурителни) дружества

Вид

Периодичност на актуализация

Вид

Периодичност на актуализация

Вид

Периодичност на актуализация

Вид

Периодичност на актуализация

Вид

Периодичност на актуализация

‘Non-industry’ IDs

RIAD code

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Nationals business register

E

d

E

q

E

q

O

a

E

q

EGR code

E

d

 

 

E

q

 

 

 

 

LEI (ако е наличен)

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

‘Industry’ IDs

BIC

E

d

 

 

 

 

 

 

 

 

ISINs

E

d

M

q

M

q

 

 

E

q

Name

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Country of residence

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Address

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Area code

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Legal form

E

d

E

q

E

q

E

a

E

q

Flag Listed

M

d

M

q

M

q

O

a

M

q

Flag Supervised

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Flag Subject to Directive 2009/138/ЕС

 

 

 

 

 

 

 

 

M

q

Reporting requirements

E

d

E

q

E

q

E

a

E

q

Type of licence

M

d

M

q

M

q

O

a

E

q

Capital variability

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

UCITS compliance

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Legal set-up

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Flag Sub-fund

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Nature of securitisation

 

 

 

 

M

q

 

 

 

 

Flag E-money issuer — licence

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag E-money issuer — business

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment service provider -licence

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment service provider — business

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment system operator

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Comment

O

d

O

q

O

q

O

a

O

q

NACE code

M

d

M

q

M

q

E

a

M

q

Total employment

E

a

O

a

E

a

O

a

E

a

Total solo balance sheet (ECB Regulation)

M

a

E

a

E

a

 

 

E

a

Net assets, net asset value

E

a

M

a

 

 

 

 

 

 

Gross premiums written

 

 

 

 

 

 

 

 

M

a

ESA 2010

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Sub-sector type

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Birth date

O

d

O

q

O

q

O

a

O

q

Closure date

M

d

M

q

M

q

M

a

M

Q

Flag Activity status

M

d

M

q

M

q

M

a

M

Q

Minimum reference data (1) requested for

Originator of FVC

 

 

 

 

M

q

 

 

 

 

Management company

 

 

M

q

M

q

 

 

 

 

Head of branch

M

d

 

 

 

 

 

 

M

Q

M (задължително), E (препоръчително), O (незадължително), празно (неприложимо)

Периодичност: a (годишно), q (тримесечно), m (месечно) d (дневно/веднага след настъпване на промяна).

Срок: за годишни данни — един месец след референтната дата (ако не е посочено другаде).

ЧАСТ 2

Видове отношения между организационни единици

 

Вид

Периодичност на актуализация

1.   

Организационни отношения в рамките на предприятие

Отношение между правна(и) единица(и) и предприятие.

O

2.   

Отношения в рамките на група предприятия

Отношение на контрол

E (c)

Q

Отношение на собственост

E (c)

Q

3.   

Други отношения

Връзка между ”инициатор” и неговото финансово предприятие за секюритизация

M

Q

Връзка между ”управляващо дружество” и неговото финансово предприятие за секюритизация/инвестиционен фонд

M

Q

Връзка между ”нерезидентен клон” и неговото резидентно ”главно управление”

M

Q

Връзка между ”резидентен клон” и неговото нерезидентно ”главно управление”

M

Q

Връзка между ”подфонд” и ”централен фонд”

M

Q

 

Връзка с предшественик/правоприемник в случай на поглъщане/разделяне

M

d/q

ЧАСТ 3

Дефиниции и прецизиране на инструкциите за отчетност

RIAD code

Уникален идентификационен код за всяка организационна единица в RIAD, състоящ от две части: ”host” и ”id”.

Стойностите за двете части в комбинация осигуряват, че този първичен ключ е уникален:

двуцифрени ISO-3166 кодове на държави;

свободен ред.

[задължителен показател за създаване на лице в RIAD]

Alias identifiers

Отворен списък с множество от идентификационни кодове, състоящи се от идентификатори, които може да се придържат към даден отраслов (полуотраслов) стандарт или да не се придържат към такъв. Тъй като може да включва същински ”национални” кодове, целият списък не е задължителен за всички институции, предоставящи данни. Примери са кодове на национални търговски регистри, кодът на EuroGroups Register, идентификационният код на правния субект — LEI (ако е наличен), и кодът BIC.

За да бъде използван при обмена на данни между НЦБ и RIAD, идентификаторът трябва да се регистрира в специфична номенклатура на системата.

ISIN

”Международен идентификационен номер на ценни книжа”, както е определен в ISO 6166. ISIN кодът се появява в RIAD по два начина:

в случая на ИФ и ФПС изискванията за отчетност включват задължението да се отчитат (всички) непогасени (неизкупени обратно) ценни книжа, емитирани от финансово предприятие;

тъй като всяка ценна книга, емитирана от предприятие, идентифицира и лицето по уникален начин, всеки отделен ISIN код на емитирани (и вероятно) котирани акции или на други непогасени дългови ценни книжа може да бъде използван, за да се идентифицира самата организационна единица.

 

 

Name

Пълно наименование по регистрация, включително обозначения на дружеството (напр. Plc, Ltd, SpA и др.).

Country of residence

Държава на учредяване или регистрация.

[задължителен показател за създаване на лице в RIAD]

Address

Информация за мястото, където се намира организационната единица; ако е приложимо, той се състои от четири части:

City

градът по местонахождение;

Address

наименованието на улицата и номера на сградата;

Postal code

пощенският код, като се използват правилата на националната пощенска система;

Postal box

номерът на пощенската кутия, като се използват правилата на националната пощенска система.

Area code

Географска класификация, изисквана за статистически цели.

Legal form

Областта на приложимите правни форми следва индивидуалните национални номенклатури и трябва да бъде регистрирана в RIAD, преди да може да бъде използвана в обмена на данни от НЦБ, предоставящи данни.

Flag Listed (d)

Обозначение, показващо дали организационна единица е котирана на борса (местна или в чужбина); може да бъде използвано, за да укаже и обратното — прекратяване на котирането на борса на дадено лице.

Flag Supervised (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице подлежи на надзорен режим, поверен на национални и/или наднационални органи.

Flag Subject to Directive 2009/138/ЕС

Обозначение, показващо дали дадено лице попада в приложното поле на Директива 2009/138/ЕО или на друг надзорен режим (възможни стойности: ”Директива 2009/138/ЕО”/”други”). Попълва се само ако лицето е подназорно.

Reporting requirements

Отворени номенклатури, които могат да бъдат използвани за записването в централен регистър на националните и/или наднационалните задължения за отчетност в тежест на дадено лице; спрямо едно лице могат да се прилагат множество изисквания.

Областта на приложимите индивидуални национални номенклатури трябва да бъде регистрирана в RIAD, преди да може да бъде използвана в обмена на данни от НЦБ, предоставящи данни.

Type of licence

Атрибут, показващ дали дадено лице притежава (специфичен) лиценз, утвърден от национални и/или наднационални органи.

Подробни национални номенклатури могат да бъдат регистрирани в RIAD, за да се позволи констатирането на наличието на специфични лицензионни режими/рамки.

 

 

Capital variability

Тази променлива посочва ограниченията върху количеството акции, които фондът може да емитира, т.е. дали фондът е от отворен тип или затворен тип.

UCITS compliance

Обозначение, посочващо дали фондът отговаря на изискванията за ПКИПЦК.

Legal set-up

Тази променлива посочва правната форма, която може да приеме инвестиционен фонд.

Sub-fund

Тази променлива посочва дали инвестиционният фонд е подфонд.

Nature of securitisation

Тази променлива посочва вида секюритизация, извършена от финансово предприятие за секюритизация.

Flag E-money issuer — licence (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице притежава специфичен лиценз на ”издател на електронни пари” (съгласно член 2 от Директива 2009/110/ЕО на Европейския парламент и на Съвета) (17).

Flag E-money issuer — business (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице действително извършва дейност като ”издател на електронни пари”.

Flag Payment service provider — licence (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице притежава специфичен лиценз за ”доставчик на платежни услуги” (съгласно член 4 от Директива 2007/64/ЕО).

Flag Payment service provider — business (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице действително извършва дейността като ”доставчик на платежни услуги”.

Flag Payment system operator (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице е ”оператор на платежна система” съгласно член 1 от Регламент (ЕС) № 1409/2013 (ЕЦБ/2013/43).

Comment

Свободен текст.

 

 

NACE

Основна дейност в съответствие със статистическата класификация NACE rev.2 (клас от 4 цифри).

Total employment

Брой на наетите лица; ако е възможно, измерен в ”еквивалент на пълно работно време”.

Total solo balance sheet (ECB Regulation)

Обща балансова сума съгласно съответния регламент за балансовите показатели/ИФ/ФПС/ЗОД (деноминирана в евро).

Net assets, NAV

За инвестиционни фондове стойността на ”акциите/дяловите единици” (нетна стойност на активите); за кредитни институции приблизително равна на ”Капитал и резерви” (деноминирани в евро).

Gross premiums written

За ЗОД стойността на начислените брутни премии, които обхващат всички дължими през финансовата година суми по застрахователни договори, независимо от това, че тези суми могат да се отнасят изцяло или отчасти за следваща финансова година.

ESA 2010

Институционални сектори по ЕСС 2010 (4-цифрен код); може да включва класификация държавни/национални частни/под чуждестранен контрол.

Sub-sector type

Разширяване на класификацията по ЕСС 2010, което позволява идентификация на подкатегории на разбивката по стандартни национални сметки.

За ЗОД подкатегорията показва вида застрахователно (осигурително) дружество според дейността му. Може да приема стойностите: животозастраховане, общо застраховане, смесено застраховане и презастраховане.

 

 

Birth date

Дата на учредяване на правна единица или регистрация на институционална единица; ако тази информация не може да бъде извлечена (с разумно усилие), е необходимо да се предостави приближение.

[задължителен показател за създаване на лице в RIAD; може да бъде приблизителен]

Closure date

Дата на прекратяване на регистрацията на дадено лице. Всички лица остават в RIAD дори и след тяхната ”дата на прекратяване”.

ad existence

Въпроси дали индивидуална единица ”съществува” в даден момент във времето (или не) могат да бъдат извлечени от ”датата на прекратяване”.

Activity status (d)

Обозначение, показващо дали дадено лице е ”активно”, ”неактивно” или ”в ликвидация”;

този атрибут е допълнение към информацията дали дадено лице (все още) съществува.

ad liquidation

Валидната начална дата на стойността ”in liquidation” (вж. обозначение Activity Status) отбелязва датата на началото на процеса на ликвидация.

ad absorption

В RIAD корпоративни действия като сливания и разделяния се съотнасят чрез регистриране на съответните заличавания, промени или учредявания плюс свързаните отношения предшественик/правоприемник.

 

 

Relationship between legal unit(s) and enterprise

Позволява записването на отношението между една правна единица и предприятието, което тя управлява, отразявайки понятието, че едно предприятие може да съответства или на една правна единица, или на комбинация от правни единици.

Control relationship

Връзка между правни единици, основана на понятието за ”контрол”, както е определена в Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (18) (правило за > 50 % собственост).

Ownership relationship

Връзка между правни единици, основана на понятието за процент ”акционерен капитал”, ”права на глас” и др., например представени от правилото ”> 10 %”, съдържащо се в ”Ръководните дефиниции за преки чуждестранни инвестиции” на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Link between a 'sub-fund' and an 'umbrella fund'

Позволява записването на съответните отношения, ако централен фонд раздели активите си в различни подфондове по такъв начин, че акциите/дяловите единици, отнасящи се до всеки подфонд, са обезпечени независимо едни от други с различни активи (вж. Регламент (ЕС) № 1073/2013 (ЕЦБ/2013/38).

 

 

Management company

Описание на регистрираното управляващо дружество на фонд или финансово предприятие за секюритизация — наименование, постоянно пребиваване, код на институционален сектор и код по RIAD (за резидентни единици от Съюза).

Необходимо е да бъде свързано с всеки свързан инвестиционен фонд или финансово предприятие за секюритизация/всички свързани инвестиционни фондове или финансови предприятия за секюритизация, които лицето управлява.

Head

Описание на регистрираното главно управление на клон, извършващ дейност в държава членка на Съюза — наименование, постоянно пребиваване, код на институционален сектор и код по RIAD (за резидентни единици от Съюза).

Необходимо е да бъде свързано със съответния клон, установен в държава членка на Съюза.

Originator

Описание на регистрираното дружество, което е създало финансовото предприятие за секюритизация за целите на секюритизация и е прехвърлило активите или съвкупност от активи и/или кредитния риск на актива или на съвкупността от активи към секюритизационната структура — наименование, постоянно пребиваване, код на институционален сектор и код по RIAD (за резидентни единици от Съюза).

Необходимо е да бъде свързано със съответното финансово предприятие или съответните финансови предприятия за секюритизация, които лицето е създало.

Resident branch

Клон, който е резидент на територията на отчитащата НЦБ и чието главно управление е лице, което не е резидент по смисъла на член 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98.

Non-resident branch

Клон, който е резидент извън територията на отчитащата НЦБ и чието главно управление е лице, което е резидент по смисъла на член 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98.

ЧАСТ 4

Предаване на данни

НЦБ могат да предоставят (актуализации на) референтни данни онлайн или в групов режим чрез RIAD в съответствие с един от форматите, представени в документа ”Спецификация за обмена на данни чрез системата за обмен на данни RIAD”. Включването на нови лица в RIAD (както и заличаване по изключение от базата данни) също е възможно онлайн или в групов режим.

RIAD се характеризира с пестелив подход към управлението на референтни данни, което означава, че всяка промяна в референтните данни на отделно лице може да бъде приложена за специфични (единични) атрибути. Освен в случай на съществена грешка регистрираните в RIAD единици не се заличават; продължителността на съществуването им се определя от въвеждането на дата на създаване или дата на прекратяване. Промени на единични атрибути се извършват чрез изменението (на диапазона на достоверност) на конкретни стойности.“

6.

В речника се добавят следните определения:

 

Общозастрахователни дружества (non-life insurance corporations) са застрахователни (осигурителни) дружества, които предлагат предимно общозастрахователни полици.

 

Животозастрахователни дружества (life insurance corporations) са застрахователни (осигурителни) дружества, които предлагат предимно животозастрахователни полици.

 

Смесени застрахователни дружества (composite insurance corporations) са застрахователни (осигурителни) дружества, които предлагат общозастрахователни и животозастрахователни полици, като нито една от полиците няма предимство пред другата.

 

Презастрахователни дружества (reinsurance corporations) са застрахователни (осигурителни) дружества, които предлагат предимно презастрахователни полици.

 

Технически резерви по животозастраховане, от които прието презастраховане (life insurance technical reserves of which accepted reinsurance) е размерът на капитала, който ЗОД притежава с оглед на удовлетворяването на бъдещи претенции, които произтичат от презастрахователните му задълженията във връзка с животозастраховане според определеното в Делегиран регламент (ЕС) 2015/35 на Комисията (***********).

(***********)  Делегиран регламент (ЕС) 2015/35 на Комисията от 10 октомври 2014 г. за допълнение на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 12, 17.1.2015 г., стр. 1).“"


(1)  Този показател може да включва технически резерви по общо застраховане (ЕСС 2010: F.61), претенции на застрахователни (осигурителни) дружества към ръководителите на пенсионните схеми (ЕСС 2010: F.64) и резерви за претенции по стандартни гаранции (ЕСС 2010: F.66).

(2)  Този показател, включително съответната разбивка, може да включва претенции на управители към пенсионни фондове (ЕСС 2010: F.64) и права, различни от пенсионните права (ЕСС 2010: F.65).

(3)  Данни с референтна дата 1 януари 2016 г. могат да бъдат използвани като приблизителни.

(4)  Този показател може да включва технически резерви по общо застраховане (ЕСС 2010: F.61), претенции на застрахователни (осигурителни) дружества към ръководителите на пенсионните схеми (ЕСС 2010: F.64) и резерви за претенции по стандартни гаранции (ЕСС 2010: F.66).

(5)  За държавите членки извън еврозоната съкращенията ”ПФИ” и ”НПФИ” се отнасят за ”банките” и ”небанковите институции”.

(6)  Този показател може да включва права, различни от пенсионните права (ЕСС 2010: F.65).

(7)  Съответна позиция ”в т.ч.” на този показател може да включва претенции на ръководителите на пенсионни схеми към застрахователни (осигурителни) дружества, действащи като администратори на пенсионни фондове (ЕСС 2010: F.64).

(8)  Този показател, включително съответния вид дейност, може да включва резерви за претенции по стандартни гаранции (ЕСС 2010: F.66).

(9)  Структурата на кода и определението за структура на данните на ”Международната консолидирана банкова статистика” са общи за всички отчитащи страни и следва да са еднакви с използваните за отчитане на съответстващите данни на Банката за международни разплащания (БМР) (www.bis.org/statistics/dsd_cbs.pdf).

(10)  Той указва броя букви/цифри, разрешен за всеки елемент от номенклатурата (например ”AN..7” е буквено-цифров ред с дължина до 7 символа, ”AN1” е един буквено-цифров символ).

(11)  Нова номенклатура на SDMX съобщенията и на определенията за структура на данни.

(12)  Той указва броя на буквите/цифрите, разрешени за предаването на всеки атрибут (например ”AN..1050” е буквено-цифров ред с дължина до 1 050 символа, ”AN1” е буквено-цифров символ, ”N1” представлява една цифра).

(**)  Ако НЦБ желае да направи изменение, тя иска становището на ЕЦБ, която след това извършва изменението.

(***)  Промените се изпращат на отговарящото за това структурно звено на ЕЦБ по електронната поща.

(13)  Под ЕЦБ тук се разбира генерална дирекция ”Статистика” на ЕЦБ.

(14)  ЕЦБ препоръчва на НЦБ да предоставят тези стойности, за да осигурят по-прозрачна комуникация.

(15)  Всички атрибути, посочени в таблицата в раздел 1, които са определени от ЕЦБ, не са обхванати от настоящата таблица.

M

:

задължителен

C

:

условен

(16)  Данните за лихвени проценти се предоставят в проценти.

(1)  За допълнително описание и метаданни вж. част 3.

(2)  Институции от значение за статистиката на плащанията — моля, отбележете, че списъкът на институциите от значение за статистиката на плащанията може да се припокрива със списъка на ПФИ.

(c)  Само за ”големи банкови групи” с главно управление в еврозоната (вж. член 12).

(d)  При първото действие може да не се наложи да се предоставят специфични диапазони на достоверност за обикновени обозначения.

(17)  Директива 2009/110/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно предприемането, упражняването и пруденциалния надзор на дейността на институциите за електронни пари и за изменение на директиви 2005/60/ЕО и 2006/48/ЕО, и за отмяна на Директива 2000/46/ЕО (ОВ L 267, 10.10.2009 г., стр. 7).

(18)  Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия и за изменение на Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета (ОВ L 182, 29.6.2013 г., стр. 19).


Нагоре