EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 52007AB0030

Eiropas Centrālās bankas atzinums ( 2007. gada 5. oktobris ) par priekšlikumu regulai, ar ko groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 1749/96 par sākotnējiem īstenošanas pasākumiem Padomes Regulai (EK) Nr. 2494/95 par saskaņotajiem patēriņa cenu indeksiem (CON/2007/30)

OV C 248, 23.10.2007., 1./2. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.10.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 248/1


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS ATZINUMS

(2007. gada 5. oktobris)

par priekšlikumu regulai, ar ko groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 1749/96 par sākotnējiem īstenošanas pasākumiem Padomes Regulai (EK) Nr. 2494/95 par saskaņotajiem patēriņa cenu indeksiem

(CON/2007/30)

(2007/C 248/01)

Ievads un juridiskais pamats

Eiropas Centrālā banka (ECB) 2007. gada 5. septembrī saņēma Eiropas Komisijas lūgumu sniegt atzinumu par priekšlikumu Komisijas regulai, ar ko groza Komisijas 1996. gada 9. septembra Regulu (EK) Nr. 1749/96 par sākotnējiem īstenošanas pasākumiem Padomes Regulai (EK) Nr. 2494/95 par saskaņotajiem patēriņa cenu indeksiem (tālāk tekstā — “regulas projekts”).

ECB kompetence sniegt atzinumu balstās uz Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 105. panta 4. punkta pirmo ievilkumu. ECB Padome šo atzinumu ir pieņēmusi saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Reglamenta 17.5. panta pirmo teikumu.

1.   Vispārīgi apsvērumi

1.1

ECB atzinīgi novērtē regulas projektu, jo tas precizē un nostiprina saskaņotā patēriņu cenu indeksa (SPCI) pamatā esošos principus, kā arī tā paraugu izlases, aizstāšanas un kvalitātes korekcijas procedūras, tādējādi nodrošinot SPCI salīdzināmību un precizitāti. Ieviešot “patēriņa segmenta pēc mērķa” jēdzienu kā fiksētus objektus, saskaņā ar kuriem veido cenu indeksu, regulas projekts precizē SPCI konceptuālo bāzi. Arī pamatprincipu un kopējas terminoloģijas noteikšana paraugu izvēlei, preču aizstāšanai un kvalitātes korekcijām var veicināt turpmāku saskaņotību šajās jomās.

1.2

Precēm raksturīgu kvalitātes korekcijas metožu standartu attīstība sola ievērojamus uzlabojumus. ECB piekrīt pieejai, kas regulas projektā paredz, ka kvalitātes korekcijas standartus nosaka katrā atsevišķā gadījumā, kā arī kvalitātes korekcijas alternatīvo metožu klasifikācijai pēc to piemērotības. Tomēr šādi standarti var joprojām pieļaut iespēju, ka nacionālajos SPCI pastāv atšķirīga prakse, un tāpēc kvalitātes korekcijas metožu pilnīgai saskaņošanai jābūt galvenajam mērķim. Turklāt, tā kā būtiska ir kopēju un efektīvu standartu īstenošana, ECB iesaka regulas projekta ieviešanu papildināt ar regulāriem ziņojumiem par tās ieviešanas progresu no dalībvalstu puses un stingru atbilstības uzraudzību no Eiropas Komisijas puses. Uzraudzībai jācenšas aicināt dalībvalstis efektīvi piemērot kvalitātes korekcijas A metodes, jo tas ir labākais veids, kā uzlabot gan SPCI precizitāti, gan tā salīdzināmību dažādās dalībvalstīs. Ja izrādās, ka šādi pasākumi nav pietiekami, lai nodrošinātu vēlamo salīdzināmības pakāpi, ECB atzinīgi novērtētu regulas projekta 1. panta 3. punktā paredzēto pasākumu pieņemšanu, lai precēm raksturīgu kvalitātes korekcijas standartu padarītu juridiski saistošu.

1.3

ECB tāpat atzinīgi novērtē regulas projektā iekļautos konkrētos noteikumus attiecībā uz kvalitātes korekciju un saistītajām darbībām paraugu atjaunināšanai. Tomēr, ņemot vērā šobrīd atšķirīgo nacionālo praksi SPCI paraugu atjaunināšanā, var būt grūti sasniegt SPCI pilnīgu salīdzināmību attiecībā uz reprezentativitāti un kvalitātes korekcijām. Tādēļ ECB aicina Eiropas Komisiju turpināt darbu, lai noteiktu standartus salīdzināmai SPCI paraugu atjaunošanai.

Frankfurtē pie Mainas, 2007. gada 5. oktobrī

ECB prezidents

Jean-Claude TRICHET


Augša