EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 52010AB0065

Становище на Европейската централна банка от 6 август 2010 година относно предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО по отношение на капиталовите изисквания за търговските портфейли и за пресекюритизация и на надзорния преглед на политиките за възнагражденията (CON/2010/65)

OB C 223, 18.8.2010г., стр. 1—4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 223/1


СТАНОВИЩЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 6 август 2010 година

относно предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО по отношение на капиталовите изисквания за търговските портфейли и за пресекюритизация и на надзорния преглед на политиките за възнагражденията

(CON/2010/65)

2010/C 223/01

Въведение и правно основание

На 12 ноември 2009 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) прие Становище CON/2009/94 (1) относно предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО по отношение на капиталовите изисквания за търговските портфейли и за пресекюритизация и на надзорния преглед на политиките за възнагражденията (наричана по-долу „предложената директива“). На 7 юли 2010 г. Европейският парламент прие предложената директива (2), която понастоящем е предмет на официално приемане от страна на Съвета на Европейския съюз. Настоящото становище се основава на текста на предложената директива, приет от Европейския парламент.

ЕЦБ е компетентна да даде становище на основание член 127, параграф 4, последна алинея от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно който ЕЦБ може да представя становища, inter alia, на съответните институции на Съюза по въпроси от нейната компетентност. Във връзка с това предложената директива съдържа разпоредби, засягащи задачата на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) да определя и осъществява паричната политика на Съюза, както е посочено в член 127, параграф 2, първо тире от Договора и приноса на ЕСЦБ за гладкото провеждане на политиките, свързани със стабилността на финансовата система, както е посочено в член 127, параграф 5 от Договора. Управителният съвет прие настоящото становище съгласно изречение първо на член 17.5 от Процедурния правилник на Европейската централна банка.

1.   Общи забележки

1.1.

ЕЦБ изразява загрижеността си от удължаването на изключението за експозиции под формата на облигации с покритие (3), обезпечени от заеми, които са обезпечени с жилищен или търговски недвижим имот, съдържащо се в приложение I, параграф 2, буква в), точка ii) към предложената директива. Удължаването на изключението от 31 декември 2010 г. до 31 декември 2013 г. позволява неограничено използване на дялове от по-висока степен, емитирани от дружества за секюритизация, които секюритизират експозиции на жилищни и търговски недвижими имоти в пула за покритие от облигации с покритие. Освен това приетият текст премахва позоваването на най-благоприятното кредитно качество, изискуемо за тези дялове (4).

1.2.

Предложената директива засяга облигациите с покритие, съответстващи на Директивата за ПКИПЦК и ценни книжа, обезпечени с активи (ЦКОА), допустими за кредитните операции на Евросистемата, както е предвидено в Насоки ЕЦБ/2000/7 от 31 август 2000 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата (5). В тази връзка рамката на обезпеченията на Евросистемата налага по-строго третиране, от гледна точка на управлението на риска на ЦКОА, например по-високи изисквания за допустими отклонения и за кредитен рейтинг, в сравнение с облигациите с покритие, съответстващи на Директивата за ПКИПЦК. Възможна последица на предложената директива би могло да бъде предоставянето на силни стимули за контрагентите по паричната политика да събират техните ЦКОА в пула за покритие от такива облигации с покритие, получавайки по този начин по-благоприятно третиране, за сметка на рисковата експозиция на Евросистемата.

1.3.

Същевременно и без да се засяга приветстването от страна на ЕЦБ на регулаторните стъпки, намаляващи опората на законодателството на външни оценки, ЕЦБ изразява загриженост по отношение на премахването на посоченото изискване за най-благоприятно кредитно качество, изискуемо спрямо тези дялове, тъй като това би могло да доведе до по-нататъшно подкопаване на доверието и прозрачността на пазара за облигации с покритие и в крайна сметка да окаже влияние на финансовата стабилност.

1.4.

Като цяло регулаторните органи би следвало да се стремят към премахване в близко бъдеще на изключението и към разработване на строги критерии за активи, които се включват в пула за покритие от облигации с покритие, които критерии i) не разчитат на външни оценки, и ii) са достатъчно надеждни, за да осигурят доверието на пазара в облигациите с покритие като същевременно на финансовите институции се предоставя достатъчно време да коригират своите съответни бизнес модели. Намаляването на лимита за номиналната стойност на емисията, която все още е в обращение, от 20 % на 10 %, съдържащо се в приложение I, параграф 2, буква в), точки i) и ii) към предложената директива, може да се разглежда като положителна стъпка в тази насока.

2.   Предложения за изменения

В случаите, когато ЕЦБ препоръчва изменения на предложената директива, в приложението са представени конкретни предложения за изменения, придружени от обяснителен текст.

Съставено във Франкфурт на Майн на 6 август 2010 година.

Председател на ЕЦБ

Jean-Claude TRICHET


(1)  ОВ C 291, 1.12.2009 г., стр. 1.

(2)  P7_TA-PROV (2010) 0274.

(3)  По смисъла на член 22, параграф 4 от Директива 85/611/ЕИО от 20 декември 1985 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 375, 31.12.1985 г., стр. 3).

(4)  Виж приложение VI , точка 68, параграф 3 към Директива 2006/48/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитните институции (преработена) (ОВ L 177, 30.6.2006 г., стр. 1).

(5)  ОВ L 310, 11.12.2000 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Предложения за изменения

Текст, предложен от Европейския парламент

Изменения, предложени от ЕЦБ (1)

Изменение

Приложение VI, точка 68, ii)

„ii)

третият параграф се заменя със следния текст:

„До 31 декември 2013 г. 10-процентният лимит за дялове от по-висока степен, емитирани от френските фондове или от равностойни дружества за секюритизация, както е предвидено в букви г) и д), не се прилага, при условие че: i) секюритизираните експозиции на жилищни или търговски недвижими имоти се дължат на член на същата консолидирана група, към която емитентът на облигации с покритие също принадлежи, или на дружество, свързано със същия централен орган, с който е свързан и емитентът на облигации с покритие (това участие или връзка с обща група следва да се определи в момента, в който дяловете от по-висока степен се превръщат в обезпечение за облигациите с покритие) и ii) член на същата консолидирана група, към която емитентът на облигации с покритие също принадлежи, или на дружество, свързано със същия централен орган, с който е свързан и емитентът на облигации с покритие, запазва целия транш „първа загуба“, покриващ тези дялове от по-висока степен. Преди края на този период и най-късно до 31 декември 2012 г. Комисията преразглежда целесъобразността на това делегиране и, ако е уместно, целесъобразността на разширяване на подобно третиране с цел включване на всяка друга форма на облигации с покритие. Във връзка с този преглед Комисията може, по целесъобразност, да приема делегирани актове в съответствие с правомощието, посочено в член 151а, с цел удължаване на този период или придаване на постоянен характер на делегирането или разширяването му с цел включване на други форми на облигации с покритие.“ “

„ii)

третият параграф се заменя със следния текст:

„До 31 декември 2013 г. 10-процентният лимит за дялове от по-висока степен, емитирани от френските фондове или от равностойни дружества за секюритизация, както е предвидено в букви г) и д), не се прилага, при условие че: i) тези дялове от по-висока степен имат кредитна оценка от призната Агенция за външна кредитна оценка, която представлява най-благоприятната категория кредитна оценка, дадена от тази АВКО на облигации с покритие; ii) секюритизираните експозиции на жилищни или търговски недвижими имоти се дължат на член на същата консолидирана група, към която емитентът на облигации с покритие също принадлежи, или на дружество, свързано със същия централен орган, с който е свързан и емитентът на облигации с покритие (това участие или връзка с обща група следва да се определи в момента, в който дяловете от по-висока степен се превръщат в обезпечение за облигациите с покритие) и iii) член на същата консолидирана група, към която емитентът на облигации с покритие също принадлежи, или на дружество, свързано със същия централен орган, с който е свързан и емитентът на облигации с покритие, запазва целия транш „първа загуба“, покриващ тези дялове от по-висока степен. “. “

Обяснение

Поради причините, изложени в настоящото становище, ЕЦБ изразява загриженост по отношение на премахването на изискването за дялове от по-висока степен да имат най-благоприятната категория кредитна оценка от призната агенция за външна кредитна оценка (АВКО), тъй като това би могло да доведе до по-нататъшно подкопаване на доверието и прозрачността на пазара на облигации с покритие. Поради тази причина ЕЦБ препоръчва повторно въвеждане на изискването. Целта обаче в близко бъдеще следва да бъде премахване на изключението и разработване на строги критерии за активи, които се включват в пула за покритие от облигации с покритие, които критерии i) не разчитат на външни оценки, и ii) са достатъчно надеждни, за да осигурят доверието на пазара в облигациите с покритие. Поради това позоваването на потенциално (неопределено) удължаване на изключението следва да бъде заличено.

На ЕЦБ е известено, че приложение VI, точка 68, i) изисква дяловете от по-висока степен, използвани като обезпечение, да отговарят на степен 1 по скалата за кредитно качество. Това обаче не намалява загрижеността относно премахването на изискването за дяловете от по-висока степен да имат най-благоприятната категория кредитна оценка от признати АВКО. Това се дължи на факта, че изискването за степен 1 по скалата за кредитно качество се прилага само по отношение на 10-процентния лимит за номиналната стойност на емисията, която все още е в обращение, приложим в случаите, когато изключението не е в действие. В тази връзка се отбелязва, че степените от 1 до 6 по скалата за кредитно качество следва да се определят от компетентни органи в съответствие с член 82 от Директива 2006/48/ЕО, което предполага определена степен на преценка по отношение на кредитното качество. ЕЦБ счита обаче, че концепцията за „най-благоприятна категория кредитна оценка“ е дефинирана в по-тесен смисъл.

В текста на предложената директива, приет от Европейския парламент, изключението може да се прилага при спазване на две изисквания. Първото изискване е секюритизираните експозиции на жилищни и търговски недвижими имоти да не са били предоставени извън структурата на групата, към която принадлежи и емитентът на облигациите с покритие. ЕЦБ счита, че може да бъде трудно установяването на това изискване на практика. Второто изискване е даден член от същата групова структура да запазва целия транш „първа загуба“, покриващ тези дялове от по-висока степен. Според ЕЦБ дори ако траншът „първа загуба“ се задържа в рамките на групата, дружествата могат лесно да заобикалят това изискване чрез използване на стратегии за хеджиране. Поради тези причини ЕЦБ не счита, че тези изисквания сами по себе си осигуряват достатъчни защитни мерки, които биха гарантирали включването на тези активи в пула за покритие от облигации с покритие. Все пак ЕЦБ признава, че изискванията действително осигуряват определена степен на защита за притежателите на облигации, особено ако са свързани с връщане на позоваването на най-благоприятното кредитно качество, изискуемо за дяловете от по-висока степен.


(1)  Удебеленият шрифт се отнася за нов текст, който ЕЦБ предлага да бъде добавен. Зачертаването в текста се отнася за текст, който ЕЦБ предлага да бъде заличен.


Нагоре